Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stop drogowej agresji. Policja dostała kilkaset filmików z wyczynami piratów drogowych

Maciej Pietrzak
172 grzywny i tyle samo wniosków do sądu - to dotychczasowy efekt akcji „Stop drogowej agresji”, w której kierowcy filmują piratów drogowych.
172 grzywny i tyle samo wniosków do sądu - to dotychczasowy efekt akcji „Stop drogowej agresji”, w której kierowcy filmują piratów drogowych. 123rf
Od ponad roku w ramach akcji „Stop drogowej agresji. Widziałeś - poinformuj” na specjalną skrzynkę mailową Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wpłynęło 830 takich materiałów. Mundurowi doceniają, że w końcu kierowcy nie zamieszczają swoich filmów jedynie w internecie, ale starają się pomóc policjantom w karaniu drogowych piratów.

- Do chwili obecnej zakończyliśmy 52 proc. z tych spraw - informuje mł. asp. Tomasz Latusek z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KWP. - 172 zakończyły się nałożeniem grzywien na sprawców lub właścicieli pojazdu, którzy uchylali się od wskazania, komu powierzyli pojazd. Taką samą ilość spraw skierowaliśmy do sądów z wnioskiem o ukaranie. W 18 przypadkach zdecydowano się na zastosowanie środków oddziaływania wychowawczego. Odstąpieniem z powodu niewykrycia sprawcy zakończyły się 62 sprawy.

Najczęściej przesyłane przez kierowców materiały dotyczą nieprawidłowego wyprzedzania (niestosowanie się do znaków lub ogólnych zasad), wjeżdżania za sygnalizator nadający czerwony sygnał oraz wymuszenia pierwszeństwa przejazdu. Zdarzają się również sygnały o niewłaściwie zaparkowanych pojazdach.

- W kwestii zgłaszania spraw należy zwrócić uwagę na ważną rolę świadka w wyjaśnianiu okoliczności zdarzeń - przypomina asp. Tomasz Latusek. - Aby materiał był w pełni wiarygodny, oprócz materiału na protokole musi się również znaleźć zeznanie świadka, który potwierdzi czas, miejsce i okoliczności zdarzenia. Takiej właśnie formy wymagają przepisy prawa i może warto zwrócić uwagę na fakt, że anonimowe zgłoszenie nie powinno być podstawą do ukarania kogokolwiek. W innym przypadku anonimowe rzucenie podejrzenia na konkretną osobę mogłoby być bardzo krzywdzące. Przepisy pozwalają obecnie w pełni chronić tożsamość świadków i nikt nie powinien mieć obaw z tym związanych.

Zgłoszenia do akcji należy wysyłać na adres
: [email protected].

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki