Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozstrzygnięcie konkursu „Zagrożenia wypadkowe w indywidualnych gospodarstwach rolnych”

Redakcja
Rozstrzygnięcie konkursu „Zagrożenia wypadkowe w indywidualnych gospodarstwach rolnych”
Rozstrzygnięcie konkursu „Zagrożenia wypadkowe w indywidualnych gospodarstwach rolnych” Kazimierz Netka
Kilka instytucji w Pomorskiem połączyło swe siły, by chronić dzieci oraz dorosłych przed wypadkami w gospodarstwach rolnych. Poprzez nagradzanie za artystyczne przedstawianie zagrożeń dostrzeganych przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, instytucje te uświadamiają najmłodsze pokolenie, a także dorosłych.

Tym sposobem zwracania uwagi właścicieli gospodarstw oraz członków ich rodzin na niebezpieczeństwa np. podczas żniw, które zaczną się za około dwa miesiące, jest konkurs pt. „Zagrożenia wypadkowe w indywidualnych gospodarstwach rolnych”. Głównym organizatorem jest Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku, wspólnie z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Oddziałem Regionalnym KRUS w Gdańsku, Pomorskim Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Miejskim Ogrodem Zoologicznym Wybrzeża w Gdańsku.

To właśnie w gdańskim zoo uroczyście podsumowano tegoroczną edycję tego współzawodnictwa młodych artystów.

- Celem konkursu jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży profilaktyki związanej z zagrożeniami wypadkowymi i zdrowotnymi występującymi w gospodarstwach rolnych, a także zapoznanie z podstawowymi zasadami i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy – wyjaśniał uczestnikom finałowej uroczystości prowadzący spotkanie, starszy inspektor Aleksander Zając, koordynator Sekcji Prewencji i Promocji Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. - Konkurs ma także na celu zwrócenie szczególnej uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, pomagającym podczas żniw w pracach w polu i obejściu. Ma też sprawić, by w gospodarstwach rolnych nie lekceważono zagrożeń, które mogą stać się przyczyną tragedii.

Konkurs przeprowadzono z podziałem uczestników na trzy grupy wiekowe: I kategoria – dzieci z klas I - III szkół podstawowych; II kategoria – z klas IV - VI szkół podstawowych; III kategoria – młodzież z klas I – III gimnazjów. Rywalizacja stała się bardzo popularna wśród mieszkańców wsi. W konkursie na szczeblu gmin powstało ponad 1770 prac plastycznych. Z nich wyłoniono najlepsze i je przekazano, z 54 gmin wiejskich, do oceny na szczeblu wojewódzkim. W każdej kategorii komisje gminne wytypowały po 3 prace i przesyłały je do wojewódzkiej komisji konkursowej działającej przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku.

Dokonania finalistów zadziwiały dorosłych, oglądających nagrodzone prace – na wystawie w „Góralce” na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku Oliwie, 25 maja 2016 roku. Okazuje się, że dzieci i młodzież nie tylko dostrzegają zagrożenia, jakich nie zauważają dorośli. Mają też dużą wiedzę na temat malarstwa. Niektórzy finaliści, tworząc swe prace konkursowe, czerpali natchnienie z dzieł znanych, wielkich artystów o sławie światowej, na przykład z obrazów Vincenta van Gogha, Edvarda Muncha - na co zwracali uwagę wręczający nagrody (np. telewizory, tablety, wieże) zwycięzcom .

- Bardzo się cieszę, że przyjechałem na wasz konkurs – powiedział Zbigniew Kowalczyk – dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie. - Jestem tu drugi raz. Drogie dzieci, droga młodzieży, obejrzałem wasze prace i doszedłem do wniosku, że zrozumieliście czym jest bezpieczeństwo. Rysujecie to, co jest zagrożeniem, a co nie. Rozumiecie, że bezpieczeństwo to wesołość, spokojne bawienie się, że nie można przebywać blisko zwierząt, maszyn. A to, co niebezpieczne kojarzy się wam z bólem, ze stratami. To niezwykle cenne doświadczenie. Niedługo zobaczycie, jak ten czas szybko leci, gdy pójdziecie do swej pracy. Teraz zrozumieliście, dowiedzieliście się, jak bezpiecznie trzeba pracować, żyć, jeździć. Będziecie się bezpiecznie zachowywać w zakładach pracy, czyli tym, czym my się zajmujemy. Myślę, że niedługo będziemy mieli w was sojuszników w tej naszej, wcale niełatwej pracy promowania przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny. Starzy Polacy mawiają: Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość pachnie. Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Proszę was, byście wiedzę, którą zdobyliście, czego nauczyciele was w szkołach nauczyli – wykorzystywali w w codziennym życiu, w zabawie, nauce, w pracy.

- Państwowa Inspekcja Pracy oprócz działań kontrolnych podejmuje też przedsięwzięcia informacyjne, prewencyjne – mówił Krzysztof Lisowski – zastępca pomorskiego okręgowego inspektora pracy w Gdańsku. - Te działania prewencyjne realizowane na wsi zmierzają między innymi do tego, by w zagrodzie, w gospodarstwie rolnym nieszczęśliwych zdarzeń było jak najmniej. Państwowa Inspekcja Pracy pomaga też nauczycielom w przygotowaniu informacji o zagrożeniach w gospodarstwach rolnych. Nauczyciele zaś przekazują tę wiedzę najmłodszym, czyli dzieciom i młodzieży w szkołach podstawowych i gimnazjach.

- Patrząc na wasze wspaniałe dzieła, zauważyłem, że zwróciliście uwagę na te same problemy, które występują u nas, w naszym ogrodzie – powiedział do laureatów konkursu Michał Targowski – dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku. - Na jednym z obrazów widzę dwoje młodych ludzi stojących na małej lawetce przy traktorze. Tak nie powinno się jeździć, bo ci co stoją na ciągniku, mogą wpaść pod koła. U nas zakazujemy tego, nie pozwalamy na to nawet dorosłym. Nie wszyscy dorośli mają taką wiedzę jak wy, tak wielką wyobraźnię, którą uzyskaliście, uczestnicząc w tym konkursie. Na innym rysunku widzę że pokazaliście człowieka siedzącego na dyszlu między ciągnikiem a przyczepą. Pokazujecie, że tak nie wolno. Gratuluję wam waszej wyobraźni. Wiecie już, ze przepisy nie są po to, by utrudniać nam życie, ale po to by chronić życie wasze i waszych rodziców. Życzę miłego pobytu na terenie zoo.

- My doskonalimy waszych rodziców, podpowiadamy im, jak bezpiecznie prowadzić gospodarstwo rolne – mówił Krzysztof Pałkowski – zastępca dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. - Gdy mama lub tata pogrozi wam palcem, to dlatego, byście bezpiecznie się bawili, bezpiecznie pomagali, by do nieszczęścia nie doszło. Patrząc na wasze prace, muszę powiedzieć, że zazdroszczę wam talentu. Jest to dowodem, że już macie dużą świadomość tego, czym jest bezpieczeństwo przy pracach polowych. To pozwoli wam nie tylko bezpiecznie spędzać dzieciństwo na wsi, ale i innym będziecie mówić, czego nie wolno w gospodarstwach robić, a że rok szkolny dobiega końca, życzę wam wspaniałych, zdrowych, spokojnych wakacji, byście spędzili je bezpiecznie i zdrowi, cali wrócili do szkoły.

- Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w podsumowaniu tego konkursu – powiedział Jarosław Pergoł – dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Gdańsku. Jednym z naszych zadań jest właśnie prewencja, czyli przekazywanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. W tych pięknych obrazach widzę jak wielką mają dzieci świadomość konieczności zachowania odpowiednich zasad podczas pracy. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratuluję.

- Zauważamy wyraźne oddziaływanie tego konkursu na zmniejszenie liczby wypadków pracy – dodał dyrektor Jarosław Pergoł. - Choćby po tej świadomości pokazanej na obrazach przez dzieci, widać ten pozytywny wpływ i wydźwięk. Dzięki temu zagrożenie dzieci wypadkami w gospodarstwach rolnych nie zwiększa się. Wzrasta świadomość, że dostęp osób niepowołanych do maszyn może skończyć się wypadkiem. Rysując, malując obrazy, uświadamiają dzieci nie tylko siebie, ale również rodziców, podchodząc do ojca czy matki mówiąc, ze tak się robić nie powinno. Takie konkursy zawsze cieszą się szerokim zainteresowaniem. KRUS chętnie organizuje tego rodzaju rywalizacje. Teraz trwa konkurs pt. Bezpieczne Gospodarstwo rolne”, podczas którego badamy przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Niebawem odbędą się finały regionalne, w przyszłym miesiącu; w Lubaniu i w Starym Polu. Te prace plastyczne dzisiaj pokazane, dowodzą, że dzieci poprawnie rozpoznają zagrożenia. Dorośli też, ale niejednokrotnie rutyna powoduje zgubne skutki...

- Dla mnie wszyscy uczestnicy konkursu są zwycięzcami – mówił Marek Nowicki – starszy wizytator pomorskiego Kuratorium Oświaty. - Te problemy, które pokazaliście w waszych obrazach, są ważnym elementem procesu edukacyjnego, jakim jest wychowanie do bezpieczeństwa. Potwierdzeniem tego była konferencja 9 maja, na temat bezpieczeństwa w województwie pomorskim, pt. „Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo w szkole?” zorganizowana przy aktywnym udziale Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. Problematyka ta była poruszana w odniesieniu do nauczycieli i rodziców. Chcę pogratulować wysiłku, jaki włożyliście w stworzenie tych prac na konkurs. Gratuluję talentu plastycznego. Gratuluję też nauczycielom, którzy sprawili, że teraz wasza wyobraźnia jest szersza.

W tym roku wojewódzka komisja konkursowa pracowała w składzie: Piotr Prokopowicz – zastępca okręgowego inspektora pracy w Gdańsku – jako przewodniczący; Antoni Antonik – starszy inspektor w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku; Anna Witkowska-Niedźwiecka – główny specjalista ds. prewencji w Oddziale Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego KRUS w Gdańsku; Sylwia Ceglarska - główny specjalista ds. metodyki doradztwa, szkoleń i wydawnictw w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Gdańsku; Marek Nowicki – starszy wizytator w Pomorskim Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Po dokonaniu oceny nadesłanych komisja przyznała uczestnikom konkursu nagrody i wyróżnienia:

Kategoria: uczniowie klasy I - III szkoły podstawowej (wg kolejności, od pierwszego miejsca począwszy): Oliwia Wicka – Szkoła Podstawowa w Przodkowie; Marta Kloska - Szkoła Podstawowa w Ostaszewie; Julia Plichta - Szkoła Podstawowa w Goręczynie. Wyróżnienia: Katarzyna Bladowska - Szkoła Podstawowa w Węsiorach; Alicja Klusek - Szkoła Podstawowa w Świerznie,

Kategoria: uczniowie klasy IV - VI szkoły podstawowej: Oliwia Śmigiel - Szkoła Podstawowa w Nowym Stawie; Maja Mazur - Szkoła Podstawowa w Smołdzinie; Paulina Ratyńska - Szkoła Podstawowa w Starym Dzierzgoniu. Wyróżnienia: Jan Zardzewiały - Szkoła Podstawowa w Kwidzynie; Zosia Goyke - Szkoła Podstawowa w Wierzchucinie,

Kategoria: uczniowie klasy I - III gimnazjum: Aleksandra Brylowska - Gimnazjum w Somoninie; Jan Kiedrowicz - Gimnazjum w Liniewie; Julia Smuga - Gimnazjum w Zagórzycy. Wyróżnienia: Magda Drawska - Gimnazjum w Liniewie; Grzegorz Kajzer - Gimnazjum w Subkowach.

- To było z dnia na dzień malowane – mówiła po uroczystości Aleksandra Brylowska z II Klasy Gimnazjum w Somoninie. - Nie myślałam długo nad tym, co namalować. To była pierwsza wizja, jeden wieczór...

Aneta Rozwadowska, nauczycielka plastyki w Zespole Szkół w Somoninie, opiekunka artystyczna laureatki, potwierdza, że natchnienie autorka czerpała z dzieł Vincenta van Gogha

- Generalnie zawsze w swych pracach inspiruję się twórczością Van Gogha – dodała Aleksandra Brylowska. To była delikatna inspiracja...

Uczestnicy uroczystości zwiedzali gdańskie zoo już od wczesnego rana. Uroczystość podsumowania konkursu „Zagrożenia wypadkowe w indywidualnych gospodarstwach rolnych”, została przygotowana dzięki zaangażowaniu Grażyny Naczyk – kierownik Działu Dydaktycznego w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym Wybrzeża w Gdańsku. Gdańskie zoo ma duże zasługi w działalności edukacyjnej na rzecz dzieci. Za tydzień, w piątek 3 czerwca, wieczorem, odbędzie się gdańskim ogrodzie zoologicznym ogółnoświatowy „Dream Night” – Wieczór Marzeń - dla około 400 dzieci z hospicjów, którzy przybędą tu z opiekunami.

 

 

Tekst i zdjęcia: Kazimierz Netka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki