Strajk generalny nauczycieli 2019 coraz bliżej. Brak...

  Strajk generalny nauczycieli 2019 coraz bliżej. Brak porozumienia między ZNP a ministerstwem. Jest uchwała w sprawie sporu zbiorowego!

  Katarzyna Gruszczyńska, Natalia Grzybowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Strajk generalny nauczycieli 2019 coraz bliżej. Brak porozumienia między ZNP a ministerstwem. Jest uchwała w sprawie sporu zbiorowego!

  ©Unsplash

  Strajk nauczycieli 2019 już prawie pewny. Nie wiadomo na razie kiedy, ale ZNP podjął uchwałę w sprawie sporu zbiorowego. Przez cały czwartek trwały rozmowy między związkowcami a minister edukacji narodowej Anną Zalewską dotyczące płac. Zrywano je i wznawiano. - Resort edukacji ma złą wolę, nie chce rozwiązać konfliktu – komentował Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele domagają się podwyżki w wysokości 1000 zł.
  Strajk generalny nauczycieli 2019 coraz bliżej. Brak porozumienia między ZNP a ministerstwem. Jest uchwała w sprawie sporu zbiorowego!

  ©Unsplash

  ZNP podjął uchwałę w sprawie sporu zbiorowego – Będzie strajk nauczycieli!  W oficjalnym komunikacie, ZNP uzasadniło tę decyzję brakiem konkretnych propozycji resortu edukacji, dotyczących możliwości realizacji postulatu płacowego ZNP i zapewnienia realnego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.

  - Skoro pani minister Anna Zalewska nie przedstawiła żadnego racjonalnego projektu poprawy sytuacji materialnej nauczycieli, Zarząd Główny po długiej, bardzo emocjonującej dyskusji, podjął uchwałę, z której wynika, że od 10 stycznia, a więc od dzisiaj, rozpoczynamy procedurę zmierzającą do wszczęcia sporu zbiorowego - oznajmił Sławomir Broniarz.

  - Początek realizacji ustawy o sporach zbiorowych, zobowiązuje wszystkie ogniwa związkowe do wystąpienia w terminie do 8 lutego 2019 r. do pracodawców z żądaniem podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i wychowawców
  , innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia – dodał Szef ZNP.  Strajk nauczycieli 2019. Kiedy planowany jest strajk?


  Sławomir Broniarz podkreślił, że data strajku "tak długo, jak będzie to możliwe", będzie utrzymywana w tajemnicy. Wyjaśnił, że "już dziś organy samorządowe, kuratorzy oświaty podejmują różnego rodzaju działania, które mają wystraszyć nauczycieli, żeby rezygnowali z podejmowania takich dramatycznych działań".

  Przyznał również, że nie wyklucza możliwości, by strajk odbył się w czasie egzaminów gimnazjalnych, matur, lub na zakończenie ósmych klas. Zapewnił też, że placówki zostaną o tym fakcie poinformowane z należytym wyprzedzeniem, by byli na to przygotowani. Uczniowie i ich rodzice zostaną poproszeni o zrozumienie zaistniałej sytuacji.

  czwartek, godz. 15.40

  Zakończyło się spotkanie minister edukacji Anny Zalewskiej z przedstawicielami ZNP, FZZ, OPZZ i "Solidarności". Nie udało się osiągnąć porozumienia.

  Kiedy będzie strajk nauczycieli?  - Pani minister obracała się cały czas w sferze pustosłowia, brakowało jakiegokolwiek konkretu, który odnosiłby się do propozycji wzrostu wynagrodzenia o 1000 zł, a mówienie - idźcie do samorządu, tam szukajcie pieniędzy jest po prostu niedorzecznością - powiedział po spotkaniu z Anną Zalewską Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Minister mówi, że będzie próbowała szukać oszczędności, ale nie w budżecie Ministerstwa Edukacji Narodowej tylko w kieszeniach nauczycieli.

  - Ministerstwo zmarnowało czas - skoro zadeklarowało, że ma pewne propozycje dla nauczycieli. To na to liczyliśmy - dodał Broniarz.


  - Rozmawiamy o różnych rozwiązaniach, które mają doprowadzić do zwiększenia pensji nauczyciela. Mamy czas do 28 stycznia - zapewniła Anna Zalewska podczas konferencji po spotkaniu.

  Minister twierdziła też, że zaproponowano kilka propozycji "liczonych w setkach milionów złotych", które miałyby być wprowadzone od 1 września br. Podkreśliła jednak, że pensje nauczycieli zależą od decyzji samorządu, a ministerstwo ustala tylko wynagrodzenia minimalne.

  Jeszcze dziś ma się odbyć posiedzenie zarządu głównego ZNP, na którym władze związku mają zadecydować o formie dalszego protestu. O 17 rozpocznie się konferencja, na której nauczyciele poinformują o następnych krokach.

  Wcześniej pisaliśmy:

  Czwartkowe negocjacje płacowe w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie toczyły się w nerwowej atmosferze.

  - Przed chwilą minister Anna Zalewska opuściła salę, do której zaprosiła dziś związki zawodowe na rozmowy płacowe. Oświatowa Solidarność wyszła z sali razem z minister edukacji – powiedzieli przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego.

  Resort edukacji ma złą wolę, nie chce rozwiązać konfliktu, próbuje różnego rodzaju manewrami, manipulacjami wpłynąć na to, żeby partnerzy społeczni reagowali na ich warunkach – komentował Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

  Zaledwie 3 dni wcześniej - 7 stycznia odbyły się pierwsze rozmowy związków zawodowych działających w oświacie z minister edukacji Anną Zalewską w sprawie wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2019 roku, ze szczególnym uwzględnieniem rozporządzenia określającego minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

  Podczas rozmów Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzucił proponowany przez minister edukacji wzrost zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli w wysokości od 121 do 166 złotych. Jednocześnie związek przekazał na piśmie żądanie wzrostu kwoty bazowej o 1000 złotych.


  - Premier nas zlekceważył, nie przychodząc na rozmowy, a minister zaproponowała swój pomysł z grudnia, czyli podwyżki na poziomie 121 zł - 166 zł brutto – podsumował prezes ZNP.

  W czwartek 10 stycznia o godz. 11 wznowiono negocjacje, jednak minister Anna Zalewska opuściła salę, by kontynuować rozmowy ok. godz. 13. Jeszcze w czwartek 10 stycznia ZNP (po posiedzeniu zarządu) ma ogłosić, czy i w jakiej formie odbędzie się strajk nauczycieli.

  Związkowcy nie zamierzają ujawnić, kiedy odbędzie się ewentualna akcja protestacyjna  Szef ZNP tłumaczy decyzję tym, że pragnie uniknąć nacisków na nauczycieli ze strony kuratoriów. Najwcześniejszym terminem strajku generalnego jest połowa marca br., gdy zakończy się procedura sporu zbiorowego. Głównym postulatem jest podniesienie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i pracowników oświaty o kwotę tysiąca zł miesięcznie. Nauczycieli nie satysfakcjonuje 15-procentowa podwyżka rozłożona na 3 „raty”. Drugą z nich (5 proc.) pedagodzy otrzymali kilka dni temu – w styczniu. Ostatnia zostanie przyznana na początku 2020 r.

  Tymczasem przedstawiciele MEN przypominają, że w 2017 roku, po raz pierwszy od 5 lat, zagwarantowali waloryzację wynagrodzeń nauczycieli.

  - Zapewniliśmy jej finansowanie w subwencji oświatowej w kwocie 418 mln zł. Priorytetem Rządu RP i Minister Edukacji Narodowej jest podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela, m.in. przez sukcesywne podwyższanie płac nauczycieli – dodają.

  Jeśli związkowcy nie znajdą kompromisu z przedstawicielami rządu, za trzy miesiące mogą zostać zamknięte szkoły i przedszkola.

  - Apelujemy do rodziców, żeby zrozumieli naszą sytuację. Nie jest to atak wymierzony przeciwko uczniom, absolwentom, dzieciom. Ten poziom wynagradzania nauczycieli tylko i wyłącznie może zmierzać do destrukcji oświaty – mówił na jednej z niedawnych konferencji prasowych Sławomir Broniarz.  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prywatyzacja

  Radam (gość)

  Zgłoś / 1

  Rozwiązanie jest bajecznie proste sprywatyzowanie szkół https://infomiasto.eu/?p=3661 no i dlatego warto to zrobić.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będzie strajk nauczycieli!?

  x (gość)

  Zgłoś

  Ostatnio ukazały się (w handlu detalicznym) "bombonierki" z dedykacją "Dowód wdzięczności dla naszych nauczycieli". Zawartość "Wiśnie w alkoholu". Świetnie pomyślane ... na okoliczność z"strajku" !...rozwiń całość

  Ostatnio ukazały się (w handlu detalicznym) "bombonierki" z dedykacją "Dowód wdzięczności dla naszych nauczycieli". Zawartość "Wiśnie w alkoholu". Świetnie pomyślane ... na okoliczność z"strajku" !
  Tych ludzi trudno było kiedykolwiek traktować poważnie jako społeczność ! Co (wcale) nie znaczy, że istnieli nauczyciele których traktowano bardzo poważnie !!!.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szukam pracy jako nauczyciel

  ewa (gość)

  Zgłoś / 1 / 3

  chętnie podejmę pracę nauczyciela. Mam kwalifikacje, nie mam znajomości a tam skąd jestem jest to sprawa priorytetowa. Nauczycielom narzekającym na zarobki polecam zwolnienie się z pracy i...rozwiń całość

  chętnie podejmę pracę nauczyciela. Mam kwalifikacje, nie mam znajomości a tam skąd jestem jest to sprawa priorytetowa. Nauczycielom narzekającym na zarobki polecam zwolnienie się z pracy i znalezienie innej. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ....

  Magdalena (gość)

  Zgłoś

  Ewo, zapraszamy do Warszawy, tutaj jest około tysiąca ofert pracy dla nauczycieli, niektóre widnieją od jesieni i do tej pory nikt się nie zgłosił. Praca jest dla nauczycieli wszystkich...rozwiń całość

  Ewo, zapraszamy do Warszawy, tutaj jest około tysiąca ofert pracy dla nauczycieli, niektóre widnieją od jesieni i do tej pory nikt się nie zgłosił. Praca jest dla nauczycieli wszystkich przedmiotów, na cały etat, na pół, na kilka godzin- do wyboru. Tylko jest małe "ale" - z pensji nauczyciela nie wynajmiesz w Warszawie mieszkania.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaka jest prawda o zarobkach nauczycieli?

  Bardro (gość)

  Zgłoś / 2 / 1

  Rożne źródła podają różne zarobki nauczycieli. Może minister szkolnictwa rzetelnie przedstawi tą kwestię. Ponadto , dlaczego nauczyciele nie strajkują honorowo tylko idą na "lewe" L-4 za które...rozwiń całość

  Rożne źródła podają różne zarobki nauczycieli. Może minister szkolnictwa rzetelnie przedstawi tą kwestię. Ponadto , dlaczego nauczyciele nie strajkują honorowo tylko idą na "lewe" L-4 za które płaca pozostali pracownicy. Oto artykuł na temat zarobków nauczycieli - wynika z niego , że zarabiają jak na polskie warunki - dobrze.:" https://kobieta.onet.pl/list-od-nauczyciela-lamistrajka/2mx4pcx?fbclid=IwAR1FrL-cmnh1tittrNvkYhGIvYIteerLidBAOzPupE5Cx5i39xa3ON2ps3I"
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odpowiadam na zarobki

  Marek nauczyciel nietypowy (gość)

  Zgłoś / 1 / 2

  Na rękę dostaje 3100 zł, jestem nauczycielem dyplomowanym na prłnym etacie, ogółem ma 32 lata stażu pracy i pytam czy to dużo? A zarobki nauczycieli na innych stronkach? Zobaczcie na ksera odcinków...rozwiń całość

  Na rękę dostaje 3100 zł, jestem nauczycielem dyplomowanym na prłnym etacie, ogółem ma 32 lata stażu pracy i pytam czy to dużo? A zarobki nauczycieli na innych stronkach? Zobaczcie na ksera odcinków nauczycieli, których jest ich masa w necie, to jałmużnazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja nauczyciel nietypowy...

  Marek (gość)

  Zgłoś / 6 / 2

  Jestem nietypowym nauczycielem bo jest to mój piaty zawód... Mam prawo więc być bardziej obiektywny w tej kwestii. Byłem pomocnikiem spawacza, pracowałem jako elektronik, terapeuta w Domu Kultury,...rozwiń całość

  Jestem nietypowym nauczycielem bo jest to mój piaty zawód... Mam prawo więc być bardziej obiektywny w tej kwestii. Byłem pomocnikiem spawacza, pracowałem jako elektronik, terapeuta w Domu Kultury, instruktor od spraw kulturalno - oświatowych w domu pomocy społecznej i powiem, że każda z tych prac miała swoje plusy i minusy. Natomiast praca w szkole polega na czymś innym. Nie możemy ja porównywać do pracy fizycznej. To praca przede wszystkim z dziećmi, młodzieżą, z ich zainteresowaniami jak i też z ich problemami. Jestem nauczycielem dyplomowanym, z corocznymi nagrodami dyrektora, ukończyłem studia informatyczne i inne 4 studia podyplomowe, liczne kursy których już nie mogę zliczyć... i zatrzymałem się z zarobkami, gdzie pracując w zawodach poprzednich zarabiałbym więcej. Chcę pracować w szkole, bo lubię pracę z dziećmi, ale za takie wynagrodzenie to kochani nie spodziewajcie się wybitnych w przyszłości nauczycieli... Ty decydujesz czy chcesz mieć świetnego eksperta, który będzie uczył Twoje dzieci, czy wolisz może żeby uczył go nauczyciel z łapankizwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Dobrze, że przynajmniej L-4 nie jest narzędziem w tej walce

  XYZ

  Zgłoś / 3 / 3

  Czyżby nauczyciele coś zrozumieli ?
  Podwyżka im się należy. Tylko czy wytrzyma
  budżet tyle ile oni chcą na raz - wątpię.
  Dziwne a może nawet szkoda, że tak
  ostro nie zawalczyli w czasie gdy...rozwiń całość

  Czyżby nauczyciele coś zrozumieli ?
  Podwyżka im się należy. Tylko czy wytrzyma
  budżet tyle ile oni chcą na raz - wątpię.
  Dziwne a może nawet szkoda, że tak
  ostro nie zawalczyli w czasie gdy u władzy
  było PO - przez ostatnie 5 lat rządów
  PO nauczyciele nie mieli żadnej podwyżki !
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Miało ich być za dużo

  Roman (gość)

  Zgłoś / 6 / 7

  Jeszcze niedawno ZNP wrzeszczał, że po reformie zabraknie pracy dla nauczycieli - teraz twierdzą, iż wkrótce będzie brakować pedagogów... Jak brać poważnie takie "argumenty"?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najpierw niech zaczną pracować!

  Zdumiony (gość)

  Zgłoś / 11 / 19

  Strajk nauczycieli? Dopiero co skończyły się ferie świąteczne, wkrótce kolejne a oni wciąż niezadowoleni. Niech szukają innej pracy, skoro do nauczania się nie nadają!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zapraszamy hejterów

  Hania (gość)

  Zgłoś / 18 / 9

  Zapraszamy do szkoły skoro to taka cudowna praca. Same wakacje, wolne, a kulturalne i grzeczne dzieci chętnie się uczą, nauczyciel siedzi i pije kawkę, a potem zadaje wszystko do domu.....rozwiń całość

  Zapraszamy do szkoły skoro to taka cudowna praca. Same wakacje, wolne, a kulturalne i grzeczne dzieci chętnie się uczą, nauczyciel siedzi i pije kawkę, a potem zadaje wszystko do domu..
  Nauczyciele coraz chętniej oddają jak to nazywają inni swoje "ciepłe posady". Niedługo ich zabraknie. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Haha

  jestem nauczycielem (gość)

  Zgłoś / 2 / 2

  Ale kolego gadasz bzdury. Sam jestem nauczycielem i musiałem szukac innej pracy bo w edukacji pracuja tylko znajomi znajomych.... rodziny całe i kolesiarstwo. Jestem nauczycielem dyplomowanym który...rozwiń całość

  Ale kolego gadasz bzdury. Sam jestem nauczycielem i musiałem szukac innej pracy bo w edukacji pracuja tylko znajomi znajomych.... rodziny całe i kolesiarstwo. Jestem nauczycielem dyplomowanym który stracił pracę ... bo k.... znalazł sie znajomy jeb.... Szefa Edukacji w miescie gdzie praowałem. Wiec ja bym zwolnil tych co strajkója i przyjął tych co chetnie by pracowali w szkole. Wiec nie pier... ze praca jest bo nie ma. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do Haha

  gija (gość)

  Zgłoś

  Myślę, że jesteś super nauczycielem. Świadczy o ty słownictwo, którym się posługujesz. Poza tym, " strajkóją" piszemy przez u.
  Za takich właśnie nauczycieli jest mi wstyd. Też jestem nauczycielką....rozwiń całość

  Myślę, że jesteś super nauczycielem. Świadczy o ty słownictwo, którym się posługujesz. Poza tym, " strajkóją" piszemy przez u.
  Za takich właśnie nauczycieli jest mi wstyd. Też jestem nauczycielką. Pozdrawiam.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nauczyciel

  mm (gość)

  Zgłoś

  Też jestem nauczycielem dyplomowanym,,,, powiem tak, to wstyd żeby wykształcony człowiek pisał takie brednie. Słownictwo jak z rynsztoka i o zgrozo z błedami ortograficznymi. Nic dziwnego, że pana...rozwiń całość

  Też jestem nauczycielem dyplomowanym,,,, powiem tak, to wstyd żeby wykształcony człowiek pisał takie brednie. Słownictwo jak z rynsztoka i o zgrozo z błedami ortograficznymi. Nic dziwnego, że pana zwolnili... Pozdrawiamzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W jedności siła

  AAAAAAAAAAAAAAAAAAA (gość)

  Zgłoś / 25 / 17

  Tylko jedność w tej grupie zawodowej może pomóc coś uzyskać. Po prostu wszyscy nauczyciele powinni stanowczo postawić sprawę jasno. Dosyć "opluwania' nauczycieli przez społeczeństwo.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ha ha ha

  sowa (gość)

  Zgłoś / 5 / 10

  Zapraszam na produkcję.
  Też jestem po studiach (żeby nie było) pracuję po 12 godzin ,również w godzinach nocnych za 3000 brutto. Wychodzę z pracy i nie wiem jak się nazywam ze zmęczenia. Też chcę...rozwiń całość

  Zapraszam na produkcję.
  Też jestem po studiach (żeby nie było) pracuję po 12 godzin ,również w godzinach nocnych za 3000 brutto. Wychodzę z pracy i nie wiem jak się nazywam ze zmęczenia. Też chcę podwyżkę bo po godzinach muszę siedzieć jeszcze z córką nad lekcjami , której pani od chemii na pierwszej lekcji powiedziała dzieciom cytuję: Jak rodzice znają chemię to może będzie dobrze jak nie to będą same pały. I wy chcecie podwyżki nie róbcie z siebie męczenników, bo połowa z was to olewa wszystko i wszystkich. Pracujecie tylko ze zdolnymi bo tak łatwiej a resztą się nie przejmujecie. Porażka.zwiń

  Egzamin ósmoklasisty - próbne testy

  WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Oto liderzy w plebiscycie Osobowość Roku 2018!

  Oto liderzy w plebiscycie Osobowość Roku 2018!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!