Ruszają przetargi na modernizację budynku dawnego Ratusza na gdańskiej Oruni oraz tego przy ul. Królikarnia 13

opr. MP
DRMG
Zabytkowy gmach na Oruni po modernizacji będzie siedzibą Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej i Rady Dzielnicy. Działać tam będzie także mediateka. W wyremontowanym budynku przy ul. Królikarnia będzie z kolei mieścić się Placówka Wsparcia Dziennego.

Dawny Oruński Ratusz został wybudowany w 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter – patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji. Od 2010 roku budynek stoi niezagospodarowany. Najnowszą metamorfozę ma przejść do września 2021 roku.

- W ramach planowanej inwestycji wnętrze gmachu zostanie przebudowane tak, by został on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku zostanie zainstalowana winda, która ułatwi poruszanie po obiekcie. W ramach niniejszego zadania inwestycyjnego przewiduje się zmianę sposobu użytkowania budynku wraz z przebudową wewnętrznego układu pomieszczeń, wymianę dachu, przebudowę schodów i istniejących pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Zakres zadania przewiduje wykonanie nowych instalacji wewnętrznych: elektrycznej, oświetlenia ogólnego, telekomunikacyjnej, wodociągowo – kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z instalacją gazową oraz wentylacją mechaniczną. W budynku zostaną wymienione okna, drzwi i posadzki. Obiekt będzie również monitorowany. Teren wokół gmachu zostanie zagospodarowany. Pojawią się nowe ławki i stojaki na rowery - opisuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Dla mieszkańców największą atrakcją nowej odsłony Ratusza będzie mediateka, w której oprócz książek będzie można wypożyczyć także m.in. filmy i płyty.

Przebudowa budynku przy ul. Królikarnia 13

Drugi przetarg, który w najbliższym czasie zostanie ogłoszony dotyczy przebudowy budynku przy ul. Królikarnia 13. Po zakończeniu prac w obiekcie funkcjonować będzie Placówka Wsparcia Dziennego. Obecnie w budynku znajdują się biura. Gmach składa się z trzech części. W pierwszej z nich znajdują się dwie kondygnacje, w drugiej i trzeciej jest tylko jedna kondygnacja.

- Dzięki adaptacji budynku, będzie można w nim prowadzić zajęcia edukacyjne czy porady psychologiczno - pedagogiczne dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów. Zadanie uwzględniać będzie m.in. osuszenie fundamentów i ścian zewnętrznych budynku, podłączenie budynku do sieci CO, wyposażenie budynku w windę i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto budynek zostanie docieplony. Wymieniony zostanie dach obiektu. Wewnątrz obiektu położone zostaną nowe posadzki. W zakresie inwestycji jest także montaż nowych okien i drzwi. Podobnie jak w przypadku budynku dawnego Ratusza, wymienione zostaną także instalacje wewnętrzne, m.in. : elektryczna, wodociągowo-kanalizacyjna i teletechniczna - dodaje A. Niezgoda

Czytaj także

W ramach inwestycji zostanie wykonana altana sceniczna i rekreacyjna. Wokół budynku zostaną ustawione ławki i stojaki na rowery. Tereny zielone wokół budynku zostaną zagospodarowane, by służyć rekreacji. Wokół budynku pojawi się także oświetlenie i monitoring. Prace mają potrwać 10 miesięcy od daty podpisania umowy.

Oba zadania są elementami programu rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020.

Zrewitalizowane zostaną cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Koordynatorem rewitalizacji czterech dzielnic Gdańska jest Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizować będą także Gdańskie Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie