Polacy patrzą inaczej na AI
Jeszcze niedawno sztuczna inteligencja była tylko mrzonką na pograniczu science-fiction, ale teraz zaczyna naprawdę martwić Polaków. Głównie dzieje się tak z powodu obaw o to, że AI może odebrać komuś pracę. 1800 tekstów z ostatniego roku traktuje o tym, że sztuczna inteligencja ma już być lepsza od człowieka m.in. w grze w brydża, malowaniu obrazów, diagnostyce psychiatrycznej oraz nawet... zarządzaniu państwem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Bill Gates uważa, że sztuczna inteligencja to przyszłość technologii. "Przełom pokroju wynalezienia komputera"
- Rozmowom o możliwościach sztucznej inteligencji towarzyszą obawy, że odbierze ona pracę ludziom. Ci, którzy prześpią rozwój tej technologii, nie nauczą się wykorzystywać jej w codziennej pracy, faktycznie mogą być zagrożeni - mówi Agnieszka Uba, Head of Marketing - Automate w SentiOne - To już nie są czasy, kiedy algorytmy AI myliły człowieka z gorylem, a tłumaczenia maszynowe były tak koślawe, że budziły tylko śmiech - dodaje.
Rozmowy polskich internautów o AI zmieniły się - już nie dotyczą abstrakcyjnych tematów, ale o wiele częściej zastosowaniu sztucznej inteligencji w życiu codziennym w pracy czy też szkole. SentiOne przeanalizowało te dyskusje oraz teksty, które pojawiły się w sieci w okresie od marca 2022 roku do marca 2023 roku.
Już mniej negatywnie. Coraz bardziej akceptujemy sztuczną inteligencję?
Rozmowy nie tylko się zmieniają, ale przeprowadzane są też o wiele częściej. Liczba wypowiedzi o AI w polskiej sieci wzrosła o 30 procent. Co ciekawe, negatywne treści na temat sztucznej inteligencji pojawiały się w ciągu ostatnich 12 miesięcy znacznie rzadziej, bo o aż 27 procent. Dodatkowo największym zainteresowaniem ten temat cieszy się wśród mężczyzn. Zaledwie co piąta wypowiedź na temat AI należała do kobiety.
- Wiele osób nie wie, że jest kilka rodzajów AI, i wszystkie towarzyszą nam na co dzień od dłuższego czasu. Kwalifikacyjna sztuczna inteligencja m.in. rozpoznaje spam w skrzynkach mailowych, a predykcyjna sztuczna inteligencja wspiera analizę danych i przewidywanie trendów, np. sprzedażowych czy finansowych. Za działanie chatbotów i voicebotów odpowiada konwersacyjna sztuczna inteligencja, która rozumie ludzkie intencje i potrafi prowadzić rozmowę jak prawdziwy człowiek. Czwarty rodzaj to generatywna sztuczna inteligencja, która sama tworzy np. muzykę, obrazy, słowa i treści, ale ich nie rozumie i nie osadza w kontekście. Tak właśnie działa ChatGPT - opowiada Agnieszka Uba, Head of Marketing - Automate w SentiOne.
CZYTAJ TAKŻE: Masz PS VR2? Poczuj się jak na sali kinowej! Zobacz, jak grać w zwykłe gry w trybie kinowym z użyciem gogli PlayStation VR2
Jedną z najgorętszych informacji była wzmianka o tym, że zbudowany przez Google bot LaMDA zyskał świadomość. Sprawa ta wybrzmiała w polskim Internecie i wywołała aż 12 tys. komentarzy. ChatGPT z kolei cieszył się ogromną popularnością bez względu na to, że został opublikowany już jeszcze w grudniu 2022 roku. Na jego temat pojawiło się 18 tys. wzmianek w samym lutym 2023 roku.
“Bodyguard” lekiem na hejt?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?