Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rumia największym miastem w powiecie wejherowskim. Czy powiat powinien zmienić nazwę na "rumski"?

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Ponad 220 tys. mieszkańców liczy już powiat wejherowski. Największym miastem na ziemi wejherowskiej jest Rumia. A najmniej zamieszkuje tereny gminy Choczewo. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2021 roku.

Czy powiat powinien zmienić nazwę na "rumski"?

Powiat wejherowski powierzchniowo zajmuje 1285,25 km kw. i pod względem zaludnienia jest największym powiatem znajdującym się na terenie województwa pomorskiego. W jego skład wchodzi aż siedem gmin wiejskich: Choczewo, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud i Wejherowo oraz trzy gminy miejskie: Wejherowo, Reda i Rumia, które razem tworzą Małe Trójmiasto Kaszubskie.

Najmniej mieszkańców liczy gmina wiejska Choczewo. Na dzień 31 grudnia 2021 roku statystyki GUS podają 5392 osób. Kilka tysięcy mieszkańców liczyły też gmina Linia (6496) oraz Gniewino (7439). Więcej, bo kilkanaście tysięcy osób, GUS odnotował w pozostałych gminach: Łęczyce (12 065), Luzino (17 123), Szemud (19 053) oraz Wejherowo (27 900).

Powiat wejherowski, czy rumski?

Z kolei najludniejszą miejscowością na ziemi wejherowskiej jest Rumia, w której z roku na rok przybywa mieszkańców. Z 49 536 osób na koniec 2020 roku, do 49 672 na koniec 2021 roku. Podobnie jest w Redzie. Tutaj przybyło 131 mieszkańców. Obecnie Reda liczy 26 838.

Natomiast inaczej sytuacja wygląda w Wejherowie. W stolicy powiatu ubyło mieszkańców. Jeszcze w 2020 roku gród Wejhera miał 49 099. A według najnowszych statystyk miasto liczy 48 735 osób. To o 364 mieszkańców mniej.

Pół żartem, pół serio można by postawić pytanie, czy ze względu na liczbę mieszkańców powiat wejherowski nie nazwać powiatem rumskim? Jak wyjaśniają samorządowcy za aktualną nazwą przemawiają inne czynniki niż demografia.

- Stolicą powiatu wejherowskiego jest Miasto Wejherowo, które jest bardzo dobrze skomunikowane ze wszystkim gminami powiatu. Siedzibą Starostwa Powiatowego w Wejherowie jest historyczny budynek przy ul. 3 Maja, który został ostatnio rozbudowany i wyremontowany. Zdecydowana większość placówek powiatowych ma siedzibę również w Wejherowie - odpowiada na nasze pytanie Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski.

Ponadto zmianę nazwę powiatu regulują też przepisy. Rady Ministrów ustala i zmienia nazwy powiatów oraz siedziby ich władz na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym.

Z ciekawostek dodajmy, że w Polsce dochodziło już do zmian nazwy powiatu. Jeden z najświeższych przykładów miał miejsce na początku 2021 roku.

Od 1 stycznia 2021 roku powiat jeleniogórski zmienił nazwę na karkonoski. Rada Powiatu Jeleniogórskiego we wniosku podnosiła, iż działania zmierzające do zmiany nazwy powiatu podejmowane są ze względów identyfikacyjnych i promocyjnych, ich celem jest jednoznaczne utożsamienie objętego granicami powiatu regionu z pasmem Karkonoszy, stanowiącymi jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, a nie wyłącznie z miastem Jelenia Góra, które nie wchodzi w skład powiatu, a jest jedynie siedzibą władz powiatu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Ogólnopolski Hubertus 2022 w Malborku. Myśliwi i leśnicy z całej Polski spotkali się na terenach zamku

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki