Strażacy na sygnale nie mogli przejechać. Biegacze się nie zatrzymali [wideo]

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
W mediach społecznościowych oraz na YouTube pojawił się filmik, który zbulwersował wielu internautów. To nagranie z biegu ulicznego w Łodzi. Widać na nim biegaczy, uczestników biegu Piotrkowska Rossmann Run 2019, którzy blokują przejazd wozów straży pożarnej na sygnale.

Nagranie ma 52 sekundy. Od samego początku nagrania widzimy, jak uczestnicy biegu nie przejmują się tym, że wóz straży pożarnej stoi na sygnale, a jego kierowca czeka, aż będzie mógł przejechać, przez trasę biegu (później - w 30 sekundzie filmiku - okaże się, że na przejazd czekały dwie jednostki straży pożarnej).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: WSTRZĄSAJĄCE ZACHOWANIE ŚWIADKA WYPADKU! Motocyklista stracił nogę, świadek wypadku nie reaguje [UWAGA, DRASTYCZNE WIDEO]

Biegacze blokują przejazd straży pożarnej na sygnale. Łódź. Piotrkowska Rossmann Run

Strażacy jechali do zgłoszenia pożaru. W trzeciej sekundzie wóz strażacki powoli rusza, ale po kilku sekundach zatrzymuje się, bo biegacze nie mają zamiaru go przepuścić. Po prawej stronie kolumny widać radiowóz policji oraz kilku funkcjonariuszy, którzy jednak nie pomagają w zatrzymaniu biegaczy, tylko (co widać od pierwszych sekund nagrania), prawdopodobnie usiłują przestawić radiowóz i podejmują interwencję wobec próbującego wjechać na ul. Piotrkowską kierowcę czerwonego audi. Kierowca tego samochodu wyjeżdża z ulicy Wigury - prostopadłej do Piotrkowskiej. To właśnie w ulicę Wigury chcą wjechać strażacy. W ósmej sekundzie filmiku przez kadr przejeżdża policjant na motocyklu. On również nie podejmuje działania wobec biegaczy, by umożliwić strażakom przejazd.

Zobacz na stopklatkach z filmu, jak zachowali się biegacze. Zdjęcia i opis sytuacji znajdziesz, klikając na przycisk poniżej:

Straż na sygnale, a biegacze się nie zatrzymują. Do akcji wkraczają cywile

17 sekunda filmiku - wreszcie się coś dzieje. Dwóch mężczyzn wybiega naprzeciwko kolumny biegaczy. Obaj wznoszą ręce, dając znać biegaczom, że ci mają się zatrzymać, w tym czasie wóz strażacki toczy się powoli do przodu. Część biegaczy omija go z prawej strony, część zatrzymuje się, ale są tacy, którzy przebiegają przed nim. W końcu, w 40 sekundzie strażakom udaje się przejechać. Z ulicy Wigury jednak nadal w Piotrkowską chce wjechać kierowca czerwonego audi, przez co utrudnia strażakom przejazd.

Piesza zapatrzona w smartfon wchodzi na pasy i zostaje staranowana. Zobacz nagranie z koszmarnego wypadku w Oblęcinie [wideo]

Warto zauważyć, że sporymi umiejętnościami jako kierowca wykazał się strażak prowadzący drugi wóz z wysięgnikiem, który wykonał manewr skrętu tak, że nie skosił znaku drogowego, stojącego na wlocie w ulicę Wigury. Jak zauważa autor nagrania, kierowca audi powinien był cofnąć pojazd, by umożliwić przejazd kolumnie wozów strażackich. Trudno jednak ocenić, czy kierowca miał szansę wykonać taki manewr. Na nagraniu widać bowiem, że za audi stał jeden z policjantów, a inny rozmawiał z jego kierowcą. Dlaczego policjanci nie zatrzymali kolumny biegaczy? na to pytanie odpowiedź może dać komentarz pod publikacją, zamieszczony na stronieOSP.PL. Zamieszczamy go poniżej.

Nagranie na YouTube udostępnił użytkownik RytmyDjembe:

Piotrkowska Rossmann Run. Co to za bieg?

Jak czytamy na stronie biegu, Bieg Ulicą Piotrkowską odbywa się od 2002 roku. Sponsorem tytularnym biegu są Drogerie Rossmann. To masowa impreza, która promuje bieganie główną ulicą miasta jako sposób dbania o zdrowie i promocję regionu. W 15. edycji biegu udział wzięło około sześciu tysięcy biegaczy z Łodzi, innych miast Polski oraz spoza kraju. Impreza jest okazją do pomocy charytatywnej, w tegorocznej edycji prowadzono pomoc na rzecz dzieci niepełnosprawnych, podopiecznych fundacji Domu w Łodzi.

Do sytuacji w Łodzi odniósł się portal OSP.PL

"Skandaliczne zachowanie uczestników biegu Piotrkowska Run 2019 w Łodzi. Podczas trwania wydarzenia, wezwani do akcji strażacy próbowali przejechać na sygnale, przecinając trasę biegu. Na biegaczach nie robiło to jednak wrażenia i z uśmiechem biegli dalej" - czytamy na stronie OSP.PL.

Dalej czytamy: "Sytuację od pewnego momentu nagrał jeden ze świadków. - Jest to sytuacja bardzo nietypowa i dlatego chciałem ją nagrać. Pan policjant który blokował ruch był bardzo tolerancyjny. Poza tym jego koledzy po prostu sobie siedzieli w aucie. Nagrałem to i udostępniłem, może ktoś wykorzysta w ramach szkolenia jakie błędy popełniono" - serwis OSP.PL przytacza wypowiedź autora filmiku.

Straż stoi na sygnale, biegacze nie ustępują, a co robi policja?

Na stronie OSP.PL znajduje się komentarz internauty, który może wyjaśniać, dlaczego funkcjonariusze policji zachowali się w taki, a nie inny sposób:

Policjanci najprawdopodobniej też zostali ze strażakami wezwani do tej samej akcji, tak wynika z filmu, dlatego przerywają pilnowanie uczestników biegu i wsiadają do radiowozu, natomiast samochód im zablokował możliwość udania się do zdarzenia, to widać pod koniec filmu gdy policjant wysiada z auta i poucza kierującego czerwonym samochodem. Jak się nie zna korespondencji radiowej i rozkazów dyspozytora, to lepiej nie podejmować komentarzy - pisze pan Mariusz

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Biegacze blokują przejazd wozom straży pożarnej w Łodzi. Internauci komentują

Tak filmik komentują internauci (przytaczamy komentarze w oryginalnej pisowni i informujemy, że opinie internautów nie są stanowiskiem redakcji). Część komentarzy ocenzurowaliśmy z wulgaryzmów.

Internauci nie przebierają w słowach, a wiele komentarzy dosadnie opisuje zachowanie biegaczy... "Ameby umysłowe w rajtuzach...", "Bieg ważniejszy niż straż pożarna? Gratulacje...", "wstyd dla tych co przebiegli przed strażą...", "Bieg ważniejszy od ludzkiego życia i zdrowia... gratuluję.", "Bieg ważniejszy od życia i mienia ludzkiego... organizatorzy dali ciała... reakcje biegających brak słów...", Brawo dla tych ameb umysłowych co biegną nawet gdy ludzie pokazują żeby się zatrzymali na chwilę, aby w końcu umożliwić przejazd. Pożal się Boże "twoja" życiówka na tym gównianym 10km jest ważniejsza przecież nie".

Najpiękniejsze bydgoszczanki z Instagrama [zdjęcia]

Policja tam stała i nie mogła zatrzymać biegnących ludzi, tylko dwóch jakiś kolesi?

"Te miejskie biegi to wogóle poroniony pomysł i mówie to jako biegacz. Ludzie płacą hajs żeby móc biec w stadzie jak jakieś barany:D no ale jest super koszulka czy tam jakis duplom i lans na fb, ten sam dystans biegnąc samemu albo z grupką znajomych najwidoczniej się nie liczy bo nie jest wystarczająco lansersko", "Jak to mówią, kto nie ma w głowie ten ma w nogach", "strażacy powinni tą bandę ograniczonych umysłowo potraktować wodą z prądnicy".

wszystkim co przebiegali przed strażą pożarną wyjebać mandat w czoło, a policjantów zdegradować do straży miejskiej... Co za ludzie?!?!? Ktoś może stracić życie, a ze strony "policjantów" olewka. Jakiś cywil musi sterować ruchem?!?!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

"Żeby to zwykli ludzie (a nie policjanci) musieli zatrzymać bieg.. dramat", "Boże, co za żenada. "Przebiegnę szybko, ktoś za mną przepuści", pomyślał każdy. Co za dzbany.", "Wstydziliby się wszyscy którzy biegli zamiast zatrzymać się i przepuścić straż pożarną. upośledzenie totalne", "I to jest właśnie powód by takie biegi organizować w lesie albo na poligonie a nie w mieście,w samym centrum i to jeszcze w godzinach największego ruchu.", " Organizator powinien otrzymać jakaś kare", "Atencjusze i fajniści muszą po mieście biegać bo w lesie nikt nie zwróci na nich uwagi".

Do wszystkich: To ja jako chłopak w kremowej bluzie stałem obok i wszystko widziałem z bliska. I powiem tak: policjantów z F092 powinno się dyscyplinarnie wyp...ć z policji bo jak dojeżdżała straż (czyli na kilkanaście sekund przed skrętem kierowca pierwszego wozu straży miał włączony kierunkowskaz i wiadome było, że skręci w ul. Wigury) to już wtedy ostrzegałem policjantów, żeby przygotowali się na przesunięcie radiowozu: to się gapili na mnie woły na malowane wrota. Ale teraz hit: gdy już straż się zatrzymała to jeden z policjantów podbiegł i zaczęła jakąś rozmowa między nimi. Życiówki życiówkami ale to jest sytuacja losowa która się niestety zdarzyła. Nie zmienia to faktu że refleks i czas reakcji kwalifikuje tych że policjantów to pilnowania pomników - a nie do pilnowania ulic.

Cywile, którzy podjęli akcję i umożliwili przejazd strażakom, zasługują na pochwałę

"Zimny browar dla Pana w kasku i drugiego Pana w jasnej bluzie. Zachowali się profesjonalniej niż policjanci w tle, którzy jakby zupełnie nie widzieli co sie dzieje...", " Jakby nie mogli po lesie biegać... wolą wdychać spaliny i blokować innych... ", Nie wiem dlaczego strasznie mi to przypomina demokrację... ", "No, jak mieli się zatrzymać, życiówki by nie zrobili", " Brak słów.. co to za ludzie, nikt się nie zatrzymał, jak bydło na oślep"

Tu jest najwięcej wypadków w Polsce - nawet kilkaset rocznie...

Piotrkowska Rossmann Run. Straż pożarna nie może przejechać do wezwania, bo uczestnicy biegu jej nie przepuszczają. Pojawiają się pytania o zabezpieczających bieg.

Są również sporadyczne komentarze, broniące biegaczy. Pojawiają się także pytania, gdzie była ochrona, zabezpieczająca bieg:
"To organizatorzy sa odpowiedzialni za wstrzymanie biegaczy i umozliwienie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. Na takie sytuacje powinny byc przygotowane procedury!", "przejechali przeciez, odje... sie od biegaczy", " Może myśleli że straż pożarna jest tak dobra że obstawia, zabezpiecza im imprezke. A powinno się dotrzeć do policjantów którzy tam stali i nie zareagowali", " No ale tez starazak mogl wyjsc.. ale to nie zmienia faktu ze powinna byc tam ochrona".

Dobrze, że dzielna policja nie próbowała ich zatrzymać, bo jeszcze by zostali stratowani. Na samym początku, mała część próbowała się zatrzymać, ale jak widzieli, że to nic nie zmienia, to z powrotem ruszyli... dość ciekawy materiał do analizy psychologicznych mechanizmów bycia debilem w grupie.

Stop Agresji Drogowej, odcinek 7. Włos się jeży na głowie!

Wideo

Materiał oryginalny: Strażacy na sygnale nie mogli przejechać. Biegacze się nie zatrzymali [wideo] - Express Bydgoski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
3 czerwca 2019, 11:35, Gość:

Nasuwa się myśl. Skąd biegacz ma wiedzieć, że straż jedzie do pożaru, czy nie stoi i nie zabezpiecza czegoś tam. Jak na trasie jego biegu wiele pojazdów stoi na sygnale zabezpieczając maraton. Od tego są służby i zabezpieczenie aby zareagować i zatrzymać biegaczy. Obok stoi radiowóz na sygnale, i co ... on stoi i będzie stał ....A biegacz biegnie :-D He He

Przecież to oczywiste dla każdego kto kiedykolwiek wystartował w biegu ulicznym - BIEGACZE SĄDZILI ŻE STRAŻ ZABEZPIECZA PRZEJAZD DLA NICH. Co zresztą pewnie miało miejsce w innyc miejscach wczesniej. To policja dała [wulgaryzm] po całości, że nie zamknęli w ty miejscu trasy.

j
ja

Co jest w głowie tych ludzi? sieczka?

G
Gość

Ludzie = debile

a
antidotum

Reakcja a właściwie brak reakcji policjantów - porażka. Sytuacje ratuje dwóch cywilów.

K
Kemot

Nie,no normalnie ku...a nie wierzę!!!

Przecieź każdy narmalny człowiek wie że pojazdy uprzywilejowane (na sygnałach świetlnych i dzwiękowych)

jadą ratować komuś życie/zdrowie/mienie i takie pojazdy się przepuszcza!!!

Rozumiem,że jeden dzban by się trafił który tego nie pojmuje ale takie stado???!!!

Szczególne brawa dla świętej krowy która przebiega z ...balonikami przed maską ruszającego wozu strażackiego oraz tej siksy która przebiega za nią i wygląda jakby chciała zaje...ć te baloniki tej pierwszej!!!

TRAGEDIA!!!!

Brak słów na to bydło!!!

Policjanci też zaje...ści!!!

Rozmawiają sobie z kolesiem w audi a strażacy przeciskają się między nimi i tracą kolejne jakże ważne sekundy!!!

Mogli jeszcze zacząć sprawdzać stan trzeźwości strażaków kierowców i stan techniczny wozów!!!

A
Antek
2019-06-01T12:53:04 02:00, Janina:

Jak mnie wkurw**** te wszystkie biegi i maratony w centrum miasta. Nie biegają po lasach, a nie cały ruch wstrzymany, miasto stoi, bo se pobiegać po ulicy chcą!!!

2019-06-01T19:43:59 02:00, gość:

Dokładnie !!!! Do rodziny sobie w niedzielę nie pojedziesz, bo ulice pozamykane, tak jakby każdy musiał się interesować sportem.

Kup se spaśluchu hulajnogę to dojedziesz. I schudniesz przy okazji.

B
Biegacz.
2019-06-01T12:53:04 02:00, Janina:

Jak mnie wkurw**** te wszystkie biegi i maratony w centrum miasta. Nie biegają po lasach, a nie cały ruch wstrzymany, miasto stoi, bo se pobiegać po ulicy chcą!!!

Bujaj wora grubasie

P
Polska wesz

Ludzkie gnidy

G
Gość

Nasuwa się myśl. Skąd biegacz ma wiedzieć, że straż jedzie do pożaru, czy nie stoi i nie zabezpiecza czegoś tam. Jak na trasie jego biegu wiele pojazdów stoi na sygnale zabezpieczając maraton. Od tego są służby i zabezpieczenie aby zareagować i zatrzymać biegaczy. Obok stoi radiowóz na sygnale, i co ... on stoi i będzie stał ....A biegacz biegnie :-D He He

G
Gość
2019-06-01T12:53:04 02:00, Janina:

Jak mnie wkurw**** te wszystkie biegi i maratony w centrum miasta. Nie biegają po lasach, a nie cały ruch wstrzymany, miasto stoi, bo se pobiegać po ulicy chcą!!!

2019-06-01T19:43:59 02:00, gość:

Dokładnie !!!! Do rodziny sobie w niedzielę nie pojedziesz, bo ulice pozamykane, tak jakby każdy musiał się interesować sportem.

Albo nie można z pracy normalnie wrócić (nie każdy ma niedzielę wolną)

g
gość
2019-06-01T12:53:04 02:00, Janina:

Jak mnie wkurw**** te wszystkie biegi i maratony w centrum miasta. Nie biegają po lasach, a nie cały ruch wstrzymany, miasto stoi, bo se pobiegać po ulicy chcą!!!

Dokładnie !!!! Do rodziny sobie w niedzielę nie pojedziesz, bo ulice pozamykane, tak jakby każdy musiał się interesować sportem.

g
gość

Cała charakterystyka polaczka, totalny egoista, patrzy wyłącznie na swoją d...ę i tacy są wszyscy; biegacze, rowerzyści, kierowcy itd. Powiinno być jak w Rosji, wysiadasz i w łeb frajera, to może by się ocknął jeden z drugim, a najbardziej się stawiają totalne "leszczyki" i nowobogackie frajerstwo, które myśli, że rządzi.

A
Aroon

Biegacze tępaki. Żeby tak kiedyś do nich zablokowali jadącą pomoc...

J
Janina

Jak mnie wkurw**** te wszystkie biegi i maratony w centrum miasta. Nie biegają po lasach, a nie cały ruch wstrzymany, miasto stoi, bo se pobiegać po ulicy chcą!!!

Dodaj ogłoszenie