MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozprawa siedmiorga nastolatków w związku z pobiciami w Gdańsku

Szymon Zięba
W poniedziałek 5.06.2017 r. przed gdańskim sądem rodzinnym stanąć ma siódemka nastolatków, którzy są przesłuchiwani w związku z pobiciami, groźbami pobić, podżeganiem do pobicia czy - jak mówią przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości "zmuszaniem do określonego zachowania".

Aktualizacja, godz. 15.20

Zakończyło się przesłuchanie nastolatków. Jak dowiedzieliśmy się od sędziego Rafała Terleckiego, udało się wysłuchać wszystkie osoby. Rozprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami.

Wersje przedstawione przez nastolatków jednak nie zawsze się ze sobą pokrywały. Ich wypowiedzi oceni sąd.

Kolejny termin wyznaczono na 23 czerwca. Wówczas przed sądem mają pojawić się świadkowie. Ma zostać również przeprowadzony dowód z nagrań, które pojawiły się w internecie.

***
To pokłosie brutalnych wydarzeń, które na jaw wyszły po opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu, na którym widać, jak trzy nastolatki biją uczennicę nieopodal gimnazjum na gdańskim Chełmie. Niedługo po tym na światło dzienne wyszły kolejne filmy, na których widać przemoc. Służby namierzały następnych młodych ludzi, którzy mieli być zamieszani w proceder.

Czytaj więcej na ten temat: Pobicie gimnazjalistki w Gdańsku. Trójka kolejnych gimnazjalistów przed sądem za nagranie

Jeszcze w maju sąd zadecydował, że dwie najbardziej agresywne uczennice z Oruni tymczasowo umieszczone zostaną w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Wobec trzeciej zastosowano nadzór kuratora. Zachowanie całej trójki widać na pierwszym, budzącym oburzenie nagraniu.

**Czytaj więcej na ten temat:

Nastolatki brutalnie pobiły dziewczynę na Chełmie w Gdańsku. Sprawa w sądzie rodzinnym [DRASTYCZNE WIDEO]

**

W poniedziałek te trzy osoby przed sądem stawią się ponownie, ale zostaną przesłuchane na inną okoliczność. - W związku z pojawianiem się nowych nagrań, sąd ma zamiar przesłuchać w sumie siedem osób. Wszyscy są w wieku 13 i 14 lat - mówi sędzia Rafał Terlecki, rzeczniki ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Jak słyszymy od przedstawicieli sądu, pierwsze trzy, przesłuchane w maju, nastolatki nie zaprzeczyły swojemu udziałowi i przebiegowi zdarzeń.

Poniedziałkowa rozprawa na pewno jednak toczyć się będzie za zamkniętymi drzwiami. - Ustawa wprost mówi, ze postępowanie w sprawach nieletnich jest niejawne - mówi sędzia Rafał Terlecki.

Ustawa wprost mówi, ze postępowanie w sprawach nieletnich jest niejawne

Wiadomo, że wobec sześciorga osób, które w chwili wydarzeń skończyły 13 lat, sąd może zastosować środki wychowawcze i poprawcze. Wobec tej, która w tym czasie 13 lat nie skończyła – tylko środki wychowawcze.

- Środki wychowawcze to upomnienie, nadzór kuratora, zobowiązanie do określonego zachowania, np. naprawa szkody pokrzywdzonej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy. Środek poprawczy to zakład poprawczy - wymienia sędzia Terlecki.

Czytaj też: Pobicie gimnazjalistki przed szkołą w Gdańsku. Zwlekają z decyzją ws. dyrektora gimnazjum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki