Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w gminie Chojnice. Będzie dostęp do światłowodu. Kiedy? | ZDJĘCIA, WIDEO

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wideo
od 16 lat
W gminie Chojnice w niemal każdej miejscowości jest już światłowód, ale podłączonych do niego jest około 300 domów z 6 tysięcy. Ma się to zmienić dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, a dokładnie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Rewolucja w gminie Chojnice. Będzie dostęp do światłowodu

Jest nadzieja dla mieszkańców gminy Chojnice i części Chojnic, którzy od lat starają się o dostęp do szybkiego i niezawodnego internetu. Końca dobiegają prace spółki Orange – Światłowód Inwestycje oraz lokalnego przedsiębiorcy. Były realizowane z projektu Cyfrowej Polski. Teraz przyszedł czas na kolejny krok.

- Nasze największe nadzieje wiążemy z KPO. Trwa konkurs dla operatorów sieci telekomunikacyjnych, którzy mogą się ubiegać o dofinansowanie budowy sieci światłowodowych. Polska podzielona jest na obszary i gmina Chojnice jest w jednym z nich z gminą Konarzyny i częścią Chojnic. Na inwestycję w światłowód operator może pozyskać nawet 27 mln zł dofinansowania z KPO. Wiem, że przyszłość tych środków nie jest jednoznaczna, ale skoro został ogłoszony konkurs, to nadzieja spora – wyjaśnia zastępca wójta gminy Chojnice Janusz Szczepański.

Zgodnie z ogłoszonym konkursem, zwycięzca będzie musiał w ciągu trzech lat wykonać przyłącza światłowodowe do wszystkich podanych we wniosku o dofinansowanie adresów. W gminie Chojnice oznacza to dostęp do szybkiego internetu dla 4 tysięcy z 6 tysięcy gospodarstw domowych.

- Ogłoszenie wyników konkursu poznamy w październiku. Wiążemy z tym duże nadzieje, bo przyłącza do światłowodu mają być nawet w małych wsiach oddalonych od głównych dróg, jak w Klosnowie, gdzie cały czas mamy problem z siecią telefonii komórkowej – mówi Szczepański i dodaje, że największe inwestycje w światłowód dotyczyły tylko ułożenia głównych kabli. - Dzięki temu mamy sieć szkieletową wzdłuż głównych ulic w większości naszych miejscowości. Są autostrady, ale samych przyłączy nie ma lub są symboliczne, po 10, 15 adresów – często przypadkowo wybranych – wspomina zastępca wójta.

Jeśli do konkursu w regionie z gminą Chojnice przystąpi któryś z operatorów i jego oferta wygra, to w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy będzie musiał podłączyć światłowód do 15 procent adresów podanych w ofercie, w kolejnym roku 20 proc., a do czerwca 2026 roku pozostałe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki