Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto lat malarstwa w Gdańsku: Wystawa obrazów przedstawiających Trójmiasto z XIX i XX wieku

Gabriela Pewińska
Materiał prasowy
Przygotowywana właśnie w Muzeum Sopotu ekspozycja "Sto lat malarstwa w Gdańsku 1850-1950. Obrazy z kolekcji Andrzeja Walasa i zbiorów prywatnych" to blisko 120 wyjątkowych dzieł. Wśród nich przedwojenne obrazy dwóch słynnych, związanych z Sopotem twórców: Mariana Mokwy i Alberta Lipczynskiego.

Wczesna akwarela Mokwy przedstawia liryczną sopocką plażę z lat 20. Była prezentem ofiarowanym niegdyś przez oficerów floty podpułkownikowi Henrykowi Doskoczyńskiemu, w latach 1924-27 komendantowi Gdyni. Praca wypożyczona na wystawę przez rodzinę pułkownika ma jeszcze historyczną dedykację.

Charakterystyczny dla oryginalnego twórcy nastrój przedstawia z kolei sopocka plaża na niepokazywanym dotąd obrazie Lipczynskiego.Wśród wyjątkowo eksponowanych dzieł (malarskiemu pięknu nie ustępuje maestria bogato zdobionych ram) dominują widoki Gdańska, zwłaszcza Bazyliki Mariackiej i Motławy.

- To pierwsza, powojenna wystawa prezentująca w tak szerokim zakresie malarstwo powstałe w Gdańsku w latach 1850 - 1950. Wyróżnione daty nie mają znaczenia historycznego, a jedynie wskazują na powstanie najstarszego i najmłodszego obrazu, jaki udało nam się pozyskać - mówi kustosz Małgorzata Buchholz-Todoroska. - Trzonem ekspozycji jest kolekcja Andrzeja Walasa, gdańszczanina od wielu lat związanego z Sopotem. Dzięki jego wiedzy i szalonej pasji zbieractwa możemy pokazać niemal wyczerpującą charakterystykę malarstwa i artystów działających w Gdańsku przede wszystkim w pierwszej połowie XX wieku.

Sopocka wystawa to też prace malarzy dziewiętnastowiecznych zarówno z kolekcji A. Walasa, jak i pozyskane ze zbiorów Sopockiego Domu Aukcyjnego oraz od osób prywatnych. Najstarszy prezentowany w sopockim muzeum obraz datowany jest na 1847 rok. To niewielkie dzieło Wilhelma Alexandra Meyerheima o tematyce militarnej pt. "Przekazanie meldunku". Najpóźniejszy - to stylizowana panorama Gdańska pochodząca z 1955 roku - akwarela słynnego gdańskiego malarza prof. Fritza Augusta Pfuhlego, jednego z nielicznych tworzących w Gdańsku przed wojną malarzy, którego sława wyszła poza Gdańsk.

Zachwycają poetyczne krajobrazy Oliwy, rzewna kolorystyka sopockiego nabrzeża, nastrojowe przedstawienia gdańskich wnętrz mieszczańskich, melancholijne pejzaże okolic Gdańska, romantyczne widoki i scenki rodzajowe, pełne życia i światła weduty. Jest i Paryż! "Pamiątka z podróży" Fritza Heidingsfelda.

XIX wiek reprezentują na wystawie dzieła Juliusa Gotheila, Eduarda Hildebrandta, Hansa Laasnera, Abrama Salma, Bernarda Maximiliana Sturmhoeffela, a przede wszystkim słynnego Wilhelma Augusta Stryowskiego. Wśród twórców wieku XX na uwagę zasługują obrazy Theodora Urtnowskiego, Reinholda Bahla, Otto Herdermertensa, Karla Wiederholda, Stanisława Chlebowskiego, Heinza Koppelwiesera, Hansa Urbana, Willibalda Wernera, Moritza Wimmera i wielu innych.

- Trzeba pamiętać, że dopiero od niedawna przedwojenni malarze gdańscy zyskują na rynku antykwarycznym, obrazy, które jeszcze dwadzieścia lat temu można było kupić za grosze, dziś osiągają bardzo wysokie ceny - dodaje Małgorzata Buchholz-Todoroska. - Ale nasza wystawa to nie jest, muszę podkreślić, prezentacja historii malarstwa gdańskiego, a przede wszystkim ekspozycja poświęcona pewnej kolekcji. Cykl "Kolekcjonerzy", realizowany jest przez Muzeum Sopotu od lat.

Obrazom towarzyszyć będzie ekspozycja pamiątkowych naczyń ze szkła i porcelany z widokami Gdańska, Sopotu i okolic z przełomu XIX i XX wieku.

Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, a partnerem Sopocki Dom Aukcyjny.Wystawa potrwa od 23.02 do19.04. Muzeum Sopotu, Sopot, ul. Poniatowskiego 8

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki