Tczew. Kierowca prezydenta jest poetą

  Tczew. Kierowca prezydenta jest poetą

  Przemysław Zieliński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zdarza mi się często pisać wiersze w pracy - przyznaje K. Szymanowski

  Zdarza mi się często pisać wiersze w pracy - przyznaje K. Szymanowski ©fot. przemysław zieliński

  Kazimierz Szymanowski z Tczewa właśnie opublikował trzeci tomik wierszy. I nie byłoby nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że na co dzień jest ...kierowcą prezydenta Tczewa.
  Zdarza mi się często pisać wiersze w pracy - przyznaje K. Szymanowski

  Zdarza mi się często pisać wiersze w pracy - przyznaje K. Szymanowski ©fot. przemysław zieliński

  Pan Kazimierz właśnie wydał trzeci tomik swoich dzieł. W książeczce "Wśród swoich" znajdziemy 70 wierszy. Nie mają one motywu przewodniego. Ich autor pisze o tym, co go akurat boli, irytuje, zachwyca. Nie stroni od erotyków, ale też od wierszy o tematyce religijnej. Sporo w nich odniesień do życia prywatnego.

  - Zacząłem pisać w latach 80. - opowiada Kazimierz Szymanowski. - Ale nie było to pisanie systematyczne.
  Zdarzały mi się długie przerwy. Od kilku lat staram się pisać codziennie. Jestem autorem chyba 1500 wierszy, a może i więcej. Materiał na następny tomik już mam. I na kolejny też - uśmiecha się nasz rozmówca.

  Zbiory wierszy są wydawane z prywatnych środków autora. Ilość nakładu nie jest spora. Wystarcza dla rodziny, przyjaciół i znajomych, ale tomiki można też kupić na stronach internetowych wydawnictw Bernardinum i Radwan.

  - Nigdy nie dążyłem do większego rozgłosu - podkreśla pan Kazimierz. - Wiersze piszę przede wszystkim z własnej potrzeby. Inspiracje czerpię z tego, co mnie otacza, z życia, z codzienności.

  Twórczość tczewianina miała już swoją szerszą premierę. Wiersze z poprzedniego tomiku - "W drodze do domu" - były czytane przez tczewskich dziennikarzy podczas ubiegłorocznych Zaduszek Jazzowych. Sam autor przedstawiał je publiczności także podczas Ogrodów Sztuk, imprezy organizowanej przez Tczewskie Towarzystwo Kulturalne "Brama".

  - Piszę często w pracy - przyznaje Szymanowski. - Gdy jest chwila wolna, a nie chcę, aby złapana myśl mi uciekła, to ją zapisuję. Wiersze powstają więc także w samochodzie, ale przeważnie w domu, po przeanalizowaniu wydarzeń z całego dnia. Staram się pisać codziennie, aby nie wyjść z wprawy, choć niektóre utwory nie nadają się czasami do druku. Ich pierwszym czytelnikiem jest moja córka. Ona przenosi je na komputer, ocenia, poprawia błędy.

  Wiersze swojego pracownika czyta też prezydent Tczewa. Jak podkreśla Mirosław Pobłocki, ma przyjemność być jedną z nielicznych osób, która poznaje je jeszcze przed publikacją.

  - Czasem dyskutujemy o tym, jakie wiersze powinny się ukazać - mówi prezydent. - To tylko skromna próbka talentu Kazika. Na pisanie wykorzystuje praktycznie każdą wolną chwilę, na przykład czekając na mnie w samochodzie, gdy jestem na jakimś oficjalnym spotkaniu. To osoba wrażliwa, patrzy na świat innymi oczami. Choć generalnie są to wiersze dość smutne, ale Kazik to bardzo wesoły człowiek.

  - Wiersze są smutne, bo życie składa się też z problemów, kłopotów i trosk - tłumaczy Kazimierz Szymanowski. - Chwil radosnych jest tak naprawdę w życiu niewiele. Ale generalnie nie jestem smutnym człowiekiem ani życiowym pesymistą. Irytuje mnie tylko czasami rzeczywistość.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KIEROWCA TYŻ CZŁOWIEK

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  MA SERCE I DUSZE CZEGO LEMINGOM BRAK ZASTEMPUJOM KASOM I ZCHAMIENIEM.

  Zdjęcie autora komentarza
  a gdzie link?

  kol.wikary

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7  w artykule nie ma linku z tomikami poezji
  a szkoda


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ... babolenie kotka za pomocą młotka

  Antoni Jazgarz Butrykowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Jest nazwisko Autora oraz wydawnictwa, ale dla idioty z esbeckim rodowodem to żadne wskazówki? Taki tłuk musi mieć wszystko w ten pusty -jak POmnik Tfuska zrobiony przez związkowców - poradziecki...rozwiń całość

  Jest nazwisko Autora oraz wydawnictwa, ale dla idioty z esbeckim rodowodem to żadne wskazówki? Taki tłuk musi mieć wszystko w ten pusty -jak POmnik Tfuska zrobiony przez związkowców - poradziecki łeb wbite kolbą od TT-ki?
  Jak pisał mój imiennik: "Świat nie jest piłką futbolową, świat się podbija głową, głową!"zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo