Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 05godz.
  • 34min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Stacja Gdańsk Główny przejdzie remont [WIDEO, ZDJĘCIA]

Maciej Pietrzak

Wideo

Zobacz galerię (11 zdjęć)
Do stycznia 2020 ma potrwać remont dworca na stacji Gdańsk Główny. W planach jest m.in. modernizacja dwóch peronów i przejść podziemnych.

O podpisaniu z firmą Intercor umowy na przebudowę stacji Gdańsk Główny poinformowali Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz Andrzej Krawczyński, dyrektor Regionu Północnego Centrum Realizacji inwestycji PKP PLK. Przedsięwzięcie, które pochłonie ok. 60 mln złotych w 85 proc. zostanie dofinansowane z funduszy unijnych.

Zobacz też: Będzie modernizacja dworca Gdańsk Główny [WIZUALIZACJE]

- Modernizacja stacji Gdańsk Główny to część Krajowego Programu Kolejowego, na który przeznaczone zostanie w latach 2017-2023 ponad 11 mld zł. W związku z remontem w przez 2,5 roku będzie trochę uciążliwości dla pasażerów, ale potem zyskają odpowiedni, nowoczesny system informacji wizualnej. W końcu znikną też wszystkie bariery utrudniające dostanie się na perony osobom niepełnosprawnym - zapewnia Kazimierz Smoliński.

Prace przygotowawcze pod zasadnicze prace budowlane właśnie się rozpoczęły. Perony zostaną podwyższone do 76 cm, lepiej oświetlone i pokryte antypoślizgową nawierzchnią. Pojawią się także nowe ławki, tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, zegary i czytelne oznakowanie. Zabytkowe wiaty peronowe poddane zostaną renowacji.

- W ramach przedsięwzięcia odnowione zostaną też dwa przejścia podziemne - od strony ulicy Podwale Grodzkie do ul. 3 Maja, prowadzące do wejść na perony dalekobieżne i podmiejskie oraz to łączące z peronami sam budynek dworca. Zmodernizowane będą stropy, zostanie założona nowa izolacja i posadzka. W przejściach planowany jest montaż czterech wind i tylu samo kompletów ruchomych schodów, które ułatwią dostanie się na perony - mówił o zakresie inwestycji Andrzej Krawczyński.

Osobną, późniejszą inwestycją będzie remont samego gmachu dworca. PKP ma już niezbędne zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków do przygotowania kompleksowej dokumentacji projektowej oraz uzyskała pozwolenie na budowę. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy tych prac.

Stacja Gdańsk Główny przejdzie remont [WIDEO, ZDJĘCIA]
mat.prasowe

Więcej: Remont Dworca Gdańsk Główny rozpocznie się w 2017 roku [WIZUALIZACJE]

Przypominamy, że dzięki modernizacji wnętrza dworca odtworzony ma zostać jego historyczny wygląd. Pojawi się m.in. drewniana stolarka drzwi i okien, wyburzone zostaną także antresole w tej części dworca, gdzie znajduje się bar McDonald’s.

Zmiany będą widoczne także na zewnątrz budynku - remont obejmie elewację oraz dach dworca. Zbudowana zostanie również nowa część podziemnego przejścia dla pieszych, które połączy istniejące przejścia na perony z budynkiem dworca oraz dojścia do przystanków tramwajowych.

maciej.pietrzak@polskapress.pl

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

G
GDA

Jaka by nie była opcja w sile politycznej tylko fotki, zabrakło poglądu co ma być. Ale pokazać się to owszem. Obłuda

Dodaj ogłoszenie