MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raport o stanie Gdańska za 2019 rok. W lipcu dyskusja, będą mogli wziąć w niej udział również mieszkańcy

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Dominik Paszliński/Urząd Miejski w Gdańsku/materiał prasowy
Do Rady Miasta Gdańska trafił raport o stanie miasta za rok 2019. W dyskusji nad raportem podczas lipcowej sesji Rady, podobnie jak w ubiegłym roku, będą mogli wziąć udział mieszkańcy Gdańska.

Obszerny raport przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszce Owczarczak przekazała prezydent Aleksandra Dulkiewicz na dziedzińcu przy siedzibie Rady. Zostanie on omówiony przez radnych, ale również grupę mieszkańców, podczas sesji absolutoryjnej w połowie lipca. Na tej sesji Rada Miasta będzie głosować nad udzieleniem absolutorium prezydent Aleksandrze Dulkiewicz.

- Po raz drugi składam dziś na ręce pani przewodniczącej raport o stanie miasta za rok 2019 - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Od dwóch lat jest taka procedura. To jedna z reform samorządowych, którą bardzo cenię. Pozwala ona opisać i poddać pod ocenę opinii publicznej mieszkanek i mieszkańców Gdańska oraz radnych miejskich naszą całoroczną pracę - dodała.

- Nad tym raportem radni będą debatować na wszystkich komisjach Rady Miasta, ale też na sesji absolutoryjnej - powiedziała przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. - Co ważniejsze, ten raport jest publicznie otwarty i każdy z mieszkańców może się z nim zapoznać jeszcze dzisiaj. Mieszkańcy zainteresowani raportem oraz chęcią dyskusji będą mogli wziąć w niej udział jak w roku ubiegłym. Każdy z mieszkańców będzie miał 5 minut na wypowiedź i będzie mógł pochwalić lub zganić to co pani prezydent zawarła w raporcie - dodała.

Raport jest dostępny w wersji cyfrowej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Żeby móc wziąć udział w sesji Rady Miasta oraz wypowiedzieć się na temat raportu należy zebrać 50 podpisów pod formularzem zgłoszeniowym dostępnym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Formularz będzie dostępny w formie cyfrowej do wydruku w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Od 9.07.2020 do dnia sesji absolutoryjnej będzie można je składać w Biurze Rady Miasta Gdańska. Termin lipcowej sesji nie jest jeszcze wyznaczony. Najprawdopodobniej odbędzie się ona w połowie lipca.

Do dyskusji nad ubiegłorocznym raportem zgłosiło się jedynie 8 osób (choć udział wziąć mogło 15). 5 z nich należało do stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk, a wśród nich był m.in. Przemysław Majewski, który po jesiennych wyborach parlamentarnych przejął mandat radnego po Kacprze Płażyńskim, który dostał się do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Będzie to pierwsza od miesięcy sesja Rady Miasta, która odbędzie się w Ratuszu przy Wałach Jagiellońskich. Od kwietnia radni zbierają się i głosują zdalnie. Na czerwcową sesję nie zostaną jeszcze wpuszczeni dziennikarze - radni będą porozsadzani po sali tak, by zachowywać dystans społeczny od siebie nawzajem.

W siedzibie Rady Miasta jest punkt dezynfekcyjny. Przed zaproszeniem mieszkańców na sesję Rada przygotuje dla nich maseczki i środki bezpieczeństwa sanitarnego.

Co zawiera raport o stanie miasta?

Raport zawiera dane, opisy, sprawozdania z kluczowych inwestycji, ale również podsumowanie działalności prezydent w poprzednim roku kalendarzowym. Gdański raport składa się z czterech rozdziałów wprowadzających:

  • - Ogólna charakterystyka miasta – położenie miasta, podział na dzielnice oraz struktura użytkowania gruntów w mieście
  • - Mieszkańcy – opis podstawowych cech demograficznych (liczba mieszkańców, struktura wieku, urodzenia i zgony, migracje)
  • - Budżet miasta – opis dochodów i wydatków budżetowych, ocena ratingowa i wskaźniki zadłużenia
  • - Organizacja i zarządzanie miastem – skład władz miasta, struktura organizacyjna Urzędu Miejskiego, jednostki organizacyjne oraz spółki z udziałem miasta, podstawowe informacje o obsłudze klientów w Urzędzie Miejskim, wyróżnienia i nagrody dla Gdańska

Kolejnych 9 rozdziałów nawiązujących do głównych kierunków strategicznego rozwoju miasta oraz 1 rozdział charakteryzujący zagadnienia o charakterze przekrojowym. Rozdziały te tematycznie nawiązują do Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030+ oraz Programów Operacyjnych 2023. Są w nich pokazane najważniejsze dane statystyczne oraz opisujemy kluczowe inwestycje i projekty miejskie realizowane w 2019 roku. To: edukacja, zdrowie publiczne i sport, integracja społeczna i aktywność obywatelska, kultura i czas wolny, innowacyjność i przedsiębiorczość, atrakcyjność inwestycyjna, infrastruktura, mobilność i transport, przestrzeń publiczna oraz zagadnienia przekrojowe - równe szanse, rewitalizacja, bezpieczeństwo, środowisko, smart city.

Zgodnie z wymogiem ustawowym raport zawiera również 3 załączniki: sprawozdanie z realizacji budżetu obywatelskiego, sprawozdanie z realizacji polityk, programów i strategii oraz sprawozdanie z realizacji uchwał podjętych przez Radę Miasta.

W raporcie za rok 2019 mowa o ważnych dla miasta wydarzeniach, takich jak zamach na życie prezydenta Pawła Adamowicza podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z 13.01.2019 oraz jego śmierć. Mowa też o Święcie Wolności i Solidarności zorganizowanym w czerwcu z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z roku 1989.

Przede wszystkim są tam dane, takie jak informacje o demografii czy finansach. Można tam przeczytać o rekordowo wysokiej liczbie mieszkańców, którą Gdańsk osiągnął w ubiegłym roku. Wynosi ona 470,9 tys., to o 4276 więcej niż w 2018 roku. Tym samym został pobity poprzedni rekord z 1987 r. (469 tys. osób)

W raporcie widać systematyczny wzrost dochodów. W 2019 r. dochody budżetowe przekroczyły 3,6 mld zł i wzrosły w stosunku do 2018 roku o 346 mln zł. Widać też informacje o aktywności obywatelskiej w wyborach, które w Gdańsku w ubiegłym roku odbyły się aż czterokrotnie: przedterminowe wybory prezydenta miasta, do rad dzielnic, Parlamentu Europejskiego oraz Sejmu i Senatu. W jesiennych wyborach parlamentarnych frekwencja wyborcza wyniosła rekordowy poziom 72,5 proc.

Mowa też o Budżecie Obywatelskim - w 7. edycji złożono rekordową liczbę 563. projektów, a w głosowaniu udział wzięło 53 tys. osób. Są też wymienione inwestycje w infrastrukturę. W 2019 roku w Gdańsku przybyło prawie 18 km tras rowerowych | Liczba miejsc postojowych dla rowerów wzrosła o 760 | rok 2019 był rekordowy pod względem liczby przejazdów odnotowanych przez 12 referencyjnych liczników rowerowych w mieście: 5,66 mln (to o ponad 4 proc. więcej niż w 2018 roku).

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki