Rząd zapowiada szczepienia w miejscach pracy. Szczepienia będą mogły organizować firmy i uczelnie. Jakie jest zainteresowanie tym programem?

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Karolina Misztal
Udostępnij:
4 maja 2021 ruszą zgłoszenia na szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy – poinformował polski rząd. Zgłosić mogą się pojedynczy pracodawcy, a także grupa pracodawców np. z jednego budynku. Do tego udział w programie mogą wziąć udział także uczelnie wyższe – zgłaszając do szczepień wykładowców i studentów. Czy program będzie cieszyć się zainteresowaniem? Sprawdziliśmy, czy udział w nim rozważają pomorskie firmy i uczelnie.

4 maja 2021 ruszą zgłoszenia na szczepienia w zakładach pracy – deklaruje polski rząd. Kancelaria premiera podkreśla, że będzie to ważny kanał szczepień. Szczepienia w zakładach pracy będą możliwe tylko w tych miejscach, gdzie pracodawcy uda się zebrać minimum 300 chętnych do przyjęcia preparatu.

Kto może uczestniczyć w programie?

  • pojedynczy pracodawca,
  • grupa pracodawców (np. z jednego budynku lub strefy przemysłowej, grupa kapitałowa, podwykonawcy głównego zgłaszającego podmiotu itp.),
  • samorząd zawodowy lub stowarzyszenia branżowe,
  • szkoły wyższe: pracownicy i studenci (którzy ukończyli 18. rok życia).

Pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie odpowiadał także za nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników. Sam system zgłoszeń będzie prosty i szybki. Wystarczy wypełnienie formularza, który od 4 maja będzie dostępny na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy ma zależeć od dostępności szczepionek.

Szczepienia w zakładach

Czy pomorskie firmy są zainteresowane takim rozwiązaniem? Zapytaliśmy m.in. Olivia Business Centre.

- Rzeczywiście, wspieramy naszych Rezydentów Olivia Business Centre w koordynacji szczepień i śledzimy bieżące wytyczne rządu, żeby ułatwić możliwość zaszczepienia wszystkim zainteresowanym - potwierdza Krzysztof Król, manager komunikacji Olivii, największego centrum biznesowego północnej Polski, kilka dni temu wyróżnionego maksymalną liczbą 25 na 25 możliwych do zdobycia punktów w dziedzinie bezpieczeństwa, również w kontekście trwającej pandemii, po analizie prowadzonej przez ekspertów z International Well Building Institute (IWBI) z Nowego Yorku.

Co ciekawe, jeszcze przed ogłoszeniem tego programu miasto Sopot wyszło z propozycją szczepień dla branży turystycznej.

- Mając na uwadze ogromne znaczenie branży turystycznej dla miasta, chciałabym zaproponować Państwu możliwość szczepień pracowników. Koordynatorem tego przedsięwzięcia będzie Sopocka Organizacja Turystyczna – zapewniała już 22 kwietnia wiceprezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim.

„Studenci byliby zainteresowani programem”

O komentarz w temacie szczepień społeczności akademickiej, w tym samych studentów, poprosiliśmy prof. Krzysztofa Diksa, szefa Polskiej Komisji Akredytacyjnej, czuwającej nad jakością kształcenia wyższego w naszym kraju. Przypomina, że nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące zajęcia mogły przystąpić do szczepień już wcześniej – z nauczycielami. Ale akcja – jego zdaniem – może cieszyć się dużą popularnością wśród samych studentów, a także pracowników obsługi.

- Takie szczepienia można by zorganizować np. na kampusach. Byłbym za tym, żeby uczelnie w to wchodziły, a przynajmniej udostępniały swoje lokale do przeprowadzania szczepień. Mają do dyspozycji chociażby sale gimnastyczne, które aktualnie są puste. Poza tym do studentów łatwo dotrzeć i poinformować ich o akcji, chociażby poprzez pocztę elektroniczną – mówi profesor.

A jak wygląda sprawa na naszych uczelniach? Politechnika Gdańska wprost odpowiedziała, że ze względu na bliskość punktów szczepień o dużej przepustowości nie będzie organizowała własnego punktu szczepień.
- Nauczyciele akademiccy mogli zadeklarować chęć zaszczepienia się, a następnie zarejestrować się na szczepienie zgodnie z harmonogramem szczepień Ministerstwa Zdrowia. Uczelnia nie dysponuje informacjami o liczbie zaszczepionych pracowników – informuje uczelnia.
Z kolei Uniwersytet Gdański jest przygotowany, aby wziąć udział w programie szczepień realizowanych przez zakłady pracy.
- W Uniwersytecie Gdańskim, zgodnie z organizacją szczepień wg wytycznych rządowych zaszczepieni zostali nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące zajęcia ze studentami. Do tej pory zaszczepionych zostało ok. 2200 osób – podaje Magdalena Nieczuja – Goniszewska z Centrum Komunikacji i Promocji UG. I dodaje: - Uczelnia, za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej prowadzi nabór pozostałych pracowników oraz studentów, którzy chcą się zaszczepić.

Współpraca: Jacek Wierciński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie