Sprzedaż sterydów w sieci kwitnie

Szymon ZiębaZaktualizowano 
Sterydy anaboliczne to substancje, które mają silne skutki uboczne. Ich niewłaściwe zażywanie może doprowadzić nawet do śmierci.  Handel nimi jest przestępstwem
Sterydy anaboliczne to substancje, które mają silne skutki uboczne. Ich niewłaściwe zażywanie może doprowadzić nawet do śmierci. Handel nimi jest przestępstwem
W internecie znaleźć można oferty nie tylko z „dopingiem”, ale również układaniem cyklów sterydowych. Ekspert: - Anaboliki przyjmowane na własną rękę mogą spowodować uszkodzenie i utratę mięśni

Sport to zdrowie, dopóki w grę nie wchodzą substancje chemiczne, co gorsza, często z niesprawdzonych źródeł. W ostatnich dniach o nielegalnym „dopingu” głośno było w kontekście polskich ciężarowców na Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Tymczasem jak się okazuje, „wspomagacze” to nie tylko bolączka profesjonalnych zawodów. Na popularnym portalu z ogłoszeniami wręcz roi się od ofert - nie tylko z „chemicznym dopingiem”, ale również... układaniem cyklów sterydowych. Ogłoszenia z reguły kierowane są do amatorów, którzy szybko (i niezdrowo) chcą zwiększyć masę mięśniową.

Autor jednego z anonsów oferuje, m.in. sterydy anaboliczne (pochodne testosteronu, stymulujące wzrost masy mięśni) czy tzw. HGH (hormon wzrostu). Zapowiada, że towar wysyła w ciągu 24 godzin, a paczkę można sprawdzić przy kurierze, przed zapłatą. - Cykl sterydowy układam gratis - powiedział przez telefon naszemu dziennikarzowi, myśląc, że rozmawia z potencjalnym nabywcą.

- To substancje, które mają silne skutki uboczne, a niewłaściwe ich zażywanie może doprowadzić nawet do śmierci - ostrzega dr Marek Wiśniewski z Pomorskiego Centrum Toksykologii.

Oferowane w anonsach sterydy anaboliczne czy hormon wzrostu to preparaty, które wykorzystywane są w medycznych terapiach. Środki te może zalecić tylko lekarz. Jednak nawet pod opieką specjalisty, u chorych, np. na zanik mięśniowy, występuje cały wachlarz działań niepożądanych.

- Chodzi na przykład o objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Sterydy anaboliczne mogą zmienić zachowanie - powodować agresję, utrudniać koncentrację - mówi dr Wiśniewski. Niewłaściwie przyjmowane hormony i anaboliki mogą zaburzyć funkcjonowanie całego organizmu. - Czyli doprowadzić do przejściowej niepłodności i impotencji, a także do trwałej niepłodności. Anaboliki przyjmowane na własną rękę mogą paradoksalnie spowodować uszkodzenie i utratę mięśni, a nie ich przyrost. Przyjmowanie takich środków bez wskazań medycznych niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia nerek, wątroby, a nawet śmierci - wylicza nasz rozmówca.

Tymczasem pomorscy policjanci, z którymi się skontaktowaliśmy, zapewniają, że „zjawisko handlu środkami anabolicznymi” jest im znane. Podkreślają przy tym, że to niełatwe sprawy. Wszystko dlatego, że posiadanie anabolików... nie jest zabronione. - Przestępstwo stanowi jednak handel tymi środkami. Udowodnienie, dotarcie oraz uzbieranie odpowiedniego materiału dowodowego to miesiące intensywnej pracy zarówno dla policjantów z wydziału do walki z cyberprzestępczością, kryminalnego jak również dochodzeniowo-śledczego - mówi podkom. Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Policjanci nadzorujący sieć, po wyłuskaniu takiego ogłoszenia ustalają, kto je zamieścił, a sprawę przekazują zgodnie z właściwością terytorialną czy to do poszczególnych komend miejskich i powiatowych na terenie całego kraju, czy też do innych służb, np. Izby Celnej czy też Straży Granicznej.

Podkomisarz Sienkiewicz informuje, że w tej chwili w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku trwają działania operacyjne dotyczące handlu środkami farmaceutycznymi.

- Ze względu na dobro prowadzonych postępowań nie mogę ujawniać, jakiego rodzaju działania prowadzą policjanci - zastrzega. I zaznacza: - Tego typu realizacje były prowadzone przez policjantów z KWP w Gdańsku i zakończyły się m.in. rozbiciem zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się handlem anabolikami.

Więcej na temat czytaj w weekendowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" (13.08.2016).

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie