Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Snik". Kaszubski album wokalistki Krystyny Stańko KONKURS

Tomasz Rozwadowski
"Snik" to kaszubski album wokalistki Krystyny Stańko. Wydawcą nowego, inspirowanego kulturą kaszubską albumu trójmiejskiej wokalistki  jest Powiat Kartuski.
"Snik" to kaszubski album wokalistki Krystyny Stańko. Wydawcą nowego, inspirowanego kulturą kaszubską albumu trójmiejskiej wokalistki jest Powiat Kartuski. mat. prasowy
Tegoroczna jesień jest przychylna związkom kultury kaszubskiej z jazzem. Zaledwie przed tygodniem pisaliśmy o premierze nowego albumu Ola Walickiego "Kaszëbë II" w Bytowie, a oto ukazała się wydana przez Powiat Kartuski nowa płyta Krystyny Stańko "Snik".

Oba krążki są mocno zakorzenione w kaszubszczyźnie, oba podchodzą do muzycznego dziedzictwa regionu niezwykle twórczo. Co ciekawe, twórcy tych płyt przed laty grali w tym samym zespole, w prowadzonej przez Stańko i gitarzystę Macieja Grzywacza formacji 0.58.

I Krystyna Stańko, i Olo Walicki są powszechnie postrzegani jako muzycy jazzowi, mają w dorobku wiele czysto jazzowych dokonań. Oboje jednak, każde na swój sposób, próbują przesuwać granice jazzu i kreatywnie łączyć go z innymi gatunkami muzycznymi. Świadczą o tym także ich płyty kaszubskie. O ile Olo na "Kaszëbë II" odchodzi dość daleko i od jazzu, i od folkloru, najbliżej mu do rockowych eksperymentów i avant-popu, to u Krystyny jazzowe i folklorystyczne źródła są wyczuwalne w bardziej bezpośredni sposób i połączone estetyką tradycyjnej popowej piosenki.

Między "Kaszëbë II" i "Snik" zachodzi jeszcze co najmniej jedna analogia. Liderom udało się skompletować bardzo mocne personalnie zespoły, co wyniosło artystyczny poziom obu albumów bardzo wysoko. "Kaszëbë II", które zaczęło funkcjonować jako stały projekt muzyczny, ma na pokładzie, oprócz Ola Walickiego (bas, śpiew), Michała "Bunio" Skroka (śpiew, elektronika, gitara), Piotra Pawlaka (gitara, produkcja) i Kubę Staruszkiewicza (perkusja), do których już po nagraniu albumu dołączył Tomasz Ziętek (trąbka, elektronika). Trzonem składu, jaki stworzył "Snik", są najbliżsi od lat współpracownicy Krystyny, obaj będący zdolnymi kompozytorami - wibrafonista Dominik Bukowski i basista Piotr Lemańczyk. Na perkusji zagrał, odkryty dla trójmiejskiej sceny jazzowej przez Dominika, wrocławianin Przemysław Jarosz, a gościnnie w nagraniu wzięli udział jeszcze: trębacz Marcin Gawdzis (nominowany w najnowszym rozdaniu nagród Fryderyka do statuetki w kategorii jazzowy debiut roku), Krzysztof Wojciechowski na instrumentach perkusyjnych, Jerzy Walkusz na kaszubskich instrumentach ludowych - skrzypcach diabelskich, klekotce, grzechotce, parłaczce, sznarze, burczybasie i kiju pasterskim, Gabriela Dudzik (recytacja w języku kaszubskim) oraz kompozytor Marek Kuczyński, który opracował napisany przez liderkę utwór "Dziś wracam dnia".

Na nowej płycie Krystyny Stańko tradycyjne melodie ludowe współistnieją z kompozycjami współczesnymi, napisanymi specjalnie na "Snik". Tradycyjna muzyka Kaszub ma opinię, częściowo słuszną, twórczości ubogiej i prostej. Trójmiejska artystka postanowiła uczynić z tych cech zaletę oraz pretekst do obudowania folklorystycznych źródeł wpływami innych gatunków i innych kultur muzycznych, co zbliża "Snik" do nurtu World Music. Melodie tradycyjne są w tym przypadku fundamentem służącym budowaniu własnej, wysoce oryginalnej konstrukcji. Modelowym przykładem mogą być znane chyba każdemu mieszkańcowi Pomorza "Kaszubskie nuty", z których, dzięki aranżacji stworzonej przez Krystynę i improwizacyjnemu kunsztowi muzyków, udało się stworzyć rzeczywiście nową, frapującą jakość. Innymi tradycyjnymi kompozycjami nagranymi na tym krążku są "Jezora" i "Bibibiece".

Nie zawsze punktem wyjścia są melodie czy harmonie muzyczne. W trzyczęściowej kompozycji "Trzy zjawy" użyty został, czytany przez Gabrielę Dudzik, tekst ludowej legendy spisanej przez klasyka literatury kaszubskiej Aleksandra Majkowskiego. Zespół Krystyny Stańko sprawdza się bardzo dobrze zarówno w kameralnych, wręcz minimalistycznych piosenkach, takich jak wspomniane już " Bibibiece" czy "Widzę cię niebem", jak i w bardziej dynamicznych i zaaranżowanych bogaciej "Ju nie widza", "Tak właśnie jest" i "Biegnę po rosie" (dwie ostatnie ozdobione wyśmienitymi solówkami Marcina Gawdzisa).
Uwaga! Album jest rozprowadzany przez samorząd gminy Kartuzy, jest więc swoistym biały krukiem.

KONKURS! Mamy dla was pięć płyt "Snik". Aby je zdobyć, należy do 9.11 odpowiedzieć na pytanie: Kiedy ukazała się pierwsza płyta Krystyny Stańko. Odpowiedzi proszę kierować na adres [email protected]. W tytule maila należy wpisać Snik. W mailu proszę podać swoje imię i nazwisko. Nagrody będzie można odebrać wyłącznie w naszej redakcji w Gdańsku. Nie ma możliwości wysyłania nagród pocztą.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki