ŚWIEĆ SIĘ z Energą | Za nami finał ogólnopolskiego etapu! Kto zwyciężył?

Akcja specjalna ŚWIEĆ SIĘ z Energą
Fot. Małgorzata Szura Piwnik / Świetlną Stolicą Województwa Pomorskiego została wybrana Gdynia
Świetlną Stolicą Polski, zdobywając niemal 130 tysięcy głosów, został Trzebiatów. Miasto zdobyło główne nagrody o łącznej wartości 40 000 złotych. Będzie to sprzęt AGD dla potrzebujących oraz instalacja fotowoltaiczna dla wybranej jednostki użyteczności publicznej. Patronem konkursu jest Energa z Grupy ORLEN.
SPRAWDŹ WYNIKI
w finale plebiscytu miast
SPRAWDŹ WYNIKI w finale
konkursu fotograficznego

__________________________

SPRAWDŹ WYNIKI w regionie
w plebiscycie miast
SPRAWDŹ WYNIKI w regionie
w konkursie fotograficznym

__________________________

Dla wielu z nas grudzień to najpiękniejszy czas w roku. W świątecznym okresie ulice naszych miast, galerie i sklepy, a także nasze domy, balkony i mieszkania rozświetla mnóstwo kolorowych światełek i lampek, które rozjaśniają mrok długich zimowych wieczorów. W większości miast w Polsce nie tylko staje miejska choinka, lecz także ulice ozdabiane są specjalnie projektowanymi instalacjami i świetlnymi ozdobami, które tworzą magiczny klimat i umilają rzeczywistość przechodniom. Rozświetlone parki, ozdobione budynki - iluminacje stają się miejską atrakcją i przyciągają oglądających i fotografujących. Dla wszystkich tych, których zachwycają zimowe dekoracje jest doroczna akcja Świeć się z Energą. Wybieramy w niej mistrzów świątecznej fotografii, a przede wszystkim miejsca o najpiękniejszych świetlnych ozdobach w całej Polsce.

KLIKNIJ i zobacz
fotoporadnik Lidii Popiel
Wielki plebiscyt miast

Już od trzynastu lat najpiękniejsze świąteczne iluminacje polskich miast nagradza Grupa ENERGA - jeden z największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. W wielkim plebiscycie ŚWIEĆ SIĘ z ENERGĄ, głosami mieszkańców wszystkich województw, przyznawany jest tytuł Świetlnej Stolicy Polski. W tym roku w naszym regionie patronem XIII edycji akcji ponownie będzie "Dziennik Bałtycki", "Głos Pomorza" i serwis www.naszemiasto.pl.

- Naszej akcji przyświecają dwa główne cele - mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA. - Po pierwsze to jest sposób, w jaki mieszkańcy miast mogą docenić upiększanie przestrzeni publicznej. Jednocześnie jest to motywacja do ozdabiania świetlnymi iluminacjami ulic, kamienic oraz placów. Drugim celem jest charytatywne wsparcie lokalnych społeczności. W tej edycji akcji w ramach nagród Energa przekaże do miast-laureatów plebiscytu, sprzęt AGD o łącznej wartości 200 000 złotych, który trafi do najbardziej potrzebujących. Plebiscyt miast to także doskonały sposób na promocję miejscowości. Akcja pobudza lokalny patriotyzm i jednoczy mieszkańców.

Półtora miliona złotych
pomocy od Energi

W poprzednich edycjach do miast, które były laureatami plebiscytu, trafiła pomoc od Energi o łącznej wartości prawie półtora miliona złotych.

– Poprzez akcję „Świeć się z Energą” od wielu lat staramy się umacniać nasze więzi z mieszkańcami zarówno dużych miast jak i mniejszych miejscowości. Nasz projekt łączy zdrową rywalizację z chęcią niesienia pomocy bliźnim. Jak pokazują kolejne edycje, potrzeba pomagania jest ogromna – co roku w zabawie biorą udział tysiące internautów praktycznie z każdego zakątka Polski – mówi Adrianna Sikorska, wiceprezes zarządu Energi SA ds. komunikacji.

Co roku nagrodami w akcji jest energooszczędny sprzęt AGD. Jest on przekazywany samorządom, które kierują go do potrzebujących - np. ośrodków pomocy społecznej, domów dziecka, placówek edukacyjnych i opiekuńczych, a także do mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Przekazywany sprzęt nie tylko ułatwia codzienne życie, lecz także pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i wody przez co przyczynia się do dbałości o środowisko naturalne.

KLIKNIJ i zobacz laureatów
poprzednich edycji akcji
Nagrody dodatkowe
od spółek Energi

W tym roku pula nagród została jednak powiększona o produkty spółek z Grupy Energa. W ramach głównej nagrody dla miasta, które zwycięży w ogólnopolskim finale plebiscytu, spółka Energa Obrót wykona instalację fotowoltaiczną o wartości 25 000 złotych dla wybranej jednostki użyteczności publicznej (np. domu dziecka).

Z kolei nagrodami dla wszystkich 16 miast, które zwyciężą w pierwszym, wojewódzkim etapie głosowania spółka Energa Oświetlenie przygotowała dezynfekujące powietrze lampy UV-C.

KLIKNIJ i czytaj
o nagrodach od spółek Energi
Wybierzemy najpiękniejsze
świąteczne zdjęcia

W akcji ŚWIEĆ SIĘ z Energę nagradzane są nie tylko miasta. Co roku towarzyszy jej konkurs fotograficzny, w którym może wziąć udział każdy.

- Świąteczny okres to czas, w który co roku robimy mnóstwo zdjęć - mówi Lidia Popiel, słynna polska fotografka i przewodnicząca jury konkursu. - Nic dziwnego, bo wtedy jest tak wiele okazji, aby uchwycić magiczny klimat, wyjątkowe światło, uwiecznić emocje. Poprzednie edycje konkursu odkryły setki wspaniałych zdjęć wykonanych zarówno przez oddanych pasjonatów jak i amatorów fotografii. Liczymy, że podobnie będzie także w tym roku.

SPRAWDŹ WYNIKI w regionie
w konkursie fotograficznym

Zdjęcia do konkursu można było przesyłać w pięciu kategoriach tematycznych:

 • Moje miasto
 • Mój dom
 • Moi bliscy
 • Moja iluminacja
 • Moja ulubiona szopka

Każda osoba mogła przesłać dowolną liczbę zgłoszeń konkursowych. Laureaci nagrody publiczności zostali wybrani w bezpłatnym głosowaniu spośród autorów wszystkich przesłanych zgłoszeń konkursowych. Niezależnie nagrody w każdej kategorii tematycznej konkursu przyzna kapituła pod przewodnictwem Lidii Popiel.

KLIKNIJ i zobacz
fotoporadnik Lidii Popiel
Dwa etapy
plebiscytu i konkursu

Zarówno Plebiscyt Miast, jak i konkurs fotograficzny zostaną przeprowadzone w dwóch etapach. Najpiękniej rozświetlone na święta miasta i najpiękniejsze zdjęcia najpierw zostaną wybrane w bezpłatnym głosowaniu osobno w każdym województwie. Następnie miasta, które zwyciężą w regionach oraz autorzy trzech konkursowych zgłoszeń, które w regionach zdobędą najwięcej głosów, awansują do ogólnopolskiego finału, w którym w Plebiscycie Miast zostanie przyznany tytuł Świetlna Stolica Polski, a w konkursie - tytuł Mistrz Świątecznej Fotografii.

Czekaja nagrody

Etap wojewódzki

Miasto, które w pierwszym, wojewódzkim etapie Plebiscytu Miast zdobędzie najwięcej głosów otrzyma nagrody o łącznej wartości 10 000 złotych:

 • sprzęt AGD, który zostanie przekazany najbardziej potrzebującym
 • lampę wirusobójczą UV-C od spółki Energa Oświetlenie
 • awans do ogólnopolskiego finału Plebiscytu Miast

Autor zgłoszenia konkursowego, które w pierwszym, wojewódzkim etapie konkursu fotograficznego zdobędzie najwięcej głosów otrzyma:

 • bon na sprzęt RTV/AGD o wartości 300 zł
 • awans do ogólnopolskiego finału konkursu fotograficznego

Autorzy zgłoszeń konkursowych, które w pierwszym, wojewódzkim etapie konkursu fotograficznego zajmą drugie i trzecie miejsce w województwie otrzymają:

 • bony na sprzęt RTV/AGD o wartości 200 zł i 100 zł odpowiednio za drugie i trzecie miejsce
 • awans do ogólnopolskiego finału konkursu fotograficznego

Finał ogólnopolski

Miasto, które w ogólnopolskim finale Plebiscytu Miast zdobędzie najwięcej głosów otrzyma nagrody o łącznej wartości 40 000 złotych:

 • tytuł Świetlnej Stolicy Polski 2021
 • instalację fotowoltaiczną o wartości 25 000 złotych, która zostanie zrealizowana przez Energę Obrót we wskazanej instytucji użyteczności publicznej
 • sprzęt AGD, który zostanie przekazany najbardziej potrzebującym

[Autor zgłoszenia konkursowego, które w ogólnopolskim finale konkursu fotograficznego zdobędzie najwięcej głosów otrzyma:

 • tytuł Zwycięzcy Plebiscytu Świątecznych Zdjęć
 • bon na sprzęt RTV/AGD o wartości 3 000 zł

Autorzy zgłoszeń konkursowych, które w ogólnopolskim finale konkursu fotograficznego zajmą drugie i trzecie miejsce otrzymają:

 • bon na sprzęt RTV/AGD o wartości 2 000 zł i 1 000 zł odpowiednio za drugie i trzecie miejsce

Autor zdjęcia, któremu kapituła konkursu fotograficznego przyzna nagrodę Grand Prix otrzyma:

 • tytuł Mistrza Świątecznej Fotografii
 • bon na sprzęt RTV/AGD o wartości 3 000 zł

Kapituła konkursu fotograficznego przyzna także pozostałym autorom zdjęć:

 • 5 bonów na sprzęt RTV/AGD o wartości 1 000 zł
 • 20 bonów na sprzęt RTV/AGD o wartości 500 zł
KLIKNIJ i poznaj
laureatów kapituły
Ważne terminy
 • Głosowanie w pierwszym, wojewódzkim etapie Plebiscytu Miast i konkursu fotograficznego rozpoczęło się w piątek, 10 grudnia i trwało do wtorku, 11 stycznia 2022 r. do godz. 12:00.
 • Do ogólnopolskiego finału Plebiscytu Miast awansuje miasto, które zdobędzie najwięcej głosów w naszym województwie.
 • Do ogólnopolskiego finału konkursu finału awansują autorzy trzech zgłoszeń konkursowych, które zdobędą najwięcej głosów w naszym województwie.
 • Głosowanie w ogólnopolskich finałach Plebiscytu Miast i konkursu fotograficznego , rozpoczną się w piątek, 14 stycznia i będą trwać do wtorku, 25 stycznia 2022 r. do godz. 12:00.
 • Wyniki głosowania zostaną ogłoszone w momencie jego zakończenia, natomiast ogłoszenie laureatów nagród przyznawanych w konkursie fotograficznym przez kapitułę odbędzie się w piątek, 28 stycznia.

__________

Informacji o akcji udziela:
Sławomira Kruszewska
tel. 502 499 097
(pn-pt w godz. 9-15)
e-mail: [email protected]

Regulamin plebiscytu miast
Regulamin konkursu fotograficznego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki