Szpitale więzienne i jedyny w Polsce więzienny oddział ginekologiczno-położniczy. Zobacz je od środka! [zdjęcia]

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Sala w oddziale ginekologiczno-położniczym w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu
Sala w oddziale ginekologiczno-położniczym w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu st. sierż. Wojciech Łączkowski
Dwa szpitale więzienne w okręgu bydgoskim, ambulatoria z izbami chorych oraz jedyny w kraju oddział ginekologiczno-położniczy przy Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu. Zobacz od środka miejsca, które w Kujawsko-Pomorskiem zapewniają prawo do opieki medycznej osób pozbawionych wolności.

Zobacz wideo: Trasa Uniwersytecka w Bydgoszczy - przetarg na remont mostu

Szpitale więzienne w Kujawsko-Pomorskiem

W jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego zlokalizowane są dwa szpitale – w Zakładzie Karnym w Potulicach oraz w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy, a także jego pododdział zamiejscowy przy Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu, gdzie znajduje się jedyny w kraju oddział ginekologiczno-położniczy - mówi kpt. Agnieszka Wollmann, Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.

W pozostałych zakładach karnych w regionie znajdują się ambulatoria z izbami chorych.

Kadra medyczna w okręgu bydgoskim liczy blisko 140 osób.

To Cię może też zainteresować

Jedyny w Polsce oddział ginekologiczno-położniczy dla osadzonych

Oddział ginekologiczno-położniczy przy Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu powstał w 1955 roku. Do dziś jest to jedyna tego typu placówka w kraju zlokalizowana za więziennym murem.

Przez siedem ostatnich dekad ponad 2 tysiące kobiet urodziło swoje dzieci w warunkach izolacji więziennej, a w przeciągu ostatnich 5 ostatnich lat liczba porodów sięga około 50 rocznie. W oddziale leczone są także kobiety nie będące w ciąży, ale wymagające interwencji ginekologicznych. Pacjentki mają zapewnioną specjalistyczną opiekę położniczą i lekarsko-ginekologiczną - mówi kpt. Agnieszka Wollmann, Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Główne zadanie szpitali więziennych to realizacja prawa osób pozbawionych wolności do opieki medycznej podczas przebywania w zakładach karnych i aresztach śledczych, co wynika z ustawowego obowiązku zapewnienia opieki zdrowotnej.

Co robią pielęgniarki i położne w szpitalach więziennych?

Pielęgniarki i położne każdego dnia, szczególnie zaś w dobie pandemii, realizują swoje obowiązki wobec osadzonych przebywających w izolacji penitencjarnej. Pobierają krew, wydają leki, wykonują zastrzyki i opatrują rany, czuwają nad stanem chorych, wykonują podstawowe pomiary, takie jak badanie temperatury, tętna i ciśnienia krwi. Do ich obowiązków należy nadzorowanie prawidłowego przebiegu leczenia, ale też nierzadko uspokajanie i tonowanie emocji trudnego pacjenta. To one z zaangażowaniem realizują również szereg czynności administracyjnych związanych z funkcjonowaniem więziennego ambulatorium - wylicza kpt. Agnieszka Wollmann.

Szpitale więzienne w okręgu bydgoskim

W 2020 roku w okręgu bydgoskim hospitalizowano łącznie 843 osadzonych w więziennych szpitalach. Poza tym 157 osadzonych hospitalizowanych było w pozawięziennych placówkach służby zdrowia. W ubiegłym roku zrealizowano 19 821 badań w więziennej służbie zdrowia, do których zaliczyć możemy: badania analityczne, radiologiczne, endoskopowe oraz badania USG.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

I make up to $90 an hour working from my home. My story is that I quit working at Walmart to work online and with a little effort I easily bring in around $40h to $86h… Someone was good to me by sharing this link with me,GBjk so now i am hoping i could help someone else out there by sharing this link...

Try it, you won't regret it!......______P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Dodaj ogłoszenie