reklama

Rzecznik magistratu Magdalena Czarzyńska-Jachim nowym wiceprezydentem Sopotu

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Zaktualizowano 
Nowym wiceprezydentem Sopotu zostanie dotychczasowa rzecznik magistratu, Magdalena Czarzyńska-Jachim. Zastąpi na tym stanowisku Joannę Cichocką-Gulę, która z kolei już wkrótce pełnić będzie funkcję dyrektora powstającego w kurorcie Art Inkubatora.

Decyzję o powołaniu swojego drugiego zastępcy ogłosił prezydent Jacek Karnowski w czasie wtorkowej sesji Rady Miasta.

Pierwszym zastępcą prezydenta Jacka Karnowskiego będzie nadal wiceprezydent Marcin Skwierawski, odpowiedzialny m.in. za sprawy komunalne i rozwoju. Stanowisko drugiego zastępcy obejmie z dniem 4 listopada Magdalena Czarzyńska-Jachim.

- Stanowisko drugiego zastępcy chciałbym powierzyć kobiecie, osobie, która ciężką, kilkunastoletnią pracą w Urzędzie Miasta w pełni zasłużyła na awans – mówił w czasie wtorkowej sesji Rady Miasta prezydent Jacek Karnowski. - Chodzi o Magdalenę Czarzyńską-Jachim, oliwiankę, która ukończyła studia na Uniwersytecie Gdańskim, odbyła dwie praktyki, jedną na zaproszenie rządu francuskiego, drugą – na Uniwersytecie w Tuluzie. Język francuski zna więc biegle. Zanim trafiła do Urzędu Miasta w Sopocie, przez pięć lat była redaktorem Dziennika Bałtyckiego, współpracowała następnie z dwoma klubami sportowymi w Sopocie, a od dziewięciu lat pełni funkcję naczelnika Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej. Jest członkiem Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Sopockiej Organizacji Turystycznej. Na co dzień zajmuje się promocją miasta oraz sprawami turystyki. Od teraz będzie się dodatkowo zajmować sprawami społecznymi, oświatą. Podsumowując, myślę, że jedną osobę o niełatwym charakterze zastępujemy drugą, o charakterze równie trudnym. Prywatnie, Magdalena Czarzyńska-Jachim jest matką dwóch synów, a jej ojciec dożył prawie 106 lat.

Głos w czasie sesji zabrała także przyszła nowa wiceprezydent miasta.

- Bardzo dziękuję panu prezydentowi za zaufanie. To dla mnie zaszczyt i wyzwanie, traktuję to również jako docenienie całego mojego zespołu i dlatego chciałabym im bardzo podziękować i obiecać, że łatwiej teraz wcale nie będzie. Promocja i turystyka to działy, którymi zajmowałam się do tej pory. Wielokrotnie miałam okazję współpracować ze wszystkimi działami Urzędu Miasta, ale także ze wszystkimi radnymi. Moja praca to także rozmowy, dyskusje i projekty, realizowane z mieszkańcami Sopotu. Nie ukrywam, że na tę dalszą współpracę bardzo liczę. Przed nami wiele wyzwań – mówiła w czasie sesji Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Do obszaru, którym do tej pory zajmowała się dotychczasowa rzecznik magistratu, po objęciu stanowiska wiceprezydenta dojdą jej jeszcze sprawy społeczne, oświata i ochrona zdrowia.

- Jeden z moich synów jest w pierwszej klasie liceum, więc można powiedzieć, że problem podwójnego rocznika doświadczam na własnej skórze. Sopocką edukacją możemy się chwalić. Mamy bardzo dobre wyniki egzaminów zewnętrznych na wszystkich szczeblach, doskonałą infrastrukturę, dużo lekcji i zajęć dodatkowych, udało się zachować bardzo dobrą jakość i warunki edukacji w Sopocie pomimo wprowadzenia reformy i podwójnego rocznika, sopockie Centrum Kształcenia Ustawicznego służy merytorycznym wsparciem nauczycielom w Sopocie, a za chwilę także szeroko poza Sopotem. To efekt pracy pani wiceprezydent, wydziału pod wodzą naczelnika Piotra Płockiego oraz wszystkich sopockich nauczycieli. Na pewno będziemy chcieli ten wysoki poziom nauczania utrzymać. Nie będzie to jednak łatwe przy stale zmniejszających się dotacjach z rządu. Warto podkreślić, że ich poziom wystarcza na pokrycie zaledwie 60 proc. kosztów, jakie pochłania oświata. Przed nami zatem trudne wybory – mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Jeśli chodzi o sprawy społeczne, nowa wiceprezydent – co zaznaczyła w swoim wystąpieniu, chciałaby skupić się na budowaniu w Sopocie wspólnoty.

Sopot powinien być wspólnotą wszystkich i wszyscy powinni mieć w tej wspólnocie równe prawa. Mój tata przez całe życie był osobą niewidomą, stracił wzrok jeszcze przed moim urodzeniem. Nigdy nie myślałam jednak o nim jako o osobie z niepełnosprawnością. Bo to był po prostu mój tata. Chciałabym żebyśmy w ten sposób patrzyli na wszystkie osoby, które mają trudniej. Bardzo ważna jest według mnie także budowa ZOL-u, dla osób, które wymagają już całodobowej opieki.

Jeśli chodzi o turystykę, nowa wiceprezydent będzie chciała skupić się na czterech jej aspektach: kultura, uzdrowisko, biznes i rekreacja.

- Bardzo ważna jest regulacja najmu krótkoterminowego. Finalizujemy projekt zmian w ustawie, przygotowujemy się do certyfikowania kwater, musimy to zrobić wspólnie z mieszkańcami, bo chodzi o to, żeby wypracować taki model, który będzie korzystny dla wszystkich stron. Uważam też, że w mieście jest za mało atrakcji całorocznych dla dzieci, tego rzeczywiście brakuje i to będę się starała zmieniać. Jeszcze raz dziękuję za zaufanie, postaram się nie zawieść, zapraszam do współpracy, będzie mi bardzo miło z państwem pracować – podsumowała Magdalena Czarzyńska-Jachim.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie