Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starostwo Powiatowe w Malborku na sprzedaż. Miasto oszacowało wartość swojej części, którą powiat chce kupić. Jak jest cena?

Anna Szade
Anna Szade
Dziennik Bałtycki
Dziennik Bałtycki Radosław Konczyński
Budynek Starostwa Powiatowego w Malborku ma obecnie dwóch gospodarzy: powiat ma 70 proc. udziałów, miasto – 30 proc. Miejskie władze wyceniły wartość swojej części po tym, jak starosta zapowiedział chęć jej kupna. O jakich pieniądzach mowa?

Starostwo Powiatowe w Malborku z jednym właścicielem?

Władze powiatu malborskiego chcą być jedynym właścicielem budynku na pl. Słowiańskim 17 w Malborku, w którym znajduje się starostwo. Aktualnie ich udział w nieruchomości to 70 proc., pozostałe 30 proc. ma w rękach miasto.
Na biurko starosty Mirosława Czapli trafiła już korespondencja w sprawie sprzedaży miejskiej części.

Wycena została przygotowana, skierowaliśmy pismo do pana starosty. Teraz czekamy na odpowiedź – słyszymy od Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka.

Jak się dowiedzieliśmy, rzeczoznawca oszacował wartość części nieruchomości należącej do miasta na ok. 5 mln zł. To nie tylko miejski udział w budynku, ale i część gruntu wokół, także jeden rząd miejsc na parkingu za starostwem.
Magistrat nie przewiduje żadnej bonifikaty dla sąsiadów z pl. Słowiańskiego.

Po to była robiona wycena, by się jej trzymać - tłumaczy Marek Charzewski.

130-letni budynek wymaga remontu. Powiat chce go wykonać

Dlaczego władzom powiatu zależy, by być jedynym gospodarzem? Bo przymierzają się do przebudowy starostwa, na które chcą pozyskiwać zewnętrzne fundusze. Z jednej strony to wymóg wynikający z konieczności dostosowania do przepisów przeciwpożarowych. Z drugiej – zapewnienie komfortu obsługiwanym mieszkańcom. To przedwojenny obiekt, jego budowa zaczęła się 130 lat temu, ma więc swoje ograniczenia. Tymczasem administracja publiczna musi zapewniać powszechną dostępność.

Chcemy zrobić kompleksowo remont całego budynku jeśli chodzi o termomodernizację i nie tylko. W planie mamy budowę wewnętrznej windy, ale by to zrobić, trzeba przejechać przez parter, a jego właścicielem jest obecnie miasto Malbork – uzasadnia wniosek o kupno części nieruchomości starosta Mirosław Czapla.

Zwyczajowo przyjęło się, że do miasta należy dół budynku. Dlaczego w ogóle w całości nie należy do powiatu? W 1992 r. wojewoda elbląski przekazał w całości nieruchomość do miejskich zasobów. Wówczas nikt jeszcze nawet nie marzył o reformie samorządowej i powrocie powiatów. Ale gdy stało się to faktem, kolejny raz wojewoda zdecydował o losie obiektu.
Od 1 stycznia 1999 r. właścicieli jest dwóch. W dokumentach zapisano również, którą część kto może użytkować.

Ale to bardzo umowny podział. Miastu przypadł m.in. parter, na którym działa bank. Ale tak naprawdę w każdym centymetrze kwadratowym powierzchni budynku mamy 30 proc. - obrazowo tłumaczył nam niedawno Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

Historia budynku na pl. Słowiańskim 17

Lokalizację tego ważnego dla regionu obiektu wybrano starannie, sytuując budowlę w pobliżu plantów, w sąsiedztwie Domu Towarzystw Mieszczańskich (Gesellschafthaus), w którym mieściła się znana scena, na placu zwanym Wystawowym, później Gdańskim. W lutym 1893 r. na prośbę Wydziału Powiatowego berlińskie Zrzeszenie Architektów rozpisało konkurs na projekt gmachu starostwa malborskiego, do końca kwietnia nadesłano trzynaście ofert, z których cztery otrzymały nagrody, a praca zwycięska została przyjęta do realizacji. W czerwcu 1893 r. na posiedzeniu Wydziału Powiatowego zatwierdzono oficjalnie projekt neogotyckiej budowli sporządzony przez architektów Reimera i Körtego z Berlina. Budowa trwała od 1893 do 1895 r., a kierował nią berliński architekt Richter. Całkowity koszt realizacji zamknął się kwotą 225 tysięcy marek. Około 1925 r. do budynku starostwa dobudowano od południa budynek Powiatowej Kasy Oszczędności – czytamy w Programie opieki nad zabytkami miasta Malborka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki