Słowa i obrazy mistrza

  Słowa i obrazy mistrza

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  "W dobie kryzysu wartości i bolesnego zwątpienia stał twardo po stronie zasad: w sztuce - kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu - kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcia dobra i zła. Dla wielu był pisarzem tragicznym i niezłomnym, uosobieniem wierności - samemu sobie i słowu."
  To fragment uchwały sejmowej, na mocy której rok 2008 jest rokiem Zbigniewa Herberta. W 10. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich poetów w całym kraju odbywają się spotkania literackie, wystawy, odczyty.

  Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało projekt "Herbert - słowa i obrazy", który zaprezentuje nam w najbliższy wtorek. Początek o g. 17.00. Na początek - film "Herbert - fresk w kościele" w reżyserii Piotra Załuskiego pokazujący miejsca i osoby blisko związane z twórczością i życiem poety.

  Godzinę później odbędzie się wernisaż rysunków Zbigniewa Herberta. Wystawa  przygotowana została przez Jerzego Wojciechowskiego z galerii "Opus" we Wrocławiu, a jej integralną część stanowi prezentacja video "Ślad" Michała Brzezińskiego - młodego  artysty, który wybrał się w podróż śladami poety. Kto nie zdąży obejrzeć ekspozycji we wtorek, będzie miał szanse zobaczyć ją później, aż do 21 listopada.

  O g. 18.30 rozpocznie się debata zaplanowana jako komentarz do wystawy. W dyskusji wezmą udział Stefan Chwin, Kazimierz Nowosielski, a o swoich wędrówkach, śladami  Herberta opowiedzą Jerzy Wojciechowski, Piotr Załuski i Michał Brzeziński. Na zakończenie projektu zaplanowano Biesiadę Urodzinową, na którą zaproszono gdańskich ludzi pióra, pamiętających spotkania z Herbertem w Gdańsku, jego wykłady na Uniwersytecie Gdańskim i obecność w życiu towarzyskim.
   

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo