MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skąd tyle śmieci na gdyńskich plażach? Jesteśmy sami sobie winni

KŁG
Na gdyńskich plażach, tak tłumnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów, pozostaje coraz więcej odpadów.
Na gdyńskich plażach, tak tłumnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów, pozostaje coraz więcej odpadów. Przemyslaw Swiderski
Gdyńskie Centrum Sportu podkreśla w opublikowanym komunikacie, że miejskie plaże w sezonie sprzątane są nawet kilka razy dziennie. Wiemy też, że tylko w jeden weekend na plaży w Śródmieściu potrafi pojawić się aż 10 ton odpadów. Wszyscy cieszymy udanym wypoczynkiem na gdyńskim piasku, pamiętajmy też, że to wspólne dobro zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Tony odpadów na gdyńskich plażach. Sprzątajmy po sobie!

Gdyńskie plaże to jedna z wizytówek miasta. Od początku roku do połowy maja, jak wynika z danych udostępnionych przez Gdyńskie Centrum Sportu, z miejskich plaż uprzątnięto blisko 40 ton odpadów, a codziennie sprząta je nawet do 20 osób.

Od 1 stycznia 2024 r. do 15 maja 2024 r. zebrano z plaż w Gdyni łącznie 36,82 tony odpadów, w tym 14,04 ton komunalnych, 1,72 tony ulegających biodegradacji oraz 21,06 ton szklanych.

- Sezon wakacyjny dopiero przed nami, a powyższe wartości już są zatrważające - informuje Gdyńskie Centrum Sportu. - Jednym z niechlubnych rekordów jest weekend, podczas którego w minionym roku odbywały się Cudawianki. Tylko w dniach 24-25.06.2023 zebrano rekordowe 10 ton odpadów! W sezonie letnim od czerwca do sierpnia liczba ta przekroczyła sto ton!

O funkcjonowanie plaż i kąpielisk w mieście troszczy się właśnie GCS. Od 1998 roku organizuje na terenie gminy kąpieliska funkcjonujące w sezonie letnim w godzinach od 9.30 do 17.30 w czterech dzielnicach miasta: Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie. Za sprzątanie piasku odpowiada firma Delta sp. z o.o. wybrana w drodze przetargu nieograniczonego. Wykonuje ona szereg czynności związanych z dbaniem o czystość plaż przez cały rok, za co w bieżącym roku otrzyma wynagrodzenie ponad 1,2 mln zł. Koszty sprzątania są znaczące i rosną wraz ze wzrostem liczby opadów.

Jak sprzątane są plaże w Gdyni?

W okresie letnim (od czerwca do września) do sprzątania plaż używane są 4 maszyny do czyszczenia oraz 2 grabie do napowietrzania piasku. Dzieje się to codziennie we wczesnych godzinach porannych. W procesie uczestniczy 16 osób, a w okresach wzmożonego ruchu turystycznego liczba ta wzrasta do 20 osób. Wedle potrzeb umowa obejmuje także sprzątanie interwencyjne. Sprzątanie ręczne obejmuje zebranie zanieczyszczeń stałych z całego terenu, zagrabienie i wyrównanie powierzchni piasku, ławek i balustrad. Specjalny sprzęt przesiewający oczyszcza z kolei piasek na około 15 cm w głąb.

- Plaże są monitorowane na bieżąco, a w przypadku konieczności, podejmowane są odpowiednie działania. W ostatnim czasie zauważając problem zwiększonego śmiecenia zdecydowano się na zwiększenie liczby sprzątań z 4 razy w tygodniu na 7 oraz dodatkowych sprzątań w weekendy. Zaplanowano także zwiększoną liczbę sprzątań w okresie tzw. długich weekendów - podkreśla Gdyńskie Centrum Sportu.

Na samej tylko plaży Gdynia Śródmieście i w bezpośrednim jej sąsiedztwie jest 100 koszy na odpady, zaś na terenie wszystkich czterech ich łączna liczba to 420 sztuk (Babie Doły – 60 szt., Śródmieście – 100 szt., Redłowo – 100 szt., Orłowo – 120 szt., Oksywie – 40 szt.). Przyczyną nie jest więc bezpośrednio brak śmietników. Zwiększenie ich liczby sprawiłoby, że miejsce wypoczynku mogłoby zacząć przypominać… las śmietników.

Kolejny powód jest równie prozaiczny – opakowania nie są zgniatane, a do koszy lub w ich sąsiedztwo trafiają np. puste, ale zakręcone niezgniecione butelki. Tak prosta, niewymagająca wiele pracy czynność wpływa istotnie na zapełnienie śmietników.

- Gdyńskie Centrum Sportu deklaruje stałą współpracę z Wydziałem Środowiska Urzędu Miasta Gdyni jako komórki odpowiedzialnej za zadania z zakresu informacji i edukacji ekologicznej mieszkańców. Podstawą takiej kampanii informacyjnej powinno być uświadomienie użytkownikom plaż, że są oni współodpowiedzialni za stan czystości swojego otoczenia, a w efekcie skuteczne dbanie o wspólną przestrzeń - czytamy w komunikacie GCS.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki