Śmieci w lasach groźne dla ludzi i zwierząt

  Śmieci w lasach groźne dla ludzi i zwierząt

  Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W lesie przy ulicy Witomińskiej w Gdyni mieszkańcy pobliskiego osiedla urządzili sobie dzikie wysypisko śmieci. I, niestety, nie jest to jedyne takie miejsce w Trójmieście. Można je liczyć w dziesiątkach.
  - Do lasu nie można wejść, wszędzie walają się worki pełne śmieci - żalił nam się pan Mariusz. - Ostatnio chciałem pojeździć w lesie na rowerze, ale droga wjazdowa była praktycznie nieprzejezdna. Denerwuje mnie taka ludzka bezmyślność!

  Śmieci porzucane są praktycznie przy każdej drodze prowadzącej przez trójmiejskie lasy (także w miejscach wydawałoby się mało dostępnych), tam, gdzie osiedla mieszkaniowe dochodzą do granicy lasów oraz na wszystkich parkingach leśnych.

  Z kolei torfowiska i bagienka zaśmiecane są głównie pozostałościami budowlanymi, styropianem i oponami, nierzadko zdarzają się opakowania po żywności.

  Problem jednak w tym, że śmiecących trudno złapać na gorącym uczynku. Tym bardziej że w Straży Leśnej pracuje... trzech funkcjonariuszy.

  - Oczywiście, lasy patrolują też codziennie leśnicy, ale trzeba przyznać, że ze śmieceniem przez mieszkańców mamy ogromny problem - mówi Michał Piwosz, specjalista od ochrony lasu w Nadleśnictwie Gdańsk. W ciągu roku leśnicy łapią około 30 osób, którym są w stanie udowodnić zaśmiecanie terenów leśnych. Mandaty wynoszą nawet tysiąc złotych.

  Śmieci z lasów usuwają sami leśnicy, zajmują się tym także wynajęte firmy.
  Zgłoszenia o dzikich wysypiskach odbierają również strażnicy miejscy.

  - Najwięcej sygnałów odbieramy wiosną i latem. Właśnie wtedy wiele osób remontuje swoje mieszkania i pozbywa się gruzu - informuje Marta Waszak, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku. - Funkcjonariusze wypisują na ogół mandaty za zaśmiecanie w wysokości 50 zł. W wyjątkowych przypadkach kierujemy wnioski do sądu grodzkiego.

  Zagrożenie dla środowiska


  Michał Piwosz, specjalista od ochrony środowiska w Nadleśnictwie Gdańsk:
  - Śmieci wyrzucane w lesie stanowią śmiertelne zagrożenie dla bezkręgowców. Dla przykładu, owady wchodzą do butelek i nie mogą się z nich wydostać. Natomiast większe zwierzęta, na przykład sarny, ranią sobie nogi na pobitym szkle. Dziki z kolei jedzą to, co znajdą w śmieciach. Często swoje "zdobycze" roznoszą po całym lesie. W bagienkach i na torfowiskach znajdujemy pojemniki z wyciekającą ropą i otwarte puszki farby. Przypalony olej, z którym nie wiadomo co zrobić w domu, także często trafia do trójmiejskich lasów. Chyba nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że takie substancje wsiąkają w glebę i mogą doprowadzić do skażenia środowiska. Osobom, które lubią spędzać wolny czas na łonie przyrody, z całą pewnością przeszkadza fakt, że zamiast podziwiać leśne rośliny, oglądają stare opony samochodowe, styropian i gruz budowlany.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo