Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto KGW, myśliwych i... dawnych obyczajów w Pelplinie [ZDJĘCIA]

Redakcja
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z całego Pomorza świętowały w Pelplinie w ostatnią sobotę, 18 czerwca, jubileusz 150-lecia istnienia KGW na ziemiach polskich.

Uroczystość rozpoczęła się barwnym przemarszem spod placu przed dworcem kolejowym do Bazyliki Katedralnej na mszę św. w intencji Kół Gospodyń Wiejskich i myśliwych. Za Pelplińską Orkiestrą Dętą oraz pięknie ustrojonym wozem przeszły władze miasta z zaproszonymi gośćmi, szkolne zespoły kociewskie z gminy Pelplin, zespół Polska Nuta z Odessy, panie z Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa pomorskiego, myśliwi oraz mieszkańcy.

Po oficjalnym otwarciu uroczystości przez burmistrza miasta i gminy Pelplin Patryka Demskiego nastąpił wspólny taniec wszystkich zespołów kociewskich. Wystąpiły: Lignowskie Knapki, Fejne Knapki, Kulickie Sztafsiranty, Gzuby z Pelplińskiej Dwójki, Janiszewskie Szprichi i dwa knapy i Modraki.

Wiele gratulacji, życzeń i ciepłych słów pod swoim adresem usłyszały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Były życzenia, kwiaty i odznaczenia. Pierwsze KGW pod nazwą Towarzystwo Gospodyń powstało w 1866 r. w Piasecznie (gm. Gniew), a pierwsze o nazwie KGW, nazwie która obowiązuje do dziś, założyła Filipina Płaskowicka w Janisławicach w woj. łódzkim w 1877 r.

Na Przystani Jana III Sobieskiego stanęły stoiska gminno-powiatowe oraz scena, na której prezentowały się panie z KGW, myśliwi, zespoły folklorystyczne oraz artyści. W ramach imprezy odbyła się także pierwsza edycja Festynu Myśliwskiego. Był pokaz sokolniczy i prezentacja ptaków drapieżnych, wystawy, a także pokaz psów myśliwskich. W jej trakcie zaprezentowano publiczności rasy z wielu stron świata. Wydarzeniu towarzyszył również kiermasz twórców ludowych i sztuki myśliwskiej. Bez zbytniego nadęcia trzeba przyznać, że muzycy z gdyńskiej grupy Hubertus Brass pięknie zagrali w Bazylice Katedralnej, jak również na scenie.

O godzinie 19.00 w katedrze odbył się koncert Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej, który w zeszłym roku obchodził jubileusz 50-lecia istnienia. Po godzinie 20.00 nastąpiły obchody Nocy Świętojańskiej. Zespół Modraki przybliżył tradycje i obrzędy wigilii św. Jana. Po raz drugi zaśpiewała i zatańczyła Polska Nuta z Ukrainy, a finałem sobotniej imprezy była potańcówka przy koncercie zespołu Tęgie Chłopy.

 

Opr.  PZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki