Spis treści
Ryzyko zawału serca wzrasta zimą. Dlaczego tak się dzieje?
Choroby serca takie jak niewydolność serca, arytmia czy zawał obecnie są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Zawał serca występuje wtedy, gdy w tętnicy doprowadzającej krew do tego tego organu powstaje zator. Jest on najczęściej spowodowany przez zakrzep krwi, który powoduje zwężenie światła naczynia lub jego całkowite zatkanie. Taka sytuacja sprawia, że krew nie dociera do narządów, zatrzymuje się krążenie i powstaje niedotlenienie całego organizmu. Jeśli krążenie nie zostanie natychmiast przywrócone, następuje uszkodzenie, potem obumieranie narządów, a w konsekwencji może dojść do szybkiej i nagłej śmierci.
Zimno dodatkowo obciąża serce, które musi pracować ciężej, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Szwedzkie badanie przeprowadzone na dużej grupie osób wykazało, że występowanie zawałów serca związane było z temperaturą na zewnątrz i było częstsze, gdy była ona niska. Zimą zawałów serca było o 31 proc. więcej niż latem. Chłodne powietrze zwęża bowiem naczynia krwionośne, co wymaga mocniejszego pompowania krwi przez serce. Wzrasta wtedy ciśnienie krwi i podwyższa się tętno. Pod wpływem zimna zwiększa się również gęstość krwi, co może prowadzić do powstawania zakrzepów, a w konsekwencji zawału.
Najbardziej narażone na choroby serca oraz zawał są osoby starsze, a także palące lub pijące oraz prowadzące mało aktywny tryb życia. Jednak nie tylko one powinny szczególnie zimą dbać o zdrowie swojego serca.
Te czynniki mogą podwyższać ryzyko wystąpienia zawału serca zimą.
Jakie są objawy zawału serca? Rozpoznaj je, zanim będzie za późno
Jeśli zauważysz u siebie lub kogoś poniższe objawy natychmiast zadzwoń po pogotowie. Tylko szybka reakcja i udzielenie odpowiedniej pomocy może uratować życie. Pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ostry, piekący lub gniotący ból w klatce piersiowej, jednak nie u każdego występuje.
Inne objawy zawału serca to:
- zawroty głowy,
- duszność,
- suchy, duszący kaszel,
- nudności lub wymioty,
- ból, drętwienie lub mrowienie w szczęce, plecach, szyi lub ramionach,
- zimne poty,
- uczucie zgagi, palenia w przełyku i okolicy serca,
- nagłe zmęczenie.
Źródło:
Air temperature as an external trigger of ST-segment elevation myocardial infarction - a SWEDEHEART nationwide observational study European Heart Journal
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

WMF Kitchenminis 4211129128131
Założona w 1853r i znana ze stylowego wzornictwa ł…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026ECA Czerwony Karmelek
Blender KitchenAid Artisan K400 CA 5KSB4026ECA kar…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz