Ratunek od przewodniczącej [GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO]

Maciej WajerZaktualizowano 
Michał Majewski może odetchnąć z ulgą. Burmistrz otrzymał absolutorium od Rady Miasta, a wniosek komisji rewizyjnej, która negatywnie oceniła jego działania, został całkowicie pominięty.

Tak burzliwych obrad Rady Miasta nie było w tej kadencji. Środowe spotkanie rajców przejdzie z pewnością do historii kościerskiego samorządu ze względu na samą procedurę udzielenia absolutorium burmistrzowi za wykonanie budżetu za rok 2015.

Przypomnijmy, że komisja rewizyjna zawnioskowała o nieudzielenie absolutorium, co jest również ewenementem w historii gminy miejskiej. Jej członkowie stworzyli całą listę zarzutów wobec Michała Majewskiego. Przypomnijmy, że chodziło między innymi o rezygnację z programu KAWKA, który mógł otrzymać 8-milionowe dofinansowanie, montaż nieużytecznych wiat autobusowych na dworcu PKS, niekorzystną umowę na dostarczenie energii, a także złe rozdysponowanie pieniędzy z tzw. rezerwy inwestycyjnej. Michał Majewski od wielu tygodni powtarzał, że ubiegłoroczny budżet wykonał dobrze i ma odmienne zdanie aniżeli komisja rewizyjna. Podkreślił, że najważniejsza dla niego jest opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku. A ta, jak się okazało, była rzeczywiście pozytywna. Polityki burmistrza bronili m.in. radni Nowej Przyszłości, którzy podkreślali, że wycofanie się z programu KAWKA było dobrym posunięciem.

- Gdybyśmy się zdecydowali na jego realizację, to dzisiaj zadłużenie miasta byłoby zdecydowanie wyższe - powiedział radny Adam Laska.

Największą jednak burzę wywołał fakt, że w porządku obrad w ogóle nie znalazł się wniosek komisji rewizyjnej. Został zastąpiony wnioskiem przewodniczącej RM Teresy Preis o udzielenie burmistrzowi absolutorium. Karina Młodzia-nowska pytała, na jakiej podstawie, i kto skłonił przewodniczącą do takiej decyzji.

- Ja nie będę komentowała szeroko różnych sugestii - stwierdziła Teresa Preis. - Nikt na mnie nie wpływał, a do złożenia wniosku skłoniła mnie przede wszystkim opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, a także opinie prawników, które były tutaj prezentowane.

Radni broniący burmistrza również przedstawiali opinię i wyroki sądów, które dawały możliwość złożenia takiego wniosku przewodniczącej. Takie samo stanowisko zajęła radczyni prawna Urzędu Miasta Barbara Kerlin-Wojtysiak. Natomiast radny Aleksander Mach, powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że tylko i wyłącznie komisja rewizyjna ma prawo wystąpić z wnioskiem udzielenie lub o nieudzielenie absolutorium burmistrzowi. Ostatecznie za udzieleniem absolutorium głosowało 13 rajców, 2 było przeciw.

- To, co się stało na dzisiejszej sesji, jest rzeczą skandaliczną - powiedziała Katarzyna Knopik, członek komisji rewizyjnej. - Mam nadzieję, że wojewoda zwróci uwagę przewodniczącej, że stała się rzecz niezgodna z przepisami prawa.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie