Stoczniowa debata w europarlamencie

  Stoczniowa debata w europarlamencie

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Co dalej z polskimi stoczniami? Dzisiaj ich pracownicy chcą się tego dowiedzieć od Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji, która w Parlamencie Europejskim będzie odpowiadać na pytania eurodeputowanych.
  - Mamy nadzieję, że dzięki wstawiennictwu frakcji socjalistów komisarz Neelie Kroes ujawni więcej szczegółów dotyczących przyszłości naszych stoczni. Na razie jest jakaś całkowita blokada informacji i pozostajemy w niewiedzy - mówi Jan Gumiński, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej. - Po debacie w Parlamencie Europejskim chcemy też spotkać się osobiście z panią komisarz.


  Debatę w europarlamencie na temat polskich stoczni wywołała właśnie frakcja socjalistyczna.
  - Delegacja polskich socjalistów w PE, a dołączył się do tego także szef naszej frakcji Martin Schultz, sformułowała pytanie do Komisji Europejskiej, które dotyczy przyszłości polskiego przemysłu stoczniowego - powiedział Marek Siwiec, eurodeputowany SLD.

  Komisja Europejska do końca listopada podejmie decyzję o zaakceptowaniu bądź odrzuceniu programów naprawy stoczni. Bardziej prawdopodobne jest to drugie rozwiązanie. Stocznie miałyby zostać zlikwidowane, majątek pogrupowany i wystawiony na sprzedaż, a uzyskane wpływy przeznaczone na spłatę zadłużenia.

  Majątek produkcyjny bez obciążeń trafiłby w ręce inwestorów i to oni decydowaliby, czy chcą produkować statki czy coś innego. Według stoczniowców taki plan ratowania stoczni de facto oznacza koniec stoczni w Gdyni i Szczecinie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo