Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak karmią w polskich szpitalach i nie tylko. Mamy zdjęcia talerzy pacjentów. Co na śniadanie, obiad i kolację? Niektóre dania mogą szokować

KK
Tak karmią w polskich szpitalach i nie tylko. Mamy zdjęcia talerzy pacjentów. Co na śniadanie, obiad i kolację? Niektóre dania mogą szokować
Tak karmią w polskich szpitalach i nie tylko. Mamy zdjęcia talerzy pacjentów. Co na śniadanie, obiad i kolację? Niektóre dania mogą szokować Dziennik Bałtycki / zdjęcia przesłane przez czytelników
Jak karmią w polskich szpitalach? W internecie pojawia się tak samo zwolenników szpitalnej kuchni, co i jej przeciwników. Z takim pytaniem zwróciliśmy się do czytelników "Dziennika Bałtyckiego", których doświadczenia z posiłkami w szpitalach w Polsce, niekiedy zaskakują, zadziwiają, ale z całą pewnością są interesujące. Czy w kwestii karmienia pacjentów coś się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat? Oceńcie sami.

Tak karmią w szpitalach na Pomorzu, ale i w Polsce. Co jedzą polscy pacjenci?

Żywienie w szpitalach ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Kontrowersyjna kuchnia prosto ze szpitalnego korytarza, stołówka w uniwersyteckim kompleksie szpitali, czy po prostu posiłki podawane do łóżka. Jedzenie serwowane w szpitalach wywołują różne skojarzenia.

A jak jest na Pomorzu?

- Na początku było ok, leżałam miesiąc, to jak tylko słyszałam, że jadą posiłki, to sama mówiłam, że nie będę jadła, nic mi nie podchodziło, nawet woda niegazowana była słodka w smaku - mówi jedna z czytelniczek "Dziennika Bałtyckiego".

Pacjenci pomorskich szpitali zgodni są jednak w opinii, że to, czy kuchnia w szpitalu smakuje, zależy od własnych preferencji, a niekiedy od tego, czy dane posiłki w trakcie pobytu w placówce medycznej możemy spożywać, czy też nie. Taką decyzję podejmuje lekarz.

Jak informuje Państwowy Instytut Medyczny MSWiA, od 1 stycznia 2021 roku istnieje obowiązek wykonywania przesiewowej oceny stanu odżywiania u każdego pacjenta przyjętego do szpitala.

Według MSWiA, w karcie informacyjnej leczenia szpitalnego powinien znaleźć się także zapis, wykonany przez lekarza lub dietetyka, dotyczący rodzaju zalecanej diety do zastosowania w okresie poszpitalnym.

Państwowy Instytut Medyczny przygotował również listę diet, które zalecane są pacjentom w zależności od schorzenia

I tak na stronie PIM MSWiA możemy znaleźć:

  • Dieta podstawowa.
  • Dieta lekkostrawna.
  • Dieta lekkostrawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego.
  • Dieta z ograniczeniem węglowodanów łatwo przyswajalnych.
  • Dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu.
  • Dieta eliminacyjna hipoalergiczna.
  • Dieta płynna.
  • Dieta niskosodowa.
  • Dieta niskobiałkowa.
  • Dieta bezglutenowa (dieta specjalna).
  • Dieta dla kobiet karmiących (dieta specjalna).
  • Dieta dla kobiet ciężarnych (dieta specjalna).
  • Dieta eliminacyjna (dieta specjalna).
  • Dieta niskopurynowa (dieta specjalna).
  • Dieta wegetariańska (dieta specjalna).
  • Dieta niskoalicylanowa (dieta specjalna).
  • Dieta dziecięca.
  • Żywienie pacjenta w okresie okołooperacyjnym.

Należy pamiętać, że od opisanych przez ministerstwo dietach mogą wystąpić wyjątki, bowiem wszystkie posiłki konsultowane są indywidualnie z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem.

Program "Dobry posiłek w szpitalu". Co zmienia pilotażowy projekt Ministerstwa Zdrowia?

27 września 2023 roku z mocy rozporządzenia wszedł w życie pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia "Dobry posiłek w szpitalu". Zgodnie z założeniami projektu w szpitalach będą przygotowywany jadłospis dla pacjentów przez dietetyka na co najmniej 7 dni, a placówki medyczne przeznaczą na wyżywienie pacjenta o 25 zł więcej niż do tej pory (przed zmianą było to niespełna 20 zł).

Celem tego projektu jest podniesienie poziomu wiedzy o żywności i sposobie żywienia sprzyjającym zdrowiu świadczeniobiorcy przez świadczenia opieki zdrowotnej w postaci porad żywieniowych oraz wdrożenie optymalnego żywienia pacjentów w szpitalach.

W jadłospisie przygotowanym przez dietetyka na potrzeby szpitala powinny znaleźć się informacje o:

  • Rodzaju posiłku i składzie produktów.
  • Dobowych sumach wartości energetycznej (kaloryczności) i wartości odżywczej diet z podaniem ilości białka, węglowodanów, w tym cukrów, tłuszczu, w tym nasyconych kwasów tłuszczowych, soli w 100 g i porcji posiłki.
  • Sposobie obróbki.
  • Obecności alergenów.

Zalecenia do programu "Dobry posiłek w szpitalu" zostały opracowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka oraz Instytutem – Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka..

Jak karmią w pomorskich szpitalach? Takie zdanie mają czytelnicy "Dziennika Bałtyckiego"!

- Ja się nie będę wypowiadać, gdy byłam w szpitalu, ale powiem tyle, że dobrze, iż miałam ze sobą bochenek chleba - mówi jedna z czytelniczek.

Inna z pacjentek wspomina, jak jednego dnia otrzymała kompot truskawkowy, a następnego dnia na bazie tego kompotu podano jej zupę z łazankami.

- Pomimo krążących od lat stereotypów na temat wyżywienia w szpitalu, powiedzmy sobie jasno, wiele się zmieniło w tej materii i obecnie jedzenie, które jest podawane w szpitalu, jest jedzeniem, którego co poniektórzy nie mają nawet we własnym domu - mówi jeden z czytelników.

Co podawane jest w szpitalnym menu? Zobaczcie zdjęcia posiłków z pomorskich szpitali i nie tylko!

Tak karmią w polskich szpitalach i nie tylko. Mamy zdjęcia talerzy pacjentów. Co na śniadanie, obiad i kolację? Niektóre dania mogą szokować

Tak karmią w polskich szpitalach i nie tylko. Mamy zdjęcia t...

Sonda "Dziennika Bałtyckiego"

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że w polskich szpitalach dobrze karmią?

Dziennik Bałtycki

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki