SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015. Spór o termin

Monika JankowskaZaktualizowano 
Sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się 1 kwietnia.
Sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się 1 kwietnia. Piotr Krzyżanowski/ Archiwum Polskapresse
Termin sprawdzianu szóstoklasisty 2015 został podany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczniowie napiszą test 1 kwietnia 2015 roku. 5,5 tysiąca nauczycieli twierdzi, że to zbyt wcześnie. MEN nie widzi problemu.

Sprawdzian szóstoklasisty 2016. Język polski i matematyka-ODPOWIEDZI
Sprawdzian szóstoklasisty 2016. Język angielski- ODPOWIEDZI

- To, co się teraz dzieje w szkole, jest istnym szaleństwem! Nigdy nie musiałam się aż tak spieszyć się z przerabianym materiałem - mówi Joanna Zapolnik, nauczycielka matematyki z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 7 w Gdańsku. - Obawiam się, że do 1 kwietnia, czyli do terminu sprawdzianu szóstoklasisty, moi uczniowie nie zdążą utrwalić przerobionego materiału. A wystarczyłoby przesunąć sprawdzian np. na połowę maja i nie byłoby problemu.

- Na sercu leży mi to, by uczniowie sprawdzian napisali jak najlepiej. Jak mam ich przygotować, skoro czasu jest tak niewiele? - pyta Aleksandra Potrykus-Boyke, która uczy matematyki w Szkole Podstawowej w Kostkowie k. Wejherowa.
Obie panie podpisały się pod petycją, którą na początku listopada do Ministerstwa Edukacji Narodowej wysłało Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Dlaczego GWO zajęło się tą sprawą? - Odebraliśmy mnóstwo telefonów od nauczycieli - mówi redaktor naczelna wydawnictwa Małgorzata Dobrowolska. W petycji pojawiły się dwie propozycje: pierwsza dotyczyła przesunięcia terminu sprawdzianu, a druga - wskazania treści podstawy programowej, które nie będą obowiązywać na sprawdzianie. Petycję podpisało 4 tysiące nauczycieli, kolejne 1,5 tysiąca głosów poparcia wydawnictwo uzyskało już po jej wysłaniu.

Odpowiedź z ministerstwa GWO dostało na początku grudnia. Małgorzata Szybalska, dyrektor Departamentu Jakości Edukacji, wyjaśnia w niej, że "termin przeprowadzania sprawdzianu nie może nakładać się z terminami egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego, które są przeprowadzane w kwietniu i maju". Drugą propozycję Szybalska skwitowała tym, że nauczyciel powinien tak rozłożyć treści edukacyjne, by zdążyć zrealizować cały materiał przed 1 kwietnia.

- Dla MEN najważniejsza jest organizacja systemu egzaminacyjnego, a nie troska o jakość edukacji - skomentowało sprawę GWO.
Próbny sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się jutro. Uczniowie zmierzą się z dwoma arkuszami zadań.

Sprawdzian szóstoklasisty 2014. ODPOWIEDZI I KLUCZ CKE testu szóstoklasisty [SPRAWDŹ WYNIKI]

Sprawdzian szóstoklasisty 2014. ŚREDNI WYNIK w woj. pomorskim to 25,54 punktów [INFOGRAFIKI]

Zobacz arkusze i odpowiedzi ze sprawdzianu szóstoklasisty w latach ubiegłych!

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY CKE 1.04.2014. ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI testu szóstoklasisty 2014

Test Szóstoklasisty 2013: Pytania i odpowiedzi sprawdzianu szóstoklasistów [ARKUSZE, ROZWIĄZANIA]

Pomorze: Sprawdzian szóstoklasisty 2012 [PYTANIA i ODPOWIEDZI]


Wielki sprawdzian szóstoklasisty 2011 [TEST i ODPOWIEDZI]

EDUKACJA NA POMORZU: WYNIKI, ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Zobacz koniecznie: SPRAWDZIAN TRZECIOKLASISTY 2014, SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2014, EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014, MATURA 2014

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie