Niedawno media zbulwersowała informacja o żądaniu przez skarbówkę od przedsiębiorcy, by ten się wytłumaczył ze spadku dochodów w kolejnym roku prowadzenia działalności. To absurd, wszak prowadzenie biznesu jest jednoznaczne z ponoszeniem ryzyka? Nic bardziej błędnego. W ubiegłym roku było 475 takich wezwań, a wszystko dzieje się zgodnie z prawem - Ordynacją podatkową.

Mimo zapowiedzi rządu przedsiębiorcy wciąż spotykają się z absurdalnymi zachowaniami ze strony fiskusa. Tylko w 2017 r. Urząd Skarbowy zażądał od 475 przedsiębiorców wyjaśnień spadku dochodów, a liczba wezwań rośnie.

Przedsiębiorca musi złożyć wyjaśnienia pod groźbą kary

Interpelacja złożona przez posłanki Marie Małgorzatę Janyskę oraz Krytynę Sibińską do Ministerstwa Finansów porusza ważne zagadnienie dla każdego przedsiębiorcy.

Małe firmy zapłacą niższy ZUS - na zasadach podobnych do pracowników. Niestety, skorzysta z tego niewielu samozatrudnionych, bo... Kliknij w ten tekst, by poznać szczegół.

Czy przedsiębiorca ma obowiązek tłumaczenia się fiskusowi z gorszej kondycji firmy, wzrostu kosztów, inwestycji, niekorzystnych zmian prawnych ograniczających prowadzenie działalności gospodarczej?

W teorii to przedsiębiorca odpowiada za wynik finansowy prowadzonej firmy, natomiast państwo powinno dołożyć wszelkich starań, by stworzyć możliwie najlepsze warunki do prowadzenia biznesu. Niestety polska rzeczywistość znacznie się różni od modelowej współpracy organów podatkowych i biznesu.

Firma odnotowała spadek dochodów? Fiskus zażąda wyjaśnień. Złóż je bo zapłacisz ogromną grzywnę!

Ta zmiana rozkładu jazdy PKP po wakacjach najbardziej zaboli dojeżdżających na co dzień do pracy lub szkoły. Po prostu kliknij, a poznasz zmiany w rozkładzie PKP.

Umocowanie prawne dla tego typu wezwań stanowi art. 155 Ordynacji Podatkowej. Jeżeli jest to niezbędne do wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy, organ podatkowy może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań, przedłożenia dokumentów. Kara za nieudzielenie fiskusowi w wyznaczonym terminie może być bardzo dotkliwa - nawet do 720 stawek dziennych.
W 2018 r. Minimalna wartość stawki dziennej wynosi 70 złotych, a maksymalna 28 tys. złotych.

Już wiadomo o ile wzrośnie płaca minimalna i minimalna stawka godzinowa. Myślisz, że ciebie to nie dotyczy, bo zarabiasz więcej? Mylisz się, bo wysokość płacy minimalnej wpływa na to ile dostaniesz za... Kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej!

Jak przygotować się do wizyty w urzędzie? - czytaj str. 2.