Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rektor Politechniki Gdańskiej czatował ze studentami. O co najczęściej pytali?

Natalia Grzybowska
Politechnika Gdańska
Dzisiaj z samego rana, prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, znany z rozpoczynania pracy skoro świt, już po raz szósty zaprosił studentów, pracowników oraz absolwentów do uczestnictwa w facebookowym czacie z jego udziałem. Tym razem czas na zadawanie pytań został wydłużony do półtorej godziny.

Już podczas swojej kampanii wyborczej podkreślał, że jako rektor będzie podejmował działania mające na celu usprawnienie przepływu informacji i komunikacji na uczelni – w tym celu m.in. wydawany jest cotygodniowy Biuletyn dla pracowników. Pierwszy czat został zorganizowany po to, aby stworzyć pracownikom i studentom możliwość zadania konkretnego pytania bezpośrednio Rektorowi i uzyskania na niego odpowiedzi. Spotkał się z dużym zainteresowaniem, więc Rektor postanowił kontynuować tę inicjatywę.

Wagary zna z autopsji

Podczas dotychczasowych edycji czatu z Rektorem padały bardzo konkretne pytania, m.in. o zmiany związane z Ustawą 2.0, proces uznania PG jako uczelni badawczej, plany kolejnej edycji Nocy Muzeów na terenie uczelni, a nawet szczegóły zainteresowań pozanaukowych prof. Namieśnika. Jak się okazało nie lubi łowić ryb, ale raz udało mu się upolować dorsza. Jest za to wielkim amatorem krówek, ale niestety w domu słodycze są przed nim chowane. Zdradził też, że marzy o dużym psie, ale w jego porannej rutynie nie znalazłby czasu na wspólne spacery. Za to jest właścicielem dwóch kotów. Wyznał także, że:
- Na studiach doznałem wszelkich miłych i niemiłych zdarzeń jakie mogą spotkać studenta. Byłem na wagarach nieraz. Znam życie studenckie od wszystkich stron.

Powstaje szkoła doktorska
Na dzisiejszym czacie użytkownicy facebooka zadali wiele pytań dotyczących nadchodzących zmian na Politechnice Gdańskiej.
Zdaniem Rektora:
- Najważniejszą zmianą będzie powstanie uczelnianej szkoły doktorskiej, która zastąpi studia doktoranckie.
- Będzie jedna szkoła doktorska - będzie to miękkie i twarde szkolenie dla doktorantów - uścislił. - Trzeba będzie rozdzielić kształcenie od prowadzenia badań naukowych.

Pierwsi doktoranci rozpoczną kształcenie w szkołach doktorskich od 1 października 2019.

Bogate drzewo genealogiczne

Zapytany o to, czy czuje się spełniony zawodowo oraz z której nagrody (lub odznaczenia) jest najbardziej dumny, odpowiedział:
- Czuję się spełniony zawodowo, bo przecież skończę karierę na PG jako jej rektor. A zaczynałem tutaj studia i przeszedłem całą karierę zawodową. Moje marzenia są umiarkowane ze względu na bliską emeryturą.
- Jestem dumny z nagrody ministra za kształcenie kadr naukowych - powiedział. - Jestem dumny także z tego, że udało mi się wykształcić, nie tylko sporą liczbę magistrów, inżynierów a także doktorów. Część z nich jest już po habilitacji, a kilku ma tytuł profesora. To jest powód do satysfakcji. Moje drzewo genealogiczne jako promotora jest bardzo bogate.

Wśród kontrowersyjnych pytań znalazło się to dotyczące opinii prof. Namieśnika odnośnie zasadności hipotetycznej sytuacji, w której osoby pełniące funkcje dydaktyczne na PG miałyby przechodzić psychotesty.
- Każda możliwość sprawdzenia przydatności do zawodu jest dobra - odniósł się do pytania Rektor. - Nie wiem jak to byłoby potraktowane przez kandydatów, którzy aplikują o pracę i nie zdaliby takiego testu.

Tradycyjnie nie zabrakło też pytań o preferencje muzyczne, gusta kulinarne i upodobania modowe. W swoich odpowiedziach rektor przyznał się do chodzenia w dresie, a także zamiłowania do muzyki pop i tajskiego jedzenia.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki