Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu legalnie pracuje niemal 55 tysięcy cudzoziemców. Skąd pochodzą?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Pixabay, zdjęcie ilustracyjne
Jak wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w pomorskich placówkach ZUS zgłoszonych jest blisko 55 tysięcy obcokrajowców. Tylko w ostatnich dwóch miesiącach przybyło ich niemal 1,5 tysiąca. Najwięcej, bo aż 47,7 tysiąca zarejestrowanych jest w gdańskim oddziale. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy, których na Pomorzu pracuje ponad 42 tysiące osób.

Ile cudzoziemców legalnie pracuje na Pomorzu? ZUS podał nowe dane

Koniec roku to czas podsumowań. Tak też jest w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który podał do publicznej wiadomości statystyki zatrudnienia obcokrajowców w Polsce. Jak wynika z danych ZUS, w województwie pomorskim zgłoszonych jest 55 tysięcy takich osób.

- W gdańskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych było niemal 47,7 tysiąca osób, w słupskim zaś ponad 6,9 tysiąca cudzoziemców — informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku.

Pomorze. Blisko 30 tysięcy obcokrajowców ma umowę o pracę

Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę, osiągnęła na Pomorzu niemal 26,5 tysiące. W porównaniu do końca sierpnia wzrosła o blisko 800. To ponad 48 procent wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy.

- Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba na koniec sierpnia wynosiła z 1396, by wzrosnąć do 1426 na koniec października — informuje Krzysztof Cieszyński. - Pozostali obcokrajowcy na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

Cudzoziemcy pracujący na Pomorzu pochodzą z ponad 100 państw

Jak wynika ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, cudzoziemcy pracujący na Pomorzu pochodzą z ponad 100 państw.

Najwięcej, bo blisko 42 tysiące osób pochodzi z Ukrainy. Drugą grupę, 4,3 tysiąca osób stanowią Białorusini. Na ostatnim miejscu podium znaleźli się obywatele Gruzji, których w województwie pomorskim pracuje 1146. Niewiele mniej, bo 1134 zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego jest Rosjan, a 960 cudzoziemców pochodzi z Mołdawii.

Ponadto na Pomorzu pracują również obywatele takich państw jak Boliwia, Gambia, Islandia, Malezja czy Niger.

Szara strefa zaniża statystykę

- Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS — dodaje Krzysztof Cieszyński. — Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie lub też z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach, lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS. Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce.

Według nieoficjalnych danych obcokrajowców pracujących na Pomorzu może być i 100 tysięcy, z czego sporą część stanowią osoby, które najczęściej pracują bez żadnej umowy, niekiedy nawet przebywając na terenie Polski bez stosownych uprawnień.

Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców w 2021 roku, w Polsce ważne dokumenty pobytowe posiadało 457 tysięcy osób. Najliczniejszą grupę stanowili Ukraińcy, których w naszym kraju odnotowano ponad 244 tysięcy. W porównaniu do 2020 roku to wzrost o niemal 30 tysięcy osób.

Najwięcej cudzoziemców posiada zezwolenia na pobyt czasowy, które mogą być wydane na maksymalnie 3 lata. Tego typu dokumentami dysponuje obecnie 272,4 tysiąca osób. Grupa obcokrajowców uprawnionych do stałego pobytu wynosi natomiast 102,1 tysiąca osób. Zarejestrowany pobyt posiada także 81,5 tysiąca obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej.

Spośród wszystkich obcokrajowców posiadających zezwolenia na pobyt czasowy, aż 76 procent związanych jest z aktywnością zawodową. Województwo pomorskie jest drugim po mazowieckim najczęściej wybieranym miejscem do pracy przez osoby spoza Polski.

Ponad 60 procent osób stanowią osoby w przedziale wiekowym 18 - 40 lat. Osoby w wieku przedemerytalnym i emerytalnym tj. powyżej 60 roku życia wśród obcokrajowców stanowią jedynie 4 procent ogółu.

Warto jednak pamiętać, że dane, które podaje Urząd do Spraw Cudzoziemców, nie uwzględniają osób, które w Polsce przebywają tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz, lub też są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki