Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozkopane, zbudowane, zasypane. Unijne pieniądze na obronę przed atakami Bałtyku i ochronę przyrody

Kazimierz Netka
We wtorek w Gdańsku zostały omówione najważniejsze inwestycje, których realizacja nierzadko wymagała najpierw rozkopania ziemi, potem zainstalowania w niej odpowiednich urządzeń, wzmocnień, a następnie - zasypania. Nie wszędzie widać to, czego dokonano, ale znaczenie zrealizowanych inwestycji jest bardzo duże, na przykład dla wygody naszego życia, dla naszego zdrowia, rozwoju, konkurencyjności regionu - ocenił Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, witając gości konferencji, zorganizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Ponad 160 milionów złotych zostanie przeznaczonych ma umocnienie brzegów morza w rejonie Łeby, Rowów i Ustki. Umowa, którą w tej sprawie podpisali we wtorek Danuta Grodzicka-Kozak, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (WFOŚiGW) w Gdańsku (instytucji wdrażającej Program Infrastruktura i Środowisko na Pomorzu dla projektów poniżej 25 mln euro) oraz Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, dotyczy wsparcia finansowego. Wyniesie ono 137 milionów złotych - wynika z informacji, które przekazała prezes Danuta Grodzicka-Kozak. W ramach tego zadania, realizowanego przez Urząd Morski w Słupsku, prace umacniające brzeg zostaną przeprowadzone na długości 4,3 km. Utrzymanie linii brzegowej w jej obecnym kształcie oraz zabezpieczenie brzegów przed erozją i zanikiem plaż jest jednym z podstawowych działań sprzyjających rozwojowi społeczno - gospodarczemu środkowego wybrzeża naszego Bałtyku. Zdaniem Tomasza Bobina, dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku, dla miejscowości, których mieszkańcy żyją z turystyki, bardzo ważne jest utrzymanie plaż. To się udało w Kołobrzegu, gdzie został zrealizowany podobny projekt - między 330,4 i 333,4 km naszego bałtyckiego wybrzeża.

Ochrona wybrzeża Bałtyku w Ustce, Rowach i Łebie, to kontynuacja działań w zakresie obrony polskiego lądu przed atakami Bałtyku. Wcześniej zaczęły się prace w kilku innych miejscach, a realizuje je Urząd Morski w Gdyni. Z informacji, które przekazał Roman Kołodziejski, główny inspektor ochrony wybrzeża w Urzędzie Morskim w Gdyni, działania te dotyczą fragmentów brzegu w Ostrowie, Rozewiu i na Westerplatte. Koszt realizacji projektu w szacowany jest na blisko 67 milionów złotych (unijna dotacja: prawie 58 mln zł). Działania mają na celu m.in. wzmocnienie zabezpieczenia przed powodzią ze strony morza (np. w Ostrowie), a także powstrzymanie erozji, dającej się we znaki we wszystkich tych miejscach i stwarzającej niebezpieczeństwo dla ludzi, środowiska i mogącej spowodować utratę przez Polskę terenów nadmorskich - cennych ze względów inwestycyjnych (np. cypel Półwyspu Helskiego), ale też historycznych (np. Westerplatte).

Podpisanie umowy dotyczącej umocnienia brzegu w Ustce, Rowach i Łebie, odbyło się podczas konferencji "Rozkopane, zbudowane, zasypane - priorytety środowiskowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w województwie pomorskim - wymiana doświadczeń". W latach 2009 - 2011 WFOŚiGW w Gdańsku podpisał 17 umów o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach POIiŚ. Koszt realizacji tych zamierzeń szacowany jest na blisko 625 milionów złotych, a unijna dotacja ma wynieść ponad 510 mln zł.

Oto wykaz tych przedsięwzięć: wzmocnienie brzegów morskich w Ustce, Rowach, Łebie (przez Urząd Morski w Słupsku); Ostrowie, Helu, Westerplatte (Urząd Morski w Gdyni); uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej na terenie gminy Kartuzy; rozbudowa systemu kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz sieci wodociągowej w aglomeracji kwidzyńskiej; rozbudowa oczyszczalni ścieków w Gniewinie wraz z rozbudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej; kompleksowe wyposażenie w kanalizację sanitarną miasta Tczew - etap IV wraz z kanalizacją wodociągową; kompleksowy program gospodarki ściekowej gminy Tczew; uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej w uzdrowisku Sopot; uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie części gminy Starogard Gdański; uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie gminy Szemud w Bojanie; rozbudowa systemu kanalizacji sanitarnej i zaopatrzenia w wodę na obszarze Gdyni; uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej w zlewni rzek Słupia i Łupawa w aglomeracji Sierakowice; uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej strefy nadmorskiej w aglomeracji Władysławowo; uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej na terenie Helu; modernizacja gospodarki ściekowej w Łebie; rozbudowa oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnej w gminie Ustka; budowa sieci wodociągowo - kanalizacyjnej na osiedlu Strzeleckiego w Pruszczu Gdańskim etap II.

Podczas wspomnianej konferencji zostały też przedstawione dokonania województwa warmińsko - mazurskiego na rzecz ratowania Wielkich Jezior Mazurskich, realizowanej w tym województwie gospodarki wodno - ściekowej i odpadowej. Te przedsięwzięcia mają bowiem duże znaczenie nie tylko dla czystości Warmii i Mazur, ale też dla Zalewu Wiślanego, Żuław oraz Bałtyku.

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki