MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta Sopotu. Aplikacja o środki z Polskiego Ładu, troska o środowisko, ule i zmiana nazwy szkoły głównymi tematami obrad

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Fot. Karolina Misztal
Sopocka Rada Miasta na XXVI sesji podjęła uchwały dotyczące przygotowania do aplikacji o środki z Rządowego Funduszu – Polski Ład, przyjęła sprawozdanie z realizacji programu ochrony środowiska, podsumowując 10 ostatnich lat starań o najwyższą jakość powietrza i wód, a także zdecydowała o założeniu na terenie miasta uli, w których zamieszkają miododajne pszczoły. Sesja Rady Miasta Sopotu odbyła się we wtorek, 27.07.2021 r.

Sopot aplikuje do Rządowego Funduszu – Polski Ład

Na 27 lipca 2021 r. zwołano XXVI zwyczajną sesję Rady Miasta Sopotu, która odbyła się w trybie online. Co pojawiło się w porządku obrad?
Sopot przygotowuje się do złożenia aplikacji do Rządowego Funduszu – Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Planowane jest złożenie następujących projektów:

  • Budowa pojemników podziemnych i półpodziemnych do segregacji odpadów w rejonie pasa nadmorskiego w Sopocie wraz z modernizacją niezbędnej infrastruktury – limity wydatków w 2022 r. i 2023 r.: po 2,5 mln zł,
  • Przebudowa układu drogowego w ul. 3 Maja w Sopocie – limity wydatków w 2022 r.: 6 mln zł, w 2023 r. – 10 mln zł,
  • Rewitalizacja ulicy Kolejowej w Sopocie – limity wydatków w 2022 r.: 2 mln zł, w 2023 r.: 8 mln zł.

Planowany wkład własny gminy wyniesie 5 proc., a poziom wnioskowanego dofinansowania wynieść może do 95 proc. Sopoccy radni wykonali pierwszy krok do realizacji tych projektów, dostosowując wieloletnią prognozę finansową gminy i umieszczając tam możliwość poniesienia wydatków na te trzy inwestycje.

10 lat troski o środowisko

Rada miasta przyjęła raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska dla miasta Sopotu na prawach powiatu na lata 2011-2014, z uwzględnieniem perspektywy na lata 2015-2020. Jest to dokument podsumowujący 10 lat dbałości o środowisko naturalne, czystość powietrza, odprowadzenie wód deszczowych, edukację ekologiczną i wiele innych aspektów.
W obszernym raporcie znajdują się nie tylko dane statystyczne, ale również dokumentuje on poniesione wydatki na ochronę środowiska.

Sopockie Pszczoły zamieszkają w Sopocie

Realizując projekt wybrany w budżecie obywatelskim, konieczna była zmiana regulaminu utrzymania czystości i porządku. Wprowadzone zapisy dotyczą dopuszczenia lokalizacji uli z pszczołami miododajnymi w liczbie 20 rojów na nieruchomościach niezamieszkałych. Sprecyzowane zostały również warunki lokalizacji uli oraz ich ogrodzenia i oznakowania. Pierwsze ule zostaną zasiedlone przez pszczoły na obszarze ujęcia wody Nowe Sarnie Wzgórze.

Zmiana nazwy Zespołu Szkół Handlowych w Sopocie

Od 1 września tego roku Zespół Szkół Handlowych zmieni nazwę na Zespół Szkół Technicznych w Sopocie przy ul. Wejherowskiej 1. Zmiana wynika ze zmienionego profilu kształcenia. Dyrekcja szkoły, w porozumieniu z rodzicami i uczniami, wystąpiła do rady miasta o zmianę nazwy placówki. W skład zespołu wchodzić będą trzy jednostki, których nazwy również zostały zaktualizowane:

  • Technikum Nr 1 im. Danuty Siedzikówny „INKI” w Zespole Szkół Technicznych w Sopocie przy ul. Wejherowskiej 1,
  • Branżowa Szkoła I stopnia Nr 1 im. Danuty Siedzikówny „INKI” w Zespole Szkół Technicznych w Sopocie przy ul. Wejherowskiej 1,
  • Szkoła Policealna Nr 1 w Zespole Szkół Technicznych w Sopocie przy ul. Wejherowskiej 1.

Ponadto radni przyjęli program „Program Wspierania Rodziny i Rozwoju Pieczy Zastępczej w Sopocie na lata 2021-2023”.

Radni poparli rezolucję w obronie polskiego szkolnictwa

Sopoccy radni przyjęli także rezolucję dotyczącą "obrony niezależności polskiego szkolnictwa". To protest przeciwko zmianom przygotowywanym w oświacie.

– Projekt, który został opublikowany przez ministra Przemysława Czarnka został przez wiele środowisk nie tylko skrytykowany, ale uznany za jedno z największych zagrożeń dla wolności prowadzenia edukacji, wolności wyboru rodziców w kwestii tego, czego będą się uczyły ich dzieci komentowała Natalia Pobłocka, sopocka radna

Za przyjęciem rezolucji głosowało 15 radnych. Projekt poparli wszyscy obecni na sesji radni Platformy Sopocian Jacka Karnowskiego oraz Klubu Kocham Sopot. Przeciw byli wszyscy radni Prawa i Sprawiedliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki