Szadółki będą zakorkowane

  Szadółki będą zakorkowane

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na gdańskich Szadółkach powstaje nowe centrum handlowe Gdańsk Retail Park Kowale zlokalizowane obok Fashion House Outlet Centre. Tyle tylko, że może być kłopot z dojazdem do nowego obiektu.
  Centrum o powierzchni 50 tys. metrów kwadratowych, w którym przewidziany jest m.in. hipermarket, ma zostać ukończone w połowie 2010 r. Dodatkowo pobliski Outlet zostanie powiększony do 23 tys. m kw. Łącznie powierzchnia handlowa wyniesie zatem ponad 70 tys. m kw. i będzie jedną z największych w Gdańsku. Nie wiadomo jednak, czy setki klientów będą mogły dojechać na zakupy, a okoliczni mieszkańcy do swoich domów.
  Ulica Jabłoniowa, którą dojeżdża się do centrum handlowego, jest za wąska, aby uporać się ze zwiększonym ruchem. Dzielnica Gdańsk Południe może stanąć w korkach, a Jabłoniowa przestanie być wygodnym dojazdem do obwodnicy.

  Miasto liczy, że uda się skłonić inwestora do partycypacji w rozbudowie ulicy Jabłoniowej.

  - Trwają negocjacje nie tylko z inwestorem, ale także z firmami zlokalizowanymi wzdłuż tej ulicy - powiedział Krzysztof Bogacki z Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miasta Gdańska. - Rozmowy dotyczą współfinansowania inwestycji i chcielibyśmy, aby zakończyły się jak najszybciej.

  Inwestorem centrum handlowego jest firma Liebrecht & Wood, do której należy Fashion House. Czy zdecyduje się na współfinansowanie drogowej inwestycji? Jak się dowiedzieliśmy, na razie "deklaruje chęć rozwiązania problemu komunikacyjnego".

  W opisie przyszłego centrum inwestor zaznacza, że Gdańsk Retail Park posiada bezpośredni i szybki dostęp do obwodnicy trójmiejskiej oraz innych ważnych szlaków komunikacyjnych Gdańska, jak ulice Kartuska i Świętokrzyska. Jeśli ul. Jabłoniowa nie zostanie zmodernizowana, szybki dostęp może zmienić się w wolny.

  Koncepcję przestrzenną przebudowy drogi przygotowuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska oraz Zarząd Dróg i Zieleni. Jak się jednak dowiedzieliśmy, na rozpoczęcie przebudowy w przyszłym roku nie ma raczej szans, a więc i na jej ukończenie do otwarcia centrum. Przebudowa ulicy Jabłoniowej nie jest bowiem uwzględniona w wieloletnim planie inwestycyjnym miasta.

  Jeśli miasto nie dogada się z inwestorem i z firmami, przebudowa drogi w najbliższym czasie stanie pod znakiem zapytania. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje bowiem likwidację dotychczas projektowanego skrzyżowania Trasy W-Z z ulicą tzw. Nową Abrahama. Ruch ma przejąć rozbudowana ulica Jabłoniowa (nazywana roboczo Nową Jabłoniową), która docelowo ma mieć dwie jezdnie.
  Co więcej, Gdańsk Retail Park to nie jedyna inwestycja, jaka powstanie w tym rejonie. Nieopodal, po drugiej stronie Jabłoniowej, ma zostać wybudowane centrum logistyczne. Została już wydana pozytywna decyzja środowiskowa.

  Co w centrum


  Gdańsk Retail Park Kowale ma mieć łącznie 75 tys. m kw.
  Oprócz hipermarketu, najprawdopodobniej sieci Carrefour, znajdą się w nim kolejne sklepy z tanią markową odzieżą. Oprócz tego planowany jest salon meblowy, sklep "zrób to sam". Oferta ma być poszerzona o punkty usługowe (np. optyk) i punkty sprzedaży i serwisu telefonów komórkowych. Między budynkami handlowymi znajdzie się parking na ponad 2000 samochodów. Przewidywana jest także stacja benzynowa.
  Budowa wedle planów ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Obecnie trwają prace ziemne.
  Teraz w Fashion House Outlet Centre mieści się kilkadziesiąt sklepów
  oferujących towary takie jak odzież, obuwie czy akcesoria sportowe sprzedawane po obniżonych cenach - niższych od 30 do 70 proc. w stosunku do cen w zwykłych sklepach. Są to nadwyżki produkcyjne oraz kolekcje z poprzednich lat.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmmm pora na rumuński

  RychuReda

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  zgadzam się z przedmówcą, skoro nawet tak olbrzymi obiekt jak Galeria Bałtycka moża nazywać się po "naszemu" to nie rozumiem posunięć inwestora na Szadółkach. Szkoda, że nie dał 2 zdaniowej...rozwiń całość

  zgadzam się z przedmówcą, skoro nawet tak olbrzymi obiekt jak Galeria Bałtycka moża nazywać się po "naszemu" to nie rozumiem posunięć inwestora na Szadółkach. Szkoda, że nie dał 2 zdaniowej nazwy... całkowicie po angielsku Tri City Retail Shopping Town on the south of Gdansk. ech... czasem wątpię w przyszłość naszego krajuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo za nazwę

  Kaz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  Gratulacje za nazwę. Teraz oczywiście musi być "PARK" no i koniecznie jeszcze "RETAIL" typowe polskie, doskonale znane słowo. Ciekawe czy jakiś anglik nazywa coś po rumuńsku? Słoma z butów...rozwiń całość

  Gratulacje za nazwę. Teraz oczywiście musi być "PARK" no i koniecznie jeszcze "RETAIL" typowe polskie, doskonale znane słowo. Ciekawe czy jakiś anglik nazywa coś po rumuńsku? Słoma z butów wychodzi... żenada> zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo