reklama

Są dodatkowe pieniądze na pomorskie zabytki [ZDJĘCIA]

MA
Dawna warownia w Grabinach-Zameczku, gdzie wyremontowany zostanie dach oraz XVII-wieczna brama Marek Adamkowicz
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzyło odwołania w programie dotyczącym ochrony zabytków. Wśród wniosków, które zostały zaopiniowane pozytywnie były również pochodzące z Pomorza.

Pieniądze otrzyma m.in. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, które zajmuje się ratowaniem gotyckiego kościoła pw. ś. Szymona i Judy Tadeusza w Gnojewie oraz dawnej warowni krzyżackiej w Grabinach-Zameczku. Na remont świątyni ministerstwo wyasygnuje 300 tys. zł. Pieniądze te pozwolą na wykonanie prac konserwatorskich dachu, elewacji oraz wzmocnienie fundamentów. Z kolei w Grabinach-Zameczku, kosztem 100 tys. zł, przeprowadzony zostanie remont dachów oraz XVII-wiecznej bramy zdobionej herbem Gdańska.

- Przez wiele lat starania o ministerialną dotację kończyły się niepowiedzeniem, jednak w końcu cierpliwość została nagrodzona - mówi Tomasz Korzeniowski z TOnZ. - To dobry sygnał, pokazujący, że ministerstwo zaczęło wreszcie zauważać organizacje pozarządowe.

Czytaj też: Na Pomorzu jest wiele zabytków, które czekają na odkrycie

Jak podkreśla społecznik, prowadzenie prac konserwatorskich wymaga systematyczności. Niestety, w Gnojewie remont trzeba było przerywać z powodu braku środków. Nieco lepsza sytuacja była w Grabinach-Zameczku, gdzie w ub.r. – mimo skomplikowanych kwestii własnościowych – zakończono prace finansowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków. W ten sposób odnowiona została znajdująca się na terenie byłej warowni kaplica św. Trójcy.

Wśród pomorskich zabytków, na które po rozpatrzeniu odwołań MKiDN przeznaczyło środki, znalazły się kościoły: św. Jana Bosko w Gdańsku (100 tys. na renowację i rekonstrukcję szafy organowej wraz z prospektem), Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim (80 tys. na remont dachu i elewacji nawy głównej), św. Anny w Przechlewie (50 tys. na likwidację przyczyn i skutków zawilgocenia), bł. Michała Kozala w Ryjewie (100 tys. na remont dachu) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie (150 tys. na remont elewacji).

marek.adamkowicz@polskapress.pl

240 stanowisk multimedialnych, 2,5 tysiąca eksponatów. Muzeum II Wojny Światowej otwarte [marzec 2017]

Wideo: TVN24/ x-news

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie