Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybki internet Orange w woj. pomorskim na finiszu

dp
Rozmowa z Piotrem Muszyńskim, wiceprezesem zarządu Orange Polska.

- Pojawiła się informacja, że Orange Polska zakończył budowę sieci szybkiego Internetu w województwie lubuskim. Czy taki sam model budowy sieci realizowany jest w województwie pomorskim?
Tak, to ten sam model realizacji, tzn. ogłoszenie przez Urząd Marszałkowski konkursu dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w którym wybrany operator jest beneficjentem środków unijnych, buduje własną sieć szerokopasmową, utrzymuje ją, rozwija i świadczy usługi hurtowe. W Lubuskiem w ciągu 3,5 roku wybudowaliśmy 1418 km sieci światłowodowej docierającej aż do 326 miejscowości z tzw. listy internetowych „białych plam”.

- Czy taki model budowy sieci to optymalne rozwiązanie? Dlaczego?
Naszym zdaniem to najlepsze rozwiązanie, choćby dlatego, że dzięki temu modelowi wkład własny beneficjentów jest znacznie większy. W województwie pomorskim realizujemy projekt za 156 mln zł, z czego wkład własny Orange Polska to 120 mln zł. Dodatkowo mogliśmy rozwijać infrastrukturę nie dublując istniejącej i tym samym znacznie zwiększając zakres i liczbę miejscowości, do których docieramy z siecią światłowodową. O skuteczności tego modelu świadczy również fakt, że lubuskie i pomorskie to dwa pierwsze w Polsce projekty budowy regionalnych sieci szerokopasmowych, które zostaną zakończone w tym roku.

- Na jakim etapie jest obecnie budowa sieci szerokopasmowej w naszym województwie?
Praktycznie jesteśmy już na finiszu. Sieć w całości ma już gotowe projekty, udało się również wykonać 90 proc. prac budowlanych. Projekt Szerokopasmowe Pomorskie realizowany jest zgodnie z harmonogramem i prace liniowe oraz wyposażenie w sprzęt teletransmisyjny zakończymy do końca października br. W efekcie powstanie sieć szkieletowo - dystrybucyjna o długości 1818 km, docierająca do 253 miejscowości dotychczas wykluczonych cyfrowo. Równolegle prowadzimy spotkania w gminach promując projekt i korzyści, jakie daje korzystanie z Internetu. Informujemy również, co jest jeszcze potrzebne, aby usługi pojawiły się w domach mieszkańców, bowiem nie ulega wątpliwości, że od aktywności lokalnych społeczności zależeć będzie skłonność operatorów do dalszych inwestycji w rozwój sieci już bezpośrednio do domów mieszkańców.

- No właśnie. Budowa Szerokopasmowego Pomorskiego to jedno, ale aby Internet pojawił się w domach konieczne jest jeszcze wybudowanie sieci dostępowej?
Zgodnie z założeniami i warunkami konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski, projekt obejmuje tylko sieć szkieletową i dystrybucyjną. My nazywamy to „infostradami”. Aby można było świadczyć usługi mieszkańcom konieczna jest właśnie budowa sieci dostępowej. Może ją zbudować zarówno Orange, jak i dowolny operator lokalny, ponieważ sieć jest otwarta i neutralna. Operatorów już teraz zapraszamy do współpracy. Oczywiście w wielu miejscach także Orange Polska zainwestuje w sieci dostępowe. Pamiętajmy jednak, że będą to w całości inwestycje własne, w trudnych obszarach i o ich podjęciu decydować będzie rachunek ekonomiczny wynikający z kosztów inwestycji i popytu na usługi w każdej lokalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki