Ponad 800 tys. zł za projekty węzłów integracyjnych w Gdańsku Głównym i we Wrzeszczu. Dokumentacje mają być gotowe latem

Maciej Pietrzak
Maciej Pietrzak
Głównym elementem inwestycji w centrum będzie utworzenie naziemnego przejścia dla pieszych przez u. Podwale Grodzkie. We Wrzeszczu z kolei powstaną parkingi dla rowerów.

Umowę z wykonawcą węzła w centrum - Biurem Projektów Budownictwa Komunalnego S.A. - Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała w ostatnich dniach, z wykonawcą tego we Wrzeszczu - firmą Highway Sp.z.o.o., stanie się to w nadchodzącym tygodniu.

- Obie pracownie na przygotowanie dokumentacji będą miały 7 miesięcy od momentu podpisania umowy - informuje Aneta Niezgoda z DRMG.

Węzeł przy Dworcu Głównym

Głównym elementem tego projektu będzie naziemne przejście dla pieszych przez ul. Podwale Grodzkie w osi ul. Elżbietańskiej i hotelu Central. Będzie ono szerokie na 8 metrów z dwumetrowym przejazdem rowerowym. Dla tej "zebry" powstanie też oczywiście nowa sygnalizacja świetlna zintegrowana z ul. Nowe Podwale Grodzkie (przebiegającą częściowo w tunelu pod Forum Gdańsk). W ramach inwestycji o 25 m. wydłużone zostaną perony tramwajowe, które zyskają też nowe wiaty i tablice informacji pasażerskiej, podobnie jak zlokalizowane przy dworcu przystanki autobusowe.

Czytaj także

Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, to w ramach węzła przy Dworcu Głównym powstanie 5 miejsc postojowych w systemie Kiss&Ride, miejsca dla taksówek oraz dla osób niepełnosprawnych. Istniejąca przy dworcu ścieżka rowerowa zostanie wyprostowana przez likwidację istniejącej szykany i wytyczenie przejazdy przez jezdnię dojazdową. Ważną zmianą względem koncepcji tego węzła jest rezygnacja z planowanego pierwotnie parkingu rowerowego, bo jak wynikło z rozmów z kolejarzami nie ma na niego miejsca. Parking powstanie prawdopodobnie w ramach innego projektu w innym punkcie niedaleko dworca.

Węzeł przy dworcu PKP we Wrzeszczu

Głównie "rowerowy" będzie za to węzeł przy wrzeszczańskim dworcu. To tu wszak, nie do Gdańska Głównego, dojeżdżają szynobusy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, których spora część pasażerów przewozi właśnie rowery, podobnie jak w niebiesko-żółtych składach SKM. Dwa parkingi dla w sumie kilkuset jednośladów zbudowane zostać mają po obu stronach ul. Dmowskiego. Dojazd do nich zapewnią nowe odcinki dróg rowerowych m.in. na ul. Jaśkowa Dolina. W ramach tego węzła powstaną też trzy miejsca postojowe w systemie Kiss&Ride oraz dwa dla taksówek.

Szacowany koszt utworzenia tych dwóch gdańskich węzłów to ok. 100 milionów złotych. Inwestycje mają już zapewnione unijne dofinansowanie w wysokości ponad 40 mln.

Przypominamy też, że w czwartek, 9 stycznia, oddany został do użytku węzeł integracyjny przy dworcu PKP w Redzie. Składa się na niego m.in parking dla ponad 200 aut i 130 rowerów.

Więcej na ten temat: Węzeł przesiadkowy przy dworcu PKP w Redzie gotowy. Znajdują się tu m.in. parkingi dla ponad 200 aut i 130 rowerów

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie