Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają targi kolejowe TRAKO. Pierwszy polski elektrowóz na 200 km/godz. i wodorowa lokomotywa dla Orlenu. W piątek dzień otwarty

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Targi kolejowe TRAKO w Gdańsku
Targi kolejowe TRAKO w Gdańsku Karolina Misztal
Jubileuszowa, 15. edycja targów TRAKO rozpoczyna się 19 września w obiektach Amberexpo Międzynarodowych Targów Gdańskich. Ekspozycji blisko 600 wystawców towarzyszą konferencje, seminaria i debaty a nawet… pokaz mody. W dniu otwartym polscy przewoźnicy zaprezentują umundurowanie kolejarskie.

Po raz 15. w Gdańsku ruszają 19 września Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO. Pierwsze konferencje i seminaria towarzyszące targom w Amberexpo odbyły się jeszcze w przeddzień, jednak oficjalne otwarcie we wtorek o 11:00. Towarzyszyć mu będzie debata inspirowana rosyjską agresją na Ukrainę: „Strategiczna rola kolei w budowie odporności Europy”. TRAKO to jedno z 2 najważniejszych handlowych wydarzeń branży kolejowej w Europie. Są organizowane w latach nieparzystych, na przemian z drugim, berlińskim Innotransem. Polska jest drugim co do wielkości po Niemczech rynkiem branży kolejowej w Europie. Gdańskiej ekspozycji rynkowych nowości blisko 600 wystawców towarzyszą liczne seminaria, konferencje i debaty. Bardzo ciekawie zapowiada się ekspozycja zewnętrzna, która obejmie aż 51 wystawców.

Griffin na 200 km/godz. i różne europejskie napięcia dla PKP Intercity

Newag i PKP Intercity pokażą pierwszy polski elektrowóz wielosystemowy o prędkości maksymalnej 200 km/godz. z rodziny pojazdów Griffin, których 15 zamówił przewoźnik (uzupełniając początkowe 10 – o opcję kontraktową). Możliwość zasilania prądem o różnych napięciach występujących w krajach Europy umożliwia przejazd np. do Berlina, Paryża, czy Budapesztu bez zmiany lokomotywy na granicy. Intercity ma już 30 Griffinów, jednak dostosowanych tylko do krajowego napięcia 3 tys. V i o prędkości 160 km/godz. W czerwcu Newag otrzymał od przewoźnika zamówienie na potrzeby krajowe dalszych 20 takich elektrowozów.

Wodorowa lokomotywa Orlenu z Pesy

Lokomotywa wodorowa 6Dn z bydgoskiej Pesy to zmodyfikowana wersja pierwszego pojazdu, który prezentowano na poprzedniej edycji targów. Po niedzielnym przejeździe dla mediów na Hel, gdy ciągnęła pociąg pasażerski, zostanie wystawiona na ekspozycji plenerowej.

W czwartek una się po raz drugi na półwysep z gośćmi branżowymi targów. Lokomotywa ma już dopuszczenie do ruchu, jako pierwszy pojazd tego typu na świecie. Do Orlenu trafi do pierwszej eksploatacji nadzorowanej, będzie lokomotywą manewrową w Płockiej rafinerii. Pesa już wcześniej zapowiadała wykorzystanie rozwiązań wodorowych w pasażerskich zespołach trakcyjnych w ciągu 3-4 lat.

Mireo i inne nowinki od Siemensa

Niemiecki producent m.in. pojazdów kolejowych napędzanych elektrycznością pokaże po raz pierwszy w Polsce trzyczłonowy pasażerski zespół trakcyjny Mireo, w którym zastosowano wiele rozwiązań oszczędzających zużycie prądu. Firma zaprezentuje też elektrowóz Verctron MS, który wejdzie w skład taboru polskiej firmy Cargounit dzierżawiącej lokomotywy mniejszym przewoźnikom. Cargounit w 2020 roku został wykupiony przez fundusz inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza – Three Seas Investment Initiative Fund.

Budimex zbroi się na wielki łotewski kontrakt

Budimex zaprezentuje na torach ekspozycyjnych szereg maszyn roboczych służących do budowy i remontów torowisk, m. in. podbijarkę i maszynę do profilowania nasypów. Firma po raz pierwszy będzie obecna w takim zakresie na targach. Na przełomie sierpnia i września, jako 30-proc. uczestnik francusko-włosko-polskiego konsorcjum Budimex wygrał przetarg na budowę 230-km szlaku kolei dużych prędkości Rail Baltica na terenie Łotwy.

Grupa PKP – współgospodarz targów, CPK – nowy gracz na rynku

Nie sposób wymienić wszystkich aktywności grupy PKP podczas 15. TRAKO. Być może najważniejszym podsumowaniem tego, co działo się w ostatnich latach na polskiej kolei będzie środowa debata infrastrukturalna „Programy inwestycyjne na polskiej sieci kolejowej jako element polityki transportowej – co osiągnęliśmy? Co przed nami?” z udziałem Ministerstwa Infrastruktury, przedstawiciela PKP S.A. oraz organizacji branżowych. Panel organizuje PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jeszcze we wtorek, pierwszego dnia targów odbędzie się dyskusja „KDP w Europie Środkowo-Wschodniej - jeden funkcjonalnie zintegrowany system”. Zaprezentowana będzie skala planowanych inwestycji kolejowych w Europie Środkowo-Wschodniej, które za sprawą Kolei Dużych Prędkości (KDP) zrewolucjonizują ofertę dla pasażerów. Jak wynika z harmonogramów, realizowany w Polsce przez Centralny Port Komunikacyjny pierwszy odcinek, czyli Warszawa-Łódź, powinien zostać uruchomiony jednocześnie z pierwszym etapem lotniska CPK. Łączna długość przygotowywanych linii KDP w regionie Trójmorza to ok. 4,5 tys. km, z czego CPK – ok. 2 tys. km.

Kolej przyszłości – technologie i trendy

TRAKO to okazja do pozyskania informacji o kierunkach rozwoju i najnowszych trendach w branży. Targi umożliwiają m. in. zapoznanie się z najnowocześniejszymi projektami badawczymi i technologiami przyszłości. Swój dorobek naukowy przedstawią podczas wydarzenia uczelnie i instytuty badawcze. W salonie Startup zaprezentowany zostanie japoński model wdrożeń w transporcie szynowym, GymWay, czyli koncepcja nowoczesnego wagonu sportowego stworzonego przez zespół badawczy z Politechniki Krakowskiej, KOKO-Project – zdalny alarm bagażowy zaprojektowany przez zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej i Akademii Sztuki w Szczecinie, PUTcab I – symulator kolejowy przygotowany przez zespół badawczy z Politechniki Poznańskiej, PUTRAIN – lokomotywa autorstwa zespołu badawczego z Politechniki Poznańskiej i wiele innych nowatorskich rozwiązań.

Dzień otwarty i wiele atrakcji

Nie zabraknie wydarzeń specjalnych, organizatorzy zadbali również o atrakcje ostatniego dnia targów, który będzie dniem otwartym dla publiczności. To przede wszystkim „Dzień edukacji i kariery” dla uczniów, z konkursami i skupieniem się na ofercie dla absolwentów. Będzie też atrakcja wynikająca z oryginalnego spojrzenia na tematykę imprezy. Po raz pierwszy na targach 22 września o godz. 12:30 w foyer centrum konferencyjnego Amberexpo na 1. piętrze odbędzie się... pokaz mody mundurowej. Umundurowanie zaprezentują PKP SA, PKP Intercity, Polregio, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie, SKM Warszawa oraz SKM Trójmiasto. W modelki i modeli wcielą się pracownicy tych spółek.

Targom towarzyszy wystawa i konkurs „Świat małej kolei” prezentująca dokonania modelarzy. W tym roku tematyka to dworce kolejowe przedstawione w postaci dioram. Nie zabraknie jednak makiet i taboru odtworzonego w modelarskich skalach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki