Sprawa sędziego Janusza K. z Kościerzyny. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro domaga się, by skazany za korupcję sędzia wrócił do więzienia

wie
Z polecenia prokuratora generalnego, Zbigniewa Ziobry (na zdjęciu), Prokuratura Okręgowa w Słupsku złożyła wniosek o zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności sędziego Janusza K.
Z polecenia prokuratora generalnego, Zbigniewa Ziobry (na zdjęciu), Prokuratura Okręgowa w Słupsku złożyła wniosek o zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności sędziego Janusza K. Przemyslaw Swiderski
Skazany za przyjęcie łapówek na łączną kwotę ponad 100 tys. zł, były sędzia Janusz K. z Kościerzyny, powinien wrócić za kraty – przekonują słupscy prokuratorzy, którym polecenie w tej sprawie wydał prokurator generalny, Zbigniew Ziobro. K. opuścił więzienie po odsiedzeniu 7 miesięcy z zasądzonego wyroku 4 lat pozbawienia wolności decyzją Sądu Najwyższego.

Były sędzia Sądu Rejonowego w Kościerzynie, Janusz K. został skazany za czterokrotne przyjęcie korzyści majątkowych na łączną kwotę ponad 100 tys. zł, w zamian za korzystne rozstrzygnięcia dla podsądnych. Efektem pracy sądów dwóch instancji był dla niego wyrok 4 lat bezwzględnego pozbawienia wolności orzeczony w 2017 roku. Jednak przed tygodniem mężczyzna opuścił mury więzienia po tym jak kasację w jego sprawie rozpatrzył Sąd Najwyższy.

Teraz głos w sprawie, z polecenia prokuratora generalnego, Zbigniewa Ziobry, Prokuratura Okręgowa w Słupsku, która złożyła wniosek o zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności.

„Ostatnie chronologicznie czyny o charakterze korupcyjnym zostały popełnione przez skazanego sędziego w 2008 roku i należyty brak reakcji karnej Wymiaru Sprawiedliwości może być bulwersujący oraz wpływać negatywnie na wychowawcze cele kary, zarówno w odbiorze indywidualnym, jak i społecznym” – napisała we wniosku o zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności prok. Katarzyna Mądry, Prokurator Okręgowy w Słupsku.

Śledczy podkreślają, że z 4-letniego wyroku więzienia sędzia faktycznie „odsiedział” zaledwie 7 miesięcy. Przekonują również, że „wykonania kary pozbawienia wolności jest konieczne i uzasadnione z uwagi na czas popełnienia przypisanych skazanemu czynów, ogólne zasady wymiaru kary, które wskazują na konieczność niezwłocznego wykonania kary pozbawienia wolności, tak aby była ona postrzegana jako nieuchronna, a także potrzebę przestrzegania porządku prawnego oraz zasady prewencji ogólnej i szczególnej”. Zwracają również uwagę, że Sąd Najwyższy uchylił wyrok w części dotyczącej tylko 1 z 4 przestępstw, nie podważał więc trzech z czterech orzeczonych wobec sędziego tzw. kar cząstkowych wynikających ze skazania za 3 pozostałe przestępstwa korupcyjne.

- Były sędzia Sądu Rejonowego w Kościerzynie Janusz K. prawomocnie został zatem skazany za popełnienie trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym. W mocy pozostają zatem jednostkowe kary pozbawienia wolności orzeczone za te przestępstwa: za drugi czyn: 2 lata pozbawienia wolności, za trzeci czyn: 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz za czwarty czyn: 10 miesięcy pozbawienia wolności – wymienia prok. Ewa Bialik, rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej.

I dodaje: - W ocenie Prokuratora Generalnego obowiązkiem Sądu było natychmiastowe zarządzenie wykonania jednostkowych kar pozbawienia wolności, prawomocnie orzeczonych za trzy korupcyjne przestępstwa.

Czytaj więcej na temat sprawy sędziego z Kościerzyny Janusza K.

Zobacz też: "Kara bezwzględnego dożywocia bez warunkowego zwolnienia". Z. Ziobro przedstawił propozycję reformy kodeksu karnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie