Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza antykryzysowa. ZUS do końca lutego 2022 przyjmuje wnioski przedsiębiorców

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Tomasz Bolt/Polskapresse
Przedsiębiorcy z określonych przepisami branż, którzy ucierpieli z powodu trwającej pandemii mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 roku. Ponadto poszkodowani mogą nawet do sześciu razy skorzystać ze świadczenia postojowego. Formularz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy złożyć najpóźniej do 28 lutego 2022 roku.

Dla kogo Tarcza Antykryzyowa?

- Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2021 roku na formularzu RDZ-B7 - tłumaczy Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik ZUS w Gdańsku. - Powinien on trafić do ZUS najpóźniej 28 lutego 2022 roku. O zwolnienie ze składek mogą wystąpić podmioty oznaczone kodami PKD: 56.30.Z czyli firmy zajmujące się przygotowywaniem i podawanie napojów tj. podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje, 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w miejscach o zamkniętej przestrzeni oraz 93.29.Z czyli pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Aby móc skorzystać ze wsparcia rządowego przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 roku do końca lutego 2022 roku, chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.

Świadczenie postojowe do sześciu razy

- Przedsiębiorcy ze wskazanych branż, w zależności od kodu PKD, mogą też otrzymać świadczenie postojowe od jednego do sześciu razy - dodaje Krzysztof Cieszyński. - Są wśród nich tacy, którzy zajmują się sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi czy działają w branży hotelarskiej lub rozrywkowej. Pełna lista kodów PKD dostępna jest na stronie internetowej ZUS. Wniosek RSP-DD7 mogą złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od zniesienia stanu epidemii. Co ważne, jeżeli przedsiębiorca złożył wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to liczba świadczeń, o które może wystąpić zostanie pomniejszona o już pobrane.

Czy wsparcie jest dla wszystkich? Zgodnie z przepisami ze wsparcia mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2022 roku, a przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu prowadzili 31 marca 2021 roku.

- Zwolnienie ze składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 procent - tłumaczy Krzysztof Cieszyński. - Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego lub września 2020 roku.

Wnioski o wsparcie z Tarczy Antykryzysowej można składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki