Targowiska na Pomorzu: Tak koronawirus wpłynął na handel. Które bazary są otwarte i co można kupić? Sprawdziliśmy

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Zielony Rynek Targowisko Gdańsk-Przymorze jest otwarte w środy i w soboty
Zielony Rynek Targowisko Gdańsk-Przymorze jest otwarte w środy i w soboty Karol Makurat
Koronawirus wpłynął na handel. Z powodu wprowadzonego stanu epidemii wiele firm musiało zawiesić działalność. Nie dotyczy to sklepów spożywczych i, jak się okazuje, także targowisk. Są otwarte, ale na ograniczonych zasadach. Sprawdziliśmy, gdzie na Pomorzu można zrobić zakupy na lokalnych bazarach.

Targowiska na Pomorzu. Tutaj zrobisz zakupy

Gdańsk

GDAŃSKI BAZAR NATURY, ul. Słowackiego 19
Czwartek: 11:00-18:00
Sobota: 9:00-15:00

HALA TARGOWA GDAŃSK, Plac Dominikański 1
Poniedziałek-piątek: 9:00-16:00
Sobota: 8:00-14:00
Rynek Zielony: 7:00-17:00

RYNEK ELBLĄSKA, ul. Zawodników 80
Poniedziałek: 6:00-13:00
Czwartek: 6:00-13:00
Sobota: 6:00-13:00

TARGOWISKO GDAŃSK-WRZESZCZ, ul. Wyspiańskiego 21 D
Wtorek: 7:00-13:00
Piątek: 7:00-13:00

ZIELONY RYNEK TARGOWISKO GDAŃSK-PRZYMORZE, ul. Czerwony Dwór
Środa: 7:00-14:00
Sobota: 7:00-14:00

Pruszcz Gdański

RYNEK PRUSZCZ GDAŃSK
Poniedziałek-sobota: 7:00-16:00
Dni targowe: środa, sobota

Rumia

TARGOWISKO RUMIA, ul. Dębogórska
Poniedziałek: 8:00-15:00
Wtorek: 8:00-17:00
Środa: 7:00-14:00
Czwartek: 8:00-16:00
Piątek: 8:00-16:00
Sobota: 7:00-14:00

Zakupy na targowiskach a koronawirus

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że aktualna sytuacja powinna być motywacją dla branży spożywczej do skrupulatnego przestrzegania wymagań sanitarnych i higienicznych.

W okresie aktualnego zagrożenia epidemiologicznego, należy zadbać o stosowanie tych wymagań, aby zapobiec nie tylko zakażeniu koronawirusem, ale przede wszystkim również innym zanieczyszczeniom mikrobiologicznym żywności, które narażają zdrowie konsumentów i mogą prowadzić do zatruć pokarmowych – podaje GIS.

Koronawirus. Zalecenia GIS zapobiegające zagrożeniu epidemiologicznemu

 1. Stosować właściwą higienę rąk.
 2. Stosować zasady bezpieczeństwa żywności – restrykcyjnie i z pełną świadomością.
 3. Ograniczyć bliski kontakt z każdą osobą, która ma objawy chorobowe ze strony układu oddechowego.
 4. Zachować bezpieczną odległość klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawca-sprzedawca (min. 1,5 metra).
 5. W miarę możliwości korzystać głównie z płatności bezgotówkowych.

Skrócone godziny otwarcia targowisk, limity wejściowe

Hala Targowa w Gdańsku czynna jest od poniedziałku do piątku i w soboty. Jak poinformowali „Dziennik Bałtycki” przedstawiciele hali, otwarte są stoiska z branży spożywczej oraz stragany na Zielonym Rynku z warzywami i owocami. Czynny jest także jeden sklep drogeryjny i kiosk z prasą.

Po ogłoszeniu epidemii zostały wdrożone specjalne środki bezpieczeństwa zgodnie z zaleceniami Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego – czytamy w odpowiedzi na pytania przesłanej do naszej redakcji.

Kupcy prowadzącym handel w stoiskach muszą też przestrzegać specjalnych zasad:

 • Zachować bezpieczną odległość między klientami, pracownikami (1-1,5 metra).
 • Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych.
 • Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (m.in. 60%).
 • Na poziomie: -1 jest toaleta dla klientów, w której mogą umyć ręce mydłem i wodą.
 • W widocznym miejscu wywieszone są informacje jak skutecznie myć ręce.
 • Pracownicy firmy sprzątającej ze zwiększona częstotliwością dezynfekują wszystkie miejsca, których dotykają klienci, takie jak: poręcze, przyciski wind, drzwi wejściowe.

#zostanwdomu, kupuj online

Gdański Bazar Natury natomiast funkcjonuje tak samo jak zwykle. Są jednak limity wejściowe: jednocześnie w hali może przebywać maksymalnie 50 osób.

Jedne drzwi służą wyłącznie do wejścia, drugie wyłącznie do wyjścia. Przy drzwiach stoją płyny dezynfekujące oraz jednorazowe rękawiczki. Na wejściu informujemy klientów o tym, że nie należy stać w kolejce, gdzie stoją już 3 osoby, oraz należy zachować bezpieczny dystans między sobą – poinformowali „Dziennik Bałtycki” przedstawiciele Gdańskiego Bazaru Natury.

W odpowiedzi na nasze pytania dodają, że Gdański Bazar Natury z reguły odwiedza 3 500 osób (w soboty). Z powodu pandemii koronawirusa liczba klientów spadła o ponad 70%.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, stworzyliśmy pierwszy w Polsce eko bazar online, gdzie nasi goście mogą zrobić zakupy z dostawą do domu. Paczki zostawiane są pod drzwiami, tak aby uniknąć jakiegokolwiek kontaktu z klientem. W tym tygodniu dostarczyliśmy już 400 paczek na terenie całego Gdańska – informują przedstawiciele Gdańskiego Bazaru Natury.

Od przyszłego tygodnia dostawy będą również realizowane w Sopocie oraz w Gdyni.

Zakupów nie zrobimy natomiast na Pchlim Targu w Oliwie. Jest nieczynny do odwołania.

Targowiska na Pomorzu

Kościerzyna

W Kościerzynie od dwóch tygodni targowisko miejskie jest zamknięte do odwołania. To decyzja władz Urzędu Miasta.

Kwidzyn i Prabuty

Targowiska w Kwidzynie oraz Prabutach zostały zamknięte do odwołania. Handlujący respektują wprowadzony zakaz, choć zdarzają się także osoby łamiące wprowadzone obostrzenia.

Nasz pracownik pojawia się w miejscach, w których wystawiali się handlujący i sprawdza przestrzegania tego zakazu. Jakichś specjalnych kar w zarządzeniu burmistrza jednak nie ma. Jest to bardziej na zasadzie pouczeń i wzywania Straży Miejskiej, czy też policji, aby uniemożliwić prowadzenia handlu w tym miejscu. Generalnie handlujący jednak dostosowali się do wprowadzonego zakazu i targowiska nie działają. Pojedyncze osoby starają się dalej handlować, ale codziennie sprawdzamy targowiska i staramy się usunąć takich przedsiębiorców z tych miejsc – mówi Tomasz Młot, zastępca dyrektora Zakładu ds. Infrastruktury Miejskiej w Kwidzynie, który administruje terenami kwidzyńskich targowisk.

Malbork

Burmistrz Malborka już 16 marca wydał zarządzenie, na mocy którego Targowisko Miejskie jest zamknięte do odwołania.

„Decyzja została podjęta na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, w związku z pismem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Malborku z dnia 16 marca 2020 r. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia” – to cytat z zarządzenia, do którego handlujący się stosują, a czuwa nad tym Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Miejskie targowisko nie zajmuje dużej powierzchni, w dni targowe handel odbywa się głównie na drodze prowadzającej przez rynek. Zresztą, kiedyś trwał tutaj spór o to, kto jest ważniejszy: kupcy, którzy we wtorek i piątek rozkładają się z towarem w zatokach postojowych, czy kierowcy, którzy chcieliby postawić auta. Dziś można tam zobaczyć tylko samochody.

Zarządzenie burmistrza jest przestrzegane, chociaż muszę powiedzieć, że handlujący dzwonią do mnie codziennie, żeby ich wpuścić. Z jednej strony, ich rozumiem, bo przecież jest czas nowalijek, to wszystko porosło, ludzie chcieliby to sprzedać. Ale z drugiej strony jest bezpieczeństwo. Tu nie ma mądrych decyzji – załamuje ręce Piotr Sadowski, dyrektor OSiR.

Z miejskim rynkiem sąsiaduje prywatne targowisko. Ono działa, bo może, zarządzenie burmistrza tam nie sięga, ale tłumów też nie ma. W piątek (27 marca) handel odbywał się na kilku stanowiskach.

Nowy Dwór Gdański

W Nowym Dworze Gdańskim targowisko miejskie jest zamknięte do odwołania od poniedziałku, 23.03.2020 r. Burmistrz miasta Jacek Michalski wydał rozporządzenie w tej sprawie w piątek, 20.03. Na bramach wjazdowych na targowisko umieszczono kartki z treścią tego rozporządzenia.

Pruszcz Gdański

Od poniedziałku do soboty czynny jest Rynek Pruszcz Gdański.

Nasze targowisko nie jest duże. Mamy 6 tys. metrów kw. i około 50 sprzedawców. Teraz 85 proc. nie działa. Jest otwartych parę warzywniaków, rybny, spożywczy i ogrodniczy. W każdym sklepiku jest dozownik z płynem dezynfekującym, na drzwiach – kartki z informacją, żeby w środku przebywała jedna osoba z kupujących, jeśli większy sklep, to dwie. Nikt nie rusza towarów. Sprzedawca nakłada rękawiczki, by zminimalizować ryzyko. Pozamykane są wszystkie odzieżówki – mówi Filip Jarosz, zarządca targowiska przy ul. Krótkiej w Pruszczu Gdańskim.

Dodaje, że ludzi przychodzi zdecydowanie mniej.

Robimy wszystko, co możemy by było bezpiecznie. Jest zakaz sprzedaży przy bramach, by ludzie się tam nie gromadzili. Zarówno sprzedawcy, jak i klienci podchodzą odpowiedzialnie do zaleceń. Kupujący stoją w odległości, wchodzą pojedynczo do sklepików, nie przebierają w warzywach czy owocach. Są płatności kartą – zapewnia zarządca targowiska w Pruszczu Gdańskim.

Rumia

W Rumi od poniedziałku do soboty otwarte jest targowisko przy ul. Dębogórskiej. Przygotowano specjalne zasady dla klientów i handlowców.

Klienci:

 • poruszają się max po 2 osoby,
 • przestrzegają odstępów (na rynku rozklejone zostały taśmy wspomagające).

Handlowcy:

 • wywieszają odpowiednie informacje o podchodzeniu pojedynczo,
 • umieszczają informacje o niedotykaniu towaru,
 • upominają klientów, by nie było przy stoiskach więcej niż 2 osób.

Sierakowice

Gminne targowisko w Sierakowicach to jedno z najpopularniejszych tego typu miejsc w regionie. Co weekend odwiedza je bardzo dużo osób, stąd jeszcze na początku marca niektórzy mieli wątpliwości, czy takie miejsce powinno pozostać otwarte w obliczu ryzyka zakażenia koronawirusem oraz informacji o odwoływanych wydarzeniach. Całkowity zakaz handlu na targowisku wprowadzono jednak już 13 marca, po ogłoszeniu przez władze centralne stanu zagrożenia epidemicznego.

Starogard Gdański

Prezydent Miasta Starogard Gdański, zgodnie z rekomendacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, od soboty, 21.03. ograniczył funkcjonowanie targowiska miejskiego. Plac przeznaczony do handlu żywnością, roślinnością i artykułami przemysłowymi przy sklepie Carrefour będzie nieczynny do odwołania.

Działania, które ostatnio podejmujemy wspólnie z miejskim sztabem kryzysowym, wynikają z konieczności ograniczenia do minimum możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa w mieście. W tej chwili w naszym powiecie nie odnotowano przypadku zarażenia i oby tak zostało, ale sytuacja może się zmienić w każdej chwili, dlatego robimy wszystko, aby zapobiec pandemii w mieście. Decyzja o zamknięciu targowiska miejskiego wynika tylko i wyłącznie z sytuacji, w której się znaleźliśmy, oraz z troski o bezpieczeństwo i zdrowie starogardzian – powiedział prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

Tczew

Targowiska miejskie zamknięto już 16 marca. Prezydent Tczewa wydał zarządzenie o zamknięciu Targowiska Miejskiego przy ul. Targowej. Decyzja dotyczy też handlu odbywającego się na zewnętrznych stołach na placu przy ul. Żwirki, czyli na tzw. Manhattanie.

Informacje zostały przekazane do pracowników odpowiadających za administrowanie tych obiektów. Nie ma możliwości prowadzenia handlu do odwołania, tak jak w całej Polsce – mówi dyrektor Zakładu Usług Komunalnych Przemysław Boleski.

Targowisko miejskie było otwarte od wtorku do piątku, w soboty działał targ zwierzęcy. Manhattan natomiast był otwarty 6 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku (9:00-18:00) oraz w soboty (9:00-14:00).

Poza targowiskami handel artykułami spożywczymi przebiega normalnie. Jednocześnie zarząd SKT „Świt” skrócił czas pracy na terenie hal do godziny 16:00.

– W brzmieniu ustawy zamknięte i wyłączone z handlu są obiekty powyżej 2 tys. metrów kwadratowych. Nie obejmuje to naszych hal. Decyzję o pracy pozostawiamy w gestii naszych kupców – poinformował zarząd SKT.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Bałtyckiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ela

Niestety w Kwidzynie od kilkunastu lat rządzi PO wiec robią wszystko żeby ludziom żyło się źle, pozamykali targowiska nie zważając na rolników ze nie będą mieli z czego żyć, później obarczą tym Pis że źle rządzą, Minister rolnictwa mówił żeby władze miasta otworzyli targowiska ,gdzie my rolnicy mamy sprzedać naszą żywność z rodzimych gospodarstw,w markietach są warzywa sprowadzane .

G
Gość

Bedzie powtórka z Włoch,Gdańsk to samowolka robią co chcą ,co to za kwarantanna?co robi pani Prezydent?

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie