Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport: Małe pomorskie firmy mają sporo optymizmu. Inwestują w nowoczesne rozwiązania

Jacek Klein
Pomorscy przedsiębiorcy prowadzący mikro- i małe firmy z większym optymizmem patrzą na ten rok, niż ich konkurenci z innych województw. Lepiej oceniają sytuację gospodarczą i są skłonni do inwestowania - wynika z drugiej edycji raportu Banku Pekao SA.

To dobrze rokuje dla regionu i lokalnego rynku pracy.
- Przedsiębiorcy z województwa pomorskiego, obok tych z województw lubuskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, z największym w kraju optymizmem patrzą na rok 2012. Oczekują poprawy w stosunku do ubiegłego roku we wszystkich badanych obszarach, a zwłaszcza sytuacji w branży i przychodach firmy. Na uwagę zwraca także fakt, że prawie wszystkie badane obszary zostały przez nich ocenione lepiej niż przez ogół przedsiębiorców w kraju - mówi Tomasz Kierzkowski, dyrektor Biura Funduszy Unii Europejskiej i Programów Unijnych Banku Pekao SA.

W skład Ogólnego Wskaźnika Koniunktury Mikro i Małych Firm wchodzą oceny ośmiu obszarów badawczych: ogólna sytuacja gospodarcza, sytuacja branży, sytuacja firmy, przychody firmy, wynik finansowy firmy, poziom zatrudnienia, czas oczekiwania na zapłatę oraz dostępność zewnętrznego finansowania. Wartość indeksu może wahać się od 50 (skrajnie negatywna ocena) do 150 pkt (skrajnie pozytywna ocena) z wartością neutralną na poziomie 100.

Pomorscy właściciele mikro i małych firm optymistyczniej oceniają perspektywy roku 2012 w porównaniu do przedsiębiorców z całego kraju (95 pkt). Lepiej oceniają także perspektywy tego roku w porównaniu do minionego. Znacznie lepiej oceniają dochodowość swoich firm, a najbardziej optymistycznie patrzą natomiast na poziom zatrudnienia w firmie (101 pkt). Co ciekawe, bardziej optymistycznie pod tym względem nastawione są firmy z zachodniej części województwa, czyli np. okolic Słupska. Podobnie zresztą jak w przypadku oceny sytuacji gospodarczej, sytuacji firmy i jej wyniku finansowego.

Pomorskie firmy zamierzają też więcej inwestować w 2012 roku. Taką chęć deklaruje 38 proc. firm wobec 34 proc. w skali kraju. Blisko połowa z nich (47 proc.) zamierza w następnym roku zainwestować do 100 tys. zł. Swój rozwój mikro i małe firmy z pomorskiego finansują głównie ze środków własnych (85 proc.), ale często sięgają też po kredyty bankowe (24 proc.). W stosunku do całego kraju pomorscy przedsiębiorcy zamierzają wprowadzić na rynek więcej nowych lub istotnie ulepszonych produktów - planuje to 28 proc. firm - oraz innowacji procesowych - 22 proc. firm. Rosną także wydatki na innowacje. Udział tych z zakresu 10 tys. - 100 tys. zł zwiększy się z 30 do 42 proc. Nadal dominować będą środki własne jako źródło finansowania innowacji.

Prawie co dziesiąta firma sięgała po unijne dotacje, a 4 proc. po krajowe fundusze. Na badania i rozwój przeznaczały znacznie więcej funduszy z tych programów (9 proc.) niż właściciele mikro i małych firm z całej Polski (3 proc.). Prawie połowa funduszy została przeznaczona na środki trwałe (43 proc.).

Raport Banku Pekao SA, przygotowany na podstawie badań przeprowadzonych przez PBS DGA,dotyczył sytuacji najmniejszych firm w 16 województwach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki