Sprawa Sławomira Nowaka. Prokuratura odmówiła przyjęcia poręczenia majątkowego wpłaconego przez córkę byłego ministra

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Prokuratura odmówiła przyjęcia poręczenia majątkowego Sławomira Nowaka
Prokuratura odmówiła przyjęcia poręczenia majątkowego Sławomira Nowaka adam jankowski / polska press
Udostępnij:
Pieniądze wpłacone przez córkę Sławomira Nowaka jako poręczenie majątkowe pochodzą z zakazanego źródła. To opinia prokuratora, który odmówił przyjęcia zebranych środków. Uważa, że wpłacanie pieniędzy przez osoby trzecie kłóci się z ideą środka zapobiegawczego zasądzonego byłemu ministrowi.

Prokuratura odmówiła przyjęcia poręczenia majątkowego wpłaconego przez córkę Sławomira Nowaka

Podejrzany o korupcję Sławomir Nowak przebywał w areszcie od lipca 2020 r. do 12 kwietnia tego roku. Stołeczny Sąd Okręgowy nie uwzględnił wówczas wniosku o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec byłego polityka i w trybie natychmiastowym zwolnił podejrzanego z aresztu. Jednocześnie zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 1 mln zł.

Sumę tę wpłaciła córka Sławomira Nowaka, której pożyczki udzielili rodzina i znajomi jej ojca. Jednak, zdaniem prokuratora, środki te mają pochodzić ze źródła zakazanego ustawą.

– Pochodziły z licznych pożyczek udzielonych na ten cel córce podejrzanego, czego wprost zakazuje art. 266 paragraf 1a kodeksu postępowania karnego – przekazała w środę, 7 lipca prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Tłumaczy ona, że sama wpłata wskazanej kwoty na rachunek organu procesowego nie stanowi jeszcze skutecznego poręczenia. Podkreśla, że zostaje ono przyjęte z „momentem sporządzenia protokołu jego przyjęcia z jednoczesnym pouczeniem składającego poręczenie o jego obowiązkach jako poręczyciela”.

Warszawska Prokuratura Okręgowa już wcześniej miała uczulać, że istotą tego środka zapobiegawczego jest indywidualna finansowa odpowiedzialność podejrzanego lub poręczyciela. W przypadku utrudniania śledztwa, któraś z tych osób traci wpłacone środki. Organizowanie zbiórek przełamuje tę zasadę, bo nie ryzykują własnych pieniędzy, lecz osób trzecich.

Decyzja prokuratury nie jest prawomocna.

Według informacji zdobytych przez portal wPolityce.pl, na poręczenie złożyli się m.in. politycy i współpracownicy Platformy Obywatelskiej, w tym Hanna Gronkiewicz-Waltz, wpłacając „rekordową” sumę 110 tys. zł., prof. Andrzej Rzońca czy Małgorzata Kidawa-Błońska.

Przypomnijmy, że Sławomir Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów, w tym m.in. zarzut prania brudnych pieniędzy, założenia oraz kierowania zorganizowaną grupą przestępczą działającą w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie, żądania i przyjmowania korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, przyjęcia kilkumilionowych korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukravtodoru, a także płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska.

Sławomir Nowak opuścił areszt śledczy w poniedziałek, 12.04.2021 r.

Sławomir Nowak wyszedł na wolność. Warszawski sąd nie przych...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie