Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądało Miasto z Morza i Marzeń. Przedwojenna Gdynia na archiwalnych panoramach. Rozpoznajesz te widoki?

INO
Rozbudowa portu morskiego w Gdyni w 1929 r. (widok w kierunku Kamiennej Góry).
Rozbudowa portu morskiego w Gdyni w 1929 r. (widok w kierunku Kamiennej Góry). niepodlegla.gov.pl
Na początku miał to być jedynie „tymczasowy port wojenny i przystań do rybaków”, jednak pod presją społeczną ta niewielka inwestycja zmieniła się w „okno na świat”. Niemal sto lat temu rozpoczęto budowę portu w Gdyni, z którego wysyłano drewno i produkty przemysłu drzewnego, istotne elementy międzywojennej gospodarki. Zobaczcie piękne, panoramiczne zdjęcia „chluby II Rzeczpospolitej”.

Jeszcze w czasie trwania wojny polsko-bolszewickiej stało się jasne, że postanowienie traktatu wersalskiego gwarantujące Polsce dostęp do portu w Gdańsku, nie będą respektowane. Zrozumiano, że tylko powstanie nowego portu będzie oddechem dla całej polskiej gospodarki. „Upoważnia się Rząd do poczynienia niezbędnych zarządzeń celem wykonania budowy portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu, jako portu użyteczności publicznej” – to słowa art. 1 ustawy o budowie portu w Gdyni podjętej 23 września 1922 r. przez Sejm RP uznawane są za formalny początek Portu Gdyni. Chociaż już rok wcześniej, w 1921 r., rozpoczęto przygotowania do budowy.

Archiwalne panoramiczne zdjęcia Gdyni

Niestety, z powodu niestabilnej sytuacji i kryzysu gospodarczego przerwano budowę „miasta z morza i marzeń”. Ratunkiem okazało się polsko-francuskie konsorcjum, dzięki któremu wznowiono prace, przy okazji zakres budowy poszerzono o budynki przemysłowe. Należy dodać, że pierwszy statek w gdyńskim porcie zacumował już w 1923 r., był to parowiec „Kentucky”.

Budowa portu stała się impulsem dla rozwoju samego miasta. W latach 20. ubiegłego wieku zanotowano szybki napływ ludności i dynamiczny rozwój portu. To sprawiło, że niewielka wieś (1921 r. – 1268 mieszkańców) przekształciła się w nowoczesne miasto (1939 r. – 127 tys. mieszkańców). Miasto, jako główny polski port nad Bałtykiem, miał ogromne znaczenie dla ruchu towarowego i pasażerskiego. Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 maja 1926 r. Zobaczcie piękne, panoramiczne zdjęcia „chluby II Rzeczpospolitej”.

Rozbudowa portu morskiego w Gdyni w 1929 r. (widok w kierunku Kamiennej Góry).

Tak wyglądało Miasto z Morza i Marzeń. Przedwojenna Gdynia n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki