Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczęśliwi idą do pracy

Agata Cymanowska
Po sześciu latach przerwy pani Anna wraca do pracy
Po sześciu latach przerwy pani Anna wraca do pracy Grzegorz Pachla
Na hasło "ryby" kręci nosem z niesmakiem, bo w zakładach rybnych przepracowała kilkanaście lat. Kiedy jednak usłyszała o projekcie "Razem dla siebie, razem dla innych", którego celem jest aktywizacja osób wykluczonych z rynku pracy, na jej twarzy pojawił się szeroki uśmiech. Anna po sześciu latach przerwy wraca do pracy!

Gdańszczanka, kiedy jeszcze była zarejestrowana jako bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy, dostawała propozycje pracy. Wszystkie na osiem godzin dziennie. Nie mogła podjąć żadnej z nich, ponieważ...

- Moja najmłodsza, niepełnosprawna córka Katarzyna przebywa w ośrodku, gdzie codziennie ją odwiedzam - tłumaczy kobieta.

- To takie papużki nierozłączki - dodaje jej mama Regina Rutkowska.

Teraz Anna staje przed szansą, aby ponownie poczuć, jak to jest trzymać w ręku zarobione przez siebie pieniądze. Zgłosiła się bowiem do udziału w przedsięwzięciu, którego pomysłodawcami i realizatorami są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku, w partnerstwie z Fundacją "Pomóż sobie i innym" oraz Bałtycką Agencję Rozwoju Regionalnego.
- Chcemy pomóc ludziom, którzy tak długo pozostają niezatrudnieni, że zatracili chęć do odmiany swojej życiowej sytuacji, którzy kompletnie nie radzą sobie na rynku pracy - wyjaśnia Sylwia Ressel, rzecznik prasowy MOPS w Gdańsku.

Projekt tak spodobał się przedstawicielom Europejskiego Funduszu Społecznego, że na jego realizację przyznano ponad 1,1 mln zł. To właśnie z tych pieniędzy zorganizowany zostanie cykl szkoleń. Po pierwsze - dowartościowujących, które poprowadzą psychologowie, pedagodzy, pracownicy gdańskiego MOPS.

- Uczestnicy będą się uczyć między innymi otwartości, pozytywnej motywacji, chęci do działania, do zadbania o siebie i rodzinę - wylicza Sylwia Ressel. - To jest najtrudniejsze zadanie, bo przekonanie zniechęconych i nawet już nieszukających pracy osób do zmiany swojego stylu życia i podjęcia nowych wyzwań nie jest wcale łatwe.

Tych, którym uda się odzyskać chęci i motywację, czekają szkolenia praktyczne. W firmach, które udostępnią warsztat pracy, mężczyźni będą zdobywać kwalifikacje w zakresie prac remontowo-budowlanych, a kobiety - porządkowych.

- W ramach projektu zakupimy niezbędne materiały potrzebne do wykonania tych prac - dodaje Ressel.

Realizacja projektu potrwa do końca przyszłego roku. Osoby, które pozytywnie przejdą szkolenia, otrzymają certyfikaty Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Umożliwią im powrót, a czasem nawet i debiut na rynku pracy.

Pracownicy MOPS liczą na to, że "absolwenci" projektu, dzięki nabytym umiejętnościom, choćby w zakresie budowlanki, bez problemu znajdą zatrudnienie i stałe źródło dochodu.
Na co Anna przeznaczy pierwsze zarobione pieniądze?

- Trudno myśleć o przyjemnościach, kiedy w domu ma się dzieci - mówi.
A tych w domu na Stogach czeka jeszcze troje.

Dołącz do programu

Osoby, które spełniają kryteria (ukończone 45 lat, długo bez pracy i niezarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy jako bezrobotne) i chciałyby wziąć udział w projekcie "Razem dla siebie, razem dla innych", mogą się zgłaszać do filii nr 5 MOPS, przy ul. Spadzistej w Gdańsku.
Wytypowanych zostanie 60 osób, ale możliwe, że uda się wygospodarować kolejnych 10 miejsc. Dodatkowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 058 305 32 08.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki