Rocznica pierwszego transportu więźniów do obozu w Granicznej Wsi [ZDJĘCIA]

Wawrzyniec RozenbergZaktualizowano 
77. rocznicę przywiezienia z Gdańska pierwszych więźniów podobozu niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof Wawrzyniec Rozenberg
W Granicznej Wsi obchodzono 77. rocznicę przywiezienia z Gdańska pierwszych więźniów podobozu niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół gminy Trąbki Wielkie, samorządowcy gminy i powiatu, księża, harcerze oraz rodziny tych, który trafili do Obozu dla Jeńców Cywilnych w Granicznej Wsi - Zivilgefangenenlager Grenzdorf. W uroczystym apelu uczestniczył między innymi Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Elżbieta Grot, kierownik Działu Naukowego Muzeum Stutthof, Regina Liczmańska, której ojciec został zamordowany właśnie w tym obozie i Stefan Lewandowski, który przeżył pobyt w obozie i Marsz Śmierci.

W kościele w Trąbkach Wielkich odbyła się sesja historyczna. Prelegenci, Oskar Neumuler i Artur Kusz studenci historii, absolwenci szkół w Czerniewie i w Trąbkach Wielkich, przybliżyli historię Polaków w okresie przed wybuchem II wojny światowej.

Zebrani wysłuchali krótkiej prelekcji Elżbiety Grot i złożyli kwiaty przy pomniku. Były sztandary szkół wiązanki kwiatów i znicze.

Po uroczystości goście złożyli kwiaty na grobie Alfa Liczmańskiego, harcmistrza w Wolnym Mieście Gdańsku, więźnia tego obozu, który został zamordowany w pobliskim lesie.

Dla uczczenia więźniów obozu uczniowie wszystkich szkół gminy wyruszyli w rajd pamięci zwany "Graniczna Wieś". Organizatorzy przygotowali na parkingu poczęstunek dla uczniów biorących udział w rajdzie.

Czytaj więcej na temat rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu w Granicznej Wsi oraz zobacz więcej ZDJĘĆ

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie