Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rondo w Górkach (gm. Kwidzyn) będzie nosiło imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Projekt poparło 13 radnych

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Rondo w Górkach (gm. Kwidzyn) będzie nosiło imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Stosowną uchwałę w tej sprawie przyjęli radni rady gminy Kwidzyn na poniedziałkowej (31 stycznia 2022 r.) sesji rady. Propozycję poparło 13 radnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Rondo Pileckiego w Górkach

Wniosek o nazwanie ronda w Górkach, znajdującego się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 521 (Kwidzyn – Prabuty), imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego wystąpili mieszkańcy gminy Kwidzyn i miasta Kwidzyna. Stosowne pismo trafiło do Urzędu Gminy Kwidzyn 22 listopada 2021 roku. Na ostatniej sesji rady gminy Kwidzyn (31 stycznia 2022 r.) radni przyjęli natomiast uchwałę w tej sprawie. Na 15 radnych projekt poparło 13 radnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Jak przypomniano, Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, a także więźniem i organizatorem ruchu oporu w Auschwitz. W sierpniu 1940 roku Pilecki podjął się bowiem misji przeniknięcia do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, zorientowania się w położeniu więźniów i utworzenia w tym miejscu podziemnej organizacji.

- 19 września 1940 r. Niemcy przeprowadzili masowe łapanki na ulicach Warszawy. Aresztowany został także Pilecki, który w ten sposób trafił do obozu Auschwitz. Obozowa rzeczywistość przeszła jego najgorsze obawy. Pierwsze informacje o sytuacji w obozie bohaterski oficer przekazał już w październiku 1940 r. Dotarły one do komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej gen. Stefana Roweckiego i dalej do Londynu. Pilecki założył w obozie Związek Organizacji Wojskowej, który miał wspierać więźniów, zdobywać żywność, lekarstwa i odzież, przekazywać wiadomości, a także przygotować kadry, które w przyszłości mogłyby opanować obóz w przypadku ataków partyzantów z zewnątrz. Nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, w czasie świąt wielkanocnych, Pilecki wraz z dwoma współwięźniami uciekł z obozu. Znalazł schronienie w Nowym Wiśniczu, gdzie próbował zorganizować oddział zbrojny, który podjąłby atak na Auschwitz i uwolnił więźniów. Gdy komenda okręgu Armii Krajowej w Krakowie uznała te plany za nierealne, Pilecki wyjechał do Warszawy. Działał w Kedywie, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niemieckiej niewoli. Po zakończeniu wojny znalazł się we Włoszech, gdzie został oficerem II korpusu generała Władysława Andersa. Powrócił do Polski w 1945 roku i rozpoczął działalność w antykomunistycznym podziemiu – tak w uzasadnieniu podjętej uchwały przypominano postać Witolda Pileckiego.

Podkreślano, że w maju 1947 roku Pileckiego aresztowali funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Poddany brutalnemu śledztwu, oskarżony o szpiegostwo i skazany na karę śmierci, został rozstrzelany 25 maja 1948 roku. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 roku. Pośmiertnie, w 2006 roku, otrzymał Order Orła Białego, natomiast w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.

- Jego fundamentem życia była miłość do ukochanej Ojczyzny, do Polski. I właśnie na tym budował swój wielki patriotyzm. Jego pragnieniem była wolna, niepodległa, suwerenna i sprawiedliwa Polska. Poświęcił dla niej wszystko co było możliwe – mówił Leszek Torłop, jeden z inicjatorów nadania imienia W. Pileckiego dla ronda w Górkach.

Rondo w Górkach (gm. Kwidzyn) będzie nosiło imię rotmistrza ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki