MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik MŚP za utrzymaniem stałej kwoty składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. "Będzie to niemal trzykrotna podwyżka"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem Abramowicza, dostrzegając potrzebę dofinansowania systemu opieki zdrowotnej, "można zaakceptować co najwyżej zwiększenie kwoty, do 100 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej".
Zdaniem Abramowicza, dostrzegając potrzebę dofinansowania systemu opieki zdrowotnej, "można zaakceptować co najwyżej zwiększenie kwoty, do 100 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej". Szymon Starnawski/ Polska Press
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje do Sejmu o utrzymanie stałej kwoty składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. - Będzie to niemal trzykrotna podwyżka składki zdrowotnej w stosunku do jej obecnej wysokości – pisze Abramowicz. Zdaniem Rzecznika MŚP, dostrzegając potrzebę dofinansowania systemu opieki zdrowotnej można zaakceptować co najwyżej zwiększenie kwoty, od której wyliczana byłaby składka

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w stanowisku skierowanym do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek zwrócił się z apelem o utrzymanie stałej kwoty składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

- Obniżenie wysokości proponowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym z 9 proc. na 4,9 proc. oceniam jako zmianę idącą w dobrym kierunku, jednak w dalszym ciągu niewystarczającą. Nadal bowiem powoduje ona wysoki poziom wzrostu obciążeń dla podatników, rozliczających się tą formą opodatkowania- pisze Rzecznik MŚP.

Zdaniem Abramowicza, dostrzegając potrzebę dofinansowania systemu opieki zdrowotnej, "można zaakceptować co najwyżej zwiększenie kwoty, do 100 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej". Jednocześnie wyjaśniono, że według prognoz, w przyszłym roku składka wyniosłaby 533 złotych, czyli wzrost o około 25 proc. dotychczasowej kwoty, ale nienadwyrężający znacznie finansów firm.

Zdaniem rzecznika MŚP składka w takiej wysokości powinna obowiązywać również przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem przychodów ewidencjonowanych. W przypadku zaś pracowników etatowych oraz przedsiębiorców rozliczający się na zasadach ogólnych powinien istnieć pułap, od której składka zdrowotna nie byłaby już naliczona, na wzór limitu 30-krotności w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne.

- W mojej ocenie niezrozumiała i oderwana od realiów ekonomicznych jest propozycja objęcia podatników płacących podatek od przychodów ewidencjonowanych trzema stawkami składki zdrowotnej, uzależnionymi od wysokości przychodów osiąganych przez danego przedsiębiorcę- zwraca uwagę w piśmie Abramowicz. - Będzie to niemal trzykrotna podwyżka składki zdrowotnej w stosunku do jej obecnej wysokości – pisze w piśmie Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców- dodaje.

Wilcza tutaj: 307 złotych składki zdrowotnej przy przychodach niższych niż 60 tysięcy złotych, a 511 złotych przy przychodach od 60 tysięcy złotych do 300 tysięcy złotych. Pozostali podatnicy płacący podatek od przychodów zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 920 złotych. Będzie to niemal trzykrotna podwyżka składki zdrowotnej w stosunku do jej obecnej wysokości – pisze w piśmie Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Zdaniem Rzecznika MŚP wysokość przychodów nie musi być skorelowana z wysokością dochodów osiąganych przez przedsiębiorców. Przy zastosowaniu progresji w tym zakresie, uprzywilejowani zostaną przedsiębiorcy wysokomarżowi kosztem tych posiadających niewielkie marże, wskazując jako przykład handel.

Rzecznik MŚP w piśmie do Marszałek Sejmu RP podkreśla także, że do najnowszej wersji projektu Rząd wprowadził przepisy regulujące tzw. minimalny CIT, który płacić miałyby spółki osiągające straty lub wykazujące dochód mniejszy niż 1 proc, osiąganego przychodu. Jego zdaniem wbrew zapewnieniom, zaproponowane wyłączenia nie eliminują w pełni konieczności płacenia tego podatku przez firmy z sektora MŚP.

Dlatego Abramowicz proponuje wprowadzenie przesłanki wyłączającej z obowiązku płacenia tego podatku przez firmy, które osiągnęły roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro.

W stanowisku skierowanym do Pani Elżbiety Witek Rzecznik MŚP wskazał także, iż wprowadzenie nowej formy opodatkowania spółek, zmiany w wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców płacących podatek liniowy oraz podatek od przychodów ewidencjonowanych nie były poddane konsultacjom społecznym. W związku z czym, Adam Abramowicz proponuje, aby wydłużyć proces konsultacji i opóźnić o rok wejście w życie całej reformy podatkowej.

– W takiej sytuacji trudno jest reklamować zawyżoną cenę, ponieważ „zjedliśmy” nasz dowód. Aby ustrzec się podobnych doświadczeń, przed zjedzeniem posiłku zażądajmy podania jego wagi i ceny. Jeśli mamy wątpliwości, poprośmy o zważenie posiłku w naszej obecności. Próby oszustwa „na wadze” to wykroczenie i można zgłaszać ten fakt na policję. Dodatkowo o sprawie warto powiadomić Inspekcję Handlową – mówi Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia AQUILA

Sprawdź jak nieuczciwi sprzedawcy oszukują w lokalach gastro...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzecznik MŚP za utrzymaniem stałej kwoty składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. "Będzie to niemal trzykrotna podwyżka" - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki