Są wyniki kontroli kaszubskich jezior

Lucyna Puzdrowska
fot. red. Kartuzy
24 samowole budowlane i m.in. nielegalne grodzenia wykazała kontrola kaszubskich jezior przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę jezior na Kaszubach. Jej celem było sprawdzenie, czy organy administracji publicznej zapewniają dostęp do jezior stanowiących wody publiczne.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych wód publicznych, w tym do zaspokajania potrzeb w zakresie wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych czy na zasadach określonych w odrębnych przepisach amatorskiego połowu ryb. Wszelkie ograniczenia w korzystaniu i dysponowaniu wodami publicznymi stanowiącymi własność Skarbu Państwa powinny wynikać z obowiązującego prawa.

Zobacz także: Niezwykłe zdjęcia rzemieślników z Kaszub

Dostęp do brzegu to również możliwość zapewnienia bezpieczeństwa osób korzystających z wody np. w razie nagłego pogorszenia zdrowia osoby korzystającej z wody lub uszkodzenia sprzętu pływającego. Tymczasem przeprowadzona przez NIK kontrola dwóch jezior w powiecie kartuskim wykazała, że władający nieruchomościami przyległymi do jezior, we własnym zakresie i bez wymaganych pozwoleń zawłaszczają grunty stanowiące jezioro, poprzez budowę umocnień brzegu, nabrzeży, pomostów, ogrodzeń, a nawet budynków.

Jak czytamy w raporcie pokontrolnym, na Jeziorze Ostrzyckim ujawniono pięć miejsc, w przypadku których niemożliwe było przejście wzdłuż brzegu jeziora, i aż 18 samowoli budowlanych.

Niepomyślny jest również wynik kontroli na Jeziorze Raduńskim Dolnym. Tu ujawniono cztery bezprawne grodzenia i sześć samowoli budowlanych. Grodzenia powodują, że brzegiem jeziora nie można swobodnie przejść. Kontrolerzy informują w raporcie, że nad brzegiem jeziora działa ośrodek szkoleniowo-rekreacyjny. Na jego potrzeby zostały bezprawnie zagospodarowane grunty Skarbu Państwa o powierzchni blisko 1500 m kw. Bez wymaganych pozwoleń wyremontowano stojące tam budynki - bar i hangar na łodzie, a nad samym brzegiem wzniesiono dwa pomosty i slip do wyciągania łodzi.

NIK skontrolowała też instytucje nadzorujące inwestycje budowlane, m.in. Powiatowy Inspektorat Budowlany w Kartuzach. Jak informuje w pokontrolnym raporcie NIK, jednostka ta nie przeprowadziła ani jednej kontroli obiektów nad jeziorami. Nie miała też zaplanowanych kontroli w zakresie samowoli budowlanych na jeziorach Skarbu Państwa. Zdaniem kontrolerów NIK, istniała taka konieczność, co wykazały chociażby 24 samowole budowlane ujawnione na zaledwie dwóch skontrolowanych jeziorach. Kartuski Powiatowy Inspektorat Budowlany tłumaczy niepodjęcie wskazanych działań brakiem pracowników i ogromną liczbą prowadzonych postępowań. Krzysztof Nowak, szef inspektoratu, zobowiązał się do weryfikacji legalności wskazanych przez Najwyższą Izbę Kontroli obiektów.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ertrer

Artykuł do bani. Z artykułu wynika ,że budowano na prywatnym , następnie na państwowym. Czyli tak naprawdę gdzie? Jeżeli na prywatnym to dobrze, niech biznes się rozwija. Lecz po prywatnym chodzić, deptać trawkę dla owieczek czy też kózek, srać po prywatnych krzakach, za to należy płacić. Własność to świętość. Wyremontowano budynki. A gdyby zawalilo się na głowę , zginęli ludzie to co. Winny właściciel. Czy tylko sitwa u koryta może czerpać dochody ze swoich gruntów ?

s
solidaruch

- sitwa gdańska PO-winna być wywieziona na roboty publiczne własnie w umożliwieniu dostepu do jezior SP chociażby na te 1,5 m jak wskazują przepisy; jeszcze większa hucpa jest na Mazurach-tutaj zazwyczaj czerwone towarzystwo!

Dodaj ogłoszenie